Kłobuck

Co z gazem w Kłobucku?

Burmistrz podkreśla, że zakres gazyfikacji Kłobucka zależy w dużym stopniu od zainteresowania firm, bo to ich zapotrzebowanie na błękitne paliwo czyni budowę gazociągu opłacalną.
Co z gazem w Kłobucku?

GAZYFIKACJA. W Krzepicach już można przyłączać się do sieci gazowniczej, a w Kłobucku taki moment nadejdzie, gdy gotowa będzie główna nitka gazociągu transportującego błękitne paliwo na teren naszego powiatu. Pytanie tylko: kiedy to nastąpi?

Temat gazyfikacji pojawił się na ostatniej sesji rady miejskiej w minionym roku.
– Czy są już jakieś bardziej konkretne informacje dotyczące realizacji gazociągu? Czy mieszkańcy mogą żywić nadzieję, że w najbliższym czasie będą mogli liczyć na przyłączenie się do sieci i korzystanie z gazu ziemnego? – pytała podczas obrad Ewelina Kotkowska. Radna widzi tę sprawę w kontekście wymiany systemów ogrzewania domów. Wiadomo, że w Kłobucku rusza program wsparcia dla wymiany kotłów. Ale może ktoś liczy na to, że w przyszłości po prostu będzie ogrzewać dom gazem z sieci?
– W tej chwili mowa o sieci średniego ciśnienia, czyli tej, która w ogóle doprowadzi gaz do Kłobucka. Dalej wszystko będzie zależało od popytu. Projekt jest już dawno wykonany. W przyszłych miesiącach będziemy organizować spotkanie gazowników z przedsiębiorcami. Bo od tego [od zainteresowania gazem ze strony przedsiębiorstw – dop. red.] będzie w dużej mierze zależało, czy mieszkańcy będą mogli się podłączyć do sieci, którą wybuduje spółka. Jeśli przykładowo będzie duży zakład, który będzie miał zapotrzebowanie na pobór gazu, to dzięki temu wzdłuż drogi do niego będzie wybudowana sieć. I dzięki tej sieci będą też mogli podłączać się mieszkańcy – wyjaśniał podstawowe okoliczności burmistrz Jerzy Zakrzewski.
To uzależnienie od potrzeb przedsiębiorstw nie jest tylko specyficzną cechą Kłobucka. W Krzepicach przed wybudowaniem sieci też stale podkreślano, że tam na gaz czekają firmy, a jeśli nowe zakłady powstaną w strefie przemysłowej, to zapotrzebowanie jeszcze wzrośnie.
I na tej podstawie miasto doczekało się inwestycji w sieć gazową. A mieszkańcy – korzystają niejako przy okazji. Podobne założenia gazownicy przedstawiali też odnośnie do gazyfikacji gmin w północnej części powiatu, gdzie wcześniej gazociągu w ogóle nie planowano. Sprawę stawiano jasno: jeśli będą odbiorcy wśród firm, będzie się opłacało budować nitkę gazociągu. A wtedy i dla małych, indywidualnych odbiorców go wystarczy. Decydujące znaczenie ma tu tylko opłacalność – nawet jeśli chcemy uznawać dzisiejszą gazyfikację za coś tak podstawowego, jak elektryfikacja masowo prowadzona dekady temu.
Na terenie gminy Kłobuck nie jest wcale tak oczywiste, że podłączenia do sieci indywidualnych gospodarstw będą masowe. Burmistrz wskazał przykład jednej z miejscowości, gdzie dostęp do sieci już jest, a podłączenia można zliczyć na palcach jednej ręki.
Naszym zdaniem dziś dominuje jeszcze złudne nieco przeświadczenie, że korzystanie z paliw stałych jest tańsze niż korzystanie z gazu. W perspektywie lat i postępów w polityce ekologicznej trudno się spodziewać, że w dalszej przyszłości to paliwa stałe będą się bardziej opłacać. Zainteresowanie możliwością podpięcia się do gazu wydaje się więc przede wszystkim dowodem na dalekowzroczne myślenie mieszkańców.
– Do budowania sieci konieczny jest najpierw duży odbiorca, a przy okazji możliwość podłączenia uzyskają wtedy mieszkańcy. I tak też generalnie będzie przebiegała gazyfikacja gminy Kłobuck – podsumował Zakrzewski. – Dobrze, że gaz w ogóle dotrze do miasta. I od nas będzie zależało, by zachęcać jak najwięcej podmiotów gospodarczych do skorzystania z tego paliwa. Za priorytet uważam zgazyfikowanie kotłowni, która wtedy przestałaby dymić na cały Kłobuck. Bo podłącza się do niej kolejne bloki, co oznacza kolejne tony palonego węgla – dodał.
Burmistrz wie o przypadkach, gdzie firmy czekają tylko na możliwość podpięcia się do gazu. Zakres gazyfikacji Kłobucka i jej termin w sporej mierze pozostają jeszcze niewiadomą. Na razie ciągle trwają jeszcze postępowania prowadzące do budowy gazociągu, którym gaz w ogóle dotrze w rejon Kłobucka.

8 komentarzy

8 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck

Przedszkolaki gośćmi w szkole

Jarosław Jędrysiak26 marca 2024

Są środki na bezcenny zabytek

Jarosław Jędrysiak25 marca 2024

Wkrótce decyzja o budowie drogi wojewódzkiej 491

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

W tym gronie po raz ostatni

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024

Dzieciom spodobały się zajęcia z robotami

Jarosław Jędrysiak21 marca 2024

Kolejne inwestycje coraz bliżej

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024