7,9 miliona na inwestycje w tym roku – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

7,9 miliona na inwestycje w tym roku

Wymiana pieców to jedno z kosztowniejszych zadań z budżetu na rok 2020. I jedno z tych najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców.
7,9 miliona na inwestycje w tym roku

W piątek po świętach rada miejska uchwaliła budżet gminy Kłobuck na rozpoczynający się rok. Z punktu widzenia mieszkańców zawsze szczególnie ciekawe są zaplanowane w budżecie inwestycje

Łącznie wydatki majątkowe (w tym określeniu mieszczą się inwestycje) zaplanowano na ten rok na poziomie nieco ponad 7 mln 902 tys. zł. Lista zadań inwestycyjnych jest dość długa. Zacznijmy więc od tych najbardziej kosztownych. OSiR-u ciąg dalszy
Tylko trzy zaplanowane zadania przekraczają kwotą milion złotych, przy czym jedno z nich to tak naprawdę kilka różnych pozycji w budżecie. Najwięcej, nieco ponad 2,5 mln zł, miasto wyda na kolejny etap realizacji przebudowy „boiska piłkarskiego, bieżni i innych elementów lekkoatletycznych na terenie OSiR Kłobuck”. Ujmujemy nazwę w cudzysłów, bo tak właśnie zbiorczo nazywa się to częściowo zrealizowane już zadanie. Odbyła się też już zresztą dyskusja na temat tego, że mimo wyliczania w ramach tej inwestycji kilku elementów, nie wszystkie zostały już wykonane. Przyczyna jest tu jednak tylko formalna: zadanie nazywa się zbiorczo, przy czym jego część już wykonano, a kolejny etap realizowany będzie właśnie w 2020 r. Tym razem za 2,5 mln zł. Jak doskonale wiadomo, obiekt sportowy, z którego korzysta coraz lepiej radzący sobie Znicz Kłobuck, musi spełniać wymagania lig, w których drużyna reprezentuje nasze miasto powiatowe. Przebudowa jest tu więc konieczna, aby kłobucka drużyna nie musiała rozgrywać meczów „u siebie” gdzieś poza Kłobuckiem.
Szkoła będzie bezpieczna
Inne kosztowne zadanie to przebudowa Dwójki. Jak wiadomo, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kłobucku korzysta ze starego, historycznego budynku. Jego parametry nie odpowiadały już przepisom przeciwpożarowym i ostatnio tylko warunkowo dopuszczano możliwość dalszego przebywania tam dzieci. O tym, że inwestycja będzie realizowana w tym roku, wiadomo było już wcześniej. Ostatnio informowaliśmy, że zasadnicza część robót odbędzie się tu w ciepłej połowie rozpoczynającego się roku. W budżecie miasta zapisano na jej realizację ponad 1 mln 235 tys. zł.
Ponad milion na piece
Na kilka osobnych zadań rozpisano wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych. W sumie kwoty te to łącznie ponad 1 mln 266 tys. zł do wydania, przy czym kwota w sumie 765 tys. zł będzie tu bezpośrednio z budżetu gminy, a pozostałe nieco ponad pół miliona – ze środków unijnych. To rozróżnienie nie będzie jednak zauważalne z punktu widzenia mieszkańców, którzy będą mogli skorzystać z programu wymiany pieców – o którym wspomniany już zresztą w naszym poprzednim numerze. Docelowo wymiana źródeł ciepła ma istotnie poprawić sytuację ekologiczną w gminie Kłobuck. Doskonale wiadomo, że kopcące kominy to zmora miasta każdej zimy. Wymiana starych pieców na rozwiązania bardziej nowoczesne może rozwiązać ten problem definitywnie. Co więcej, warto pamiętać, że nie ma tu już też miejsca na dobrowolność, bo od kilku lat mamy obowiązujące prawo, które nakazuje odejście od nieekologicznych pieców w całym województwie śląskim.
Boisko i inne zadania
Kolejnym według kosztów zadaniem będzie budowa boiska wielofunkcyjnego i zagospodarowanie terenu przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Łobodnie. Tu zaplanowano wydatki na poziomie 0,6 mln zł. Dodatkowo ponad 18 tys. zł zabezpieczono na projekt tej inwestycji. Blisko pół miliona kosztować będzie także termomodernizacja budynku domu nauczyciela w Kamyku.
Na kilka zadań przewiduje się kwoty przekraczające sto tysięcy złotych. Tu mieści się zakup i montaż toalet na parkingu przy Merkurym (125 tys. zł), oświetlenie pomiędzy ulicami Baczyńskiego i Wyszyńskiego w Kłobucku (135 tys. zł) oraz projekt wyczekiwanej przez wielu budowy drogi i mostu, które połączą ulice Sienkiewicza i Zakrzewską (ponad 109 tys. zł). Nieco poniżej stu tysięcy kosztować będą też projekty przebudowy ulicy Strażackiej w Łobodnie, ulicy Mostowej w Kamyku i ulicy Witosa w Kłobucku, a dodatkowe kilka kolejnych drogowych projektów ma pochłonąć już nieco mniejsze kwoty. Ciekawostką może być przygotowanie projektu fontanny na rynku kłobuckim, na co zapisano 26 tys. zł.
Poza wspomnianym oświetleniem między Baczyńskiego i Wyszyńskiego kontynuacja modernizacji oświetlenia miejskiego obejmie też w tym roku ulice Zakrzewską i Kołłątaja, a z funduszów sołeckich – wiele innych lokalizacji w poszczególnych sołectwach. Wśród pozostałych zadań inwestycyjnych jest też jeszcze nieduża budowa kanalizacji w ulicy Kwiatowej i projekt takiej sieci dla ul. Długiej.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Graf - Cad

    15 stycznia 2020 at 13:22

    Szkoła nr. 2 to Hilfka …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

chodnik1

II ETAP BUDOWY CHODNIKA PRZY ULICY ANDERSA W KŁOBUCKU

Ewa Chojnacka3 lipca 2020
czek

CZEK DLA GMINY KŁOBUCK W RAMACH #TARCZADLASAMORZĄDÓW

Ewa Chojnacka26 czerwca 2020
zyczenia

Zakończenie roku szkolnego – życzenia

Ewa Chojnacka26 czerwca 2020
laptopy

LAPTOPY DLA SZKÓŁ

Ewa Chojnacka25 czerwca 2020
pasy-jasna

POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH GMINNYCH

Ewa Chojnacka19 czerwca 2020
urzad

Zaprojektują otoczenie urzędu

Jarosław Jędrysiak17 czerwca 2020