Głosowanie nad zamknięciem szkoły – Gazeta Kłobucka
Lipie, Rębielice Szlacheckie

Głosowanie nad zamknięciem szkoły

Wciąż wskazuje się, że w placówce jest mało dzieci, przez co jej utrzymanie jest dla gminy sporym obciążeniem finansowym.
Głosowanie nad zamknięciem szkoły

OŚWIATA. Na wczorajszą, czwartkową sesję rady gminy zaplanowano decyzję w kierunku likwidacji szkoły w Rębielicach Szlacheckich

O sprawach tej placówki pisaliśmy już wielokrotnie. W końcu ubiegłego roku planowano wstępnie jej zmniejszenie ze szkoły 8-klasowej na 3-klasową. Potem pojawił się problem z możliwością korzystania z budynku, bo zamknął go nadzór budowlany. W sprawę zaangażowani zostali politycy i w efekcie wkrótce wydano decyzję odwrotną – dopuszczającą korzystanie z tego obiektu. Problemem pozostała jednak potrzeba przeprowadzenia jego remontu. Oczywiście o ile szkoła miałaby tu działać nadal. W czasie grudniowej sesji rady gminy padło m.in. pytanie, jakim kosztem gmina może znaleźć na to środki. Gotowość podjęcia uchwały o zamiarze likwidacji szkoły może być formą odpowiedzi na tego rodzaju pytania.

Jakie podano uzasadnienie zamiaru likwidacji placówki? W zasadzie argumenty są tu już znane. Zły stan techniczny budynku stał się obecnie głównym z nich. Ale wciąż wskazuje się, że w placówce jest mało dzieci, przez co jej utrzymanie jest dla gminy sporym obciążeniem finansowym. Powtarza się też argument, iż większość mieszkańców gminy uważa utrzymywanie tej małej szkoły za bezzasadne. Dzieciom z Rębielic wskazuje się możliwość dalszej nauki w Lipiu – od następnego roku szkolnego.
Ten niezbędny remont, który trzeba by było w budynku przeprowadzić, oszacowano na 1,6- 1,7 mln zł. Jednocześnie środków takich nie zdecydowano się zaplanować w budżecie na ten rok. Jak stwierdzono, zadanie to przekracza możliwości finansowe gminy. W budynku trzeba by wymienić praktycznie wszystkie instalacje, to i owo przebudować i zmodernizować. Jak przy każdym rozdziale środków w gminie, każda miejscowość ma szereg potrzeb do zaspokojenia i potrzeby akurat Rębielic w zakresie remontowania szkoły, w której w klasach jest po kilka dzieci, mogą faktycznie nie znajdować zrozumienia w innych częściach gminy. Zwłaszcza teraz, gdy nie tylko w Lipiu, ale generalnie w gminach w Polsce odczuwa się gorszą sytuację samorządowych finansów m.in. po zmniejszeniu wpływów z PIT i po wzrostach kosztów kadrowych w oświacie. Z drugiej strony obecni uczniowie i ich rodzice naturalnie obawiają się zmian i ich nie chcą. Wolą mieć szkołę pod nosem, a nie w Lipiu, do którego uczniowie są dowożeni. Argumenty o lepszych warunkach do nauki w Lipiu, a nie w Rębielicach, niekoniecznie do nich trafiają. Nie ma więc mowy, by decyzja samorządu w sprawie zamiaru likwidacji szkoły została przez wszystkich zaakceptowana.
Nad wyżej wspomnianą uchwałą radni gminy Lipie głosowali już po zamknięciu niniejszego numeru.

3 komentarze

3 Komentarze

 1. Emeryt

  10 stycznia 2020 at 17:52

  W sumie po co komu szkoła ? Nie trzeba miec magistra żeby zostać radnym ale podstawówkę przynajmniej mogli być kończyć ! Przynajmniej by się tak nie błaźnili ! Zróbmy głosowanie ale za zamknięciem urzędu gminy ! Wtedy dopiero zobaczymy ile pieniędzy marnowaliśmy na pensyjki i diety ! I zatrudnianie samych swoich czy dotacje! Ludzie obudźcie sie! I na taczki z nimi!

 2. Janusz Cukier

  10 stycznia 2020 at 17:43

  Pan J.J.pisze to samo czyli nic co moze urazic pania wojt.(ciekawe ile w tym roku pieniażków będzie dla firmy za propagandę). Głosowanie po zamknięciu szkoły? Zróbmy głosowanie ale za odwołaniem pani wójt i rady!!! Tyle złego co przez te kadencję ich bytu, to w gminie przez całą komunę nie narobili!

 3. Czytelnik

  10 stycznia 2020 at 17:12

  Najpierw nierobom dali podwyżki bo strajkowali a teraz szkoły trzeba likwidować bo nie stać na ich utrzymanie. A kiedyś ludzie podatkiem byli obłożeni bo budowali te szkoły. Oczywiście najbardziej uderzy wszystko w dzieci które muszą dojeżdżać. Ale kto o tym pomyśli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie, Rębielice Szlacheckie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie, Rębielice Szlacheckie

r32

Minister przeciw likwidacji szkoły

Jarosław Jędrysiak19 maja 2020
K - Gmina odwoła się od decyzji kuratora (6387)

Gmina odwoła się do ministra

Jarosław Jędrysiak3 marca 2020