Oszukują „na Blika” – Gazeta Kłobucka
Powiat

Oszukują „na Blika”

Policjanci apelują o rozwagę przy podawaniu kodów do transakcji internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą czy członka rodziny
Oszukują „na Blika”

UWAGA. Oszustwo „na Blika” staje się obecnie jedną z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy. Niemal każdego dnia policjanci przyjmują zgłoszenia o tego typu przestępstwach. Policjanci apelują o rozwagę przy podawaniu kodów do transakcji internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą czy członka rodziny

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Od pewnego czasu stosują nową metodę wyłudzania pieniędzy „na BLIK-a”. Większość tego typu przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na portalu społecznościowym. Przestępcy za ich pomocą rozsyłają prośby do znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia czy też pożyczkę.
W jednym ze zdarzeń pokrzywdzona przy pomocy jednego z komunikatorów internetowych została poproszona o przekazanie kodu BLIK. Oszust podszywający się w tym przypadku za szwagierkę napisał, że nie ma możliwości wygenerowania kodu niezbędnego do realizacji pilnego zamówienia. Niczego nie podejrzewająca 34-latka podała kod BLIK, a następnie zautoryzowała przelew sms-em. Bardzo szybko okazało się, że było to oszustwo.
– Apelujemy o rozwagę przy podawaniu kodów do transakcji internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą czy członka rodziny – podkreślają policjanci.
Takiego wyłudzenia łatwo uniknąć. W tym celu należy stosować dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto (zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms). Zawsze warto potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Trzeba sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie). Należy chronić swój telefon oraz szczególnie pin do aplikacji mobilnej banku.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Więcej w Powiat

autostarada

Kłobucczanin zginął na autostradzie

Jarosław Jędrysiak30 maja 2020
laptop

W dwunastym dniu kwarantanny zrób test

Adam Świerczyński26 maja 2020
orlik

Piłkarski koronawirusowy galimatias

Stanisław Wrzesiński21 maja 2020
sanepid

Śląsk epicentrum zakażeń. Co z naszym powiatem?

Jarosław Jędrysiak17 maja 2020
patrycja_rataj

„Położna na medal”

Jarosław Jędrysiak14 maja 2020
traktor

Płacą za suszę

Jarosław Jędrysiak12 maja 2020