Na co kasa w roku 2020? – Gazeta Kłobucka
Powiat

Na co kasa w roku 2020?

ARCH.
Na co kasa w roku 2020?

16,1 mln zł wydatków inwestycyjnych zapisano w budżecie powiatu na rozpoczynający się rok. Wlicza się w to także udział finansowy gmin

Więcej niż połowa środków przewidzianych na inwestycje wydana zostanie na kolejne duże zadanie drogowe. W tym roku będzie to przebudowa drogi Lipie – Napoleon – Parzymiechy. To jedna z tych tras, które od dłuższego czasu czekały w kolejce na gruntowny remont. Ten był jednak odkładany, bo w pierwszej kolejności miała tu powstać kanalizacja sanitarna. Teraz sieć już jest – czas więc na drogę. Cała inwestycja kosztować będzie ponad 9,8 mln zł. Powiat wykłada tu ze swojej kieszeni niepełna 2,5 mln zł, dokładnie tyle samo dokłada ze swojego budżetu gmina Lipie, a 4,9 mln zł pochodzić będzie z Funduszu Dróg Samorządowych.
Remonty i plany innych dróg
Choć przebudowa kilkukilometrowego odcinka drogi w gminie Lipie pochłonie sporo środków, nie jest ona jedynym drogowym zadaniem inwestycyjnym przewidzianym przez powiat na bieżący rok. Nieco ponad milion wydane ma być na przebudowę wiaduktu drogowego w Więckach. To też zadanie od lat czekające na realizację. I tu po – wiat i gmina Popów składają się po połowie. 650 tys. zł kosztować ma drugi etap przebudowy drogi w Zajączkach Pierw – szych. Tu głównym źródłem finansowania jest Fundusz Dróg Samorządowych. 130 tys. zł po – wiat dokłada od siebie. Z ko – lei 160 tys. zł zapisano na remont mostu na drodze Krzepice – Zbrojewsko. Mieszkańcom więcej powie informacja, że chodzi o stary drewniany most na Magrecie, którego użytkowanie jest coraz mniej bezpieczne. Pisaliśmy już i o tym bodaj kilka razy. Powiat sfinansuje tę inwestycję w całości z własnego budżetu. Natomiast 2, 4 milina zł z hakiem kosztować będzie remont całej drogi Krzepice – Zbrojewsko. Budżet państwa pokryje tu mniej więcej cztery piąte kosztów.
Po 60 tys. zł zapisano na pierwszy etap budowy chodnika w Pile Pierwszej i Zamłyniu w gminie Wręczyca, na trzeci etap budowy chodnika na Tartakowej w Borowiance w gminie Kłobuck i na projekt przebudowy drogi Praszczyki – Kałmuki – Hutka. I tu gmina Panki wykonała kanalizację, więc czas teraz na przygotowywanie remontu drogi. Za mniejsze kwoty dokumentacja będzie też opracowywana dla dróg powiatowych we Władysławowie, między Wilkowieckiem i Mokrą oraz w Kulach. Nie podejmujemy się ocenić, która z tych tras jest najbardziej zniszczona – bo i w Kulach kratery w asfalcie straszą od lat, i w Wilkowiecku jest drogowy horror. Projekty to pierwszy krok ku temu, by wreszcie te drogi wyremontować. Wymienione zadania – to większość inwestycji drogowych zapisanych na ten rok.
Szkoła i reszta inwestycji
Większym zadaniem inwestycyjnym będzie też wspominana przez nas w innym miejscu wymiana pokrycia dachu oraz instalacja fotowoltaiki na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku. Z 1,1 mln zł na to zadanie ponad 640 tys. zł powiat dołoży z własnego budżetu, reszta pochodzić będzie z dotacji i pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W perspektywie jest też wy – konanie dziedzińca przy Zespole Szkół nr 2 w Kłobucku. Na razie 70 tys. zł zapisano na stosowny projekt. 20 tys. zł pójdzie na za – gospodarowanie terenu wokół Dziennego Domu Senior+.
Z pozostałych zadań inwestycyjnych wymieńmy jeszcze montaż fotowoltaiki na budynku starostwa przy ulicy Skorupki w Kłobucku. Większość z 250 tys. zł zaplanowanych na to zadanie pochodzić będzie z dotacji z zewnątrz, a tylko część z budżetu powiatu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

duda

U nas Duda lepiej niż w kraju

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2020
itd

Uwaga na oszustów w transporcie

Adam Świerczyński2 lipca 2020
przychodnia

Przychodnie powinny umożliwiać osobistą wizytę

Adam Świerczyński1 lipca 2020
pasy

„Bezpieczny pieszy”

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
kolo-gospodyn

Są środki dla kół gospodyń

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020
wybory

Powiat poparł głównie Andrzeja Dudę

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020