Autostrada działa, węzeł Lgota – nie – Gazeta Kłobucka
Region

Autostrada działa, węzeł Lgota – nie

Węzeł Lgota jednak nie został zbudowany na koniec roku. jak zapewniano podczas październikowej konferencji. Mówi się, że powstanie do lutego. Mamy nadzieję, że skoro teraz wrzawa wokół A1 ucichnie, to ten termin zostanie jednak dotrzymany. Bez działającego węzła Lgota nasz powiat nadal zostaje bez autostrady.
Autostrada działa, węzeł Lgota – nie

Tak jak przypuszczaliśmy w tytule naszego artykułu sprzed kilku tygodni, dostaliśmy autostradę na święta. Uroczyście otwarto główne jezdnie obwodnicy Częstochowy 23 grudnia. Dokonania drogowców warto docenić, choć… wjazd na autostradę z terenu powiatu kłobuckiego nie jest jeszcze możliwy

Choć szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pozostawił nam miesiąc temu nieco nadziei, że węzeł Lgota (Jasna Góra) będzie otwarty jeszcze przed końcem roku, razem z głównymi jezdniami autostradowej obwodnicy Częstochowy, to w praktyce tak się nie stało. Służby prasowe GDDKiA, które informowały raczej, że kluczowy dla nas węzeł będzie kończony dopiero w 2020 roku, były bliższe prawdy. W efekcie mamy już na skraju naszego powiatu działającą autostradę, ale żeby na nią wjechać, musimy okrężną drogą dotrzeć do węzłów położonych poza powiatem. Obrazowo mówiąc: mieszkańcy naszego powiatu też dostali „cukierek” na święta, ale na razie nie mogą go odwinąć z papierka. Pociesza tylko to, że prawdopodobnie poczekamy już tylko kilka miesięcy na możliwość pełnego korzystania z kłobuckiego kawałka autostrady. Mówi się tu o otwarciu węzła w lutym. Mamy nadzieję, że taki termin zostanie dotrzymany. Przy czym trudno nie mieć pewnych obaw – bo skoro „medialny” główny ciąg autostrady już działa, to jak będzie z pośpiechem w sprawie oddania do użytku węzła Lgota? I czy tak samo, jak z głównymi jezdniami autostrady, na których tuż przed świętami mogli błyszczeć premier i minister. Bo otwarcie – oczywiście – było huczne.
Oddane do użytku 24 km autostrady pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza Częstochowę. To ważna korzyść. Za rok, gdy kłopoty i opóźnienia związane z budową pójdą w niepamięć, będzie się liczyć tylko to, jak wiele autostrada nam daje – i w zakresie ruchu, i w zakresie możliwości rozwoju gospodarczego terenów przyległych. Odciążenie ruchu w Częstochowie wbrew pozorom liczy się także dla mieszkańców powiatu kłobuckiego – bo na mniejszych korkach w tym mieście skorzysta każdy, kto tam jeździ. Na dziś, planując trasę na Śląsk, zyskujemy także możliwość wjazdu na autostradę już nie tylko pod Konopiskami, ale i w rejonie Mykanowa – i tak Częstochowę ominiemy wówczas w parę minut, czyli szybciej niż starą trasą. Mieszkańcy północnych gmin powiatu to docenią. Nawet mimo tego, że na razie jeszcze obwodnicą wolno jechać tylko 80 na godzinę.
Na pewno zapytalibyśmy pana premiera o obwodnicę Kłobucka. Dopytywaliśmy o to podczas prezentacji budowy autostrady ponad miesiąc temu i w obecności szefa GDDKiA. Może to pytanie nie pasowałoby do klimatu sukcesu otwarcia autostrady 23 grudnia? Nie wiemy. W każdym razie tym razem nie dotarło do nas zaproszenie od GDDKiA. Pytać nie mieliśmy więc okazji.

2 komentarze

2 Komentarze

 1. SKL

  8 stycznia 2020 at 11:05

  Ten węzeł mógł by się jeszcze bardziej przysłużyć mieszkańcom jak by w jego obrębie zbudować komisariat policji autostradowej czyli coś na niemiecki albo nawet i gliwicki wzór gdzie przy podobnym węźle stacjonuje sobie policja. Takie rozwiązanie dało by większe bezpieczeństwo nietylko użytkownikom A1 ale i mieszkańcom okolicznych miejscowości/dzielnic Częstochowy do których policja mogła by dojechać w kilka minut.

  • scz

   9 stycznia 2020 at 19:04

   totalna głupota, psów jest pełno, jeżdżą i kasują ludzi na kasę, a ty to jeszcze chcesz powiększać…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

pieniadze-640x400

Milion plus dla gmin?

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
targ

Pomysł na wsparcie targowisk

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
wilk

Wilki blisko

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
owczarek

Psy potrzebują pomocy

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020
paszport

Potrzebny paszport? Już można

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020
pociag

Pociągi ruszą za granicę

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020