Jak to jest z emeryturami dla obcokrajowców? – Gazeta Kłobucka
Praca

Jak to jest z emeryturami dla obcokrajowców?

Osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom społecznym w obu państwach, emeryturę może uzyskać zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. ARCH.
Jak to jest z emeryturami dla obcokrajowców?

PRAWO. Wiadomo doskonale, że w Polsce pracuje wielu obcokrajowców. Większość z nich to obywatele Ukrainy. Wiadomo, że płacą składki emerytalne w Polsce, więc wspierają dzisiejsze funkcjonowanie naszego systemu emerytalnego. A co z pobieraniem przez nich polskich emerytur? Czy nasz ZUS na tym nie traci?

Sprawy te w zakresie obywateli Ukrainy reguluje międzypaństwowa umowa z 2014 roku. Zgodnie z jej zapisami osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom społecznym w obu państwach, emeryturę może uzyskać zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. Oczywiście w Polsce świadczenia te są wyższe. Przy czym polska emerytura należy się tylko za okresy ubezpieczenia w Polsce. Za resztę pracy będzie to emerytura ukraińska. Warto to podkreślić, gdyż słyszy się błędne opinie, że to Polska płaci obcokrajowcom świadczenie za wszystkie lata ich pracy – i ponosi z tego tytułu straty. Nie, tak nie jest. Nasz system emerytalny nie jest tak „naiwny”. Płaci tylko za okres odprowadzania składek w naszym kraju.
Dodaje się natomiast długość okresów ubezpieczenia. To znaczy wymagana liczba lat pracy, by móc dostać emeryturę, może się składać z lat przepracowanych w Polsce i na Ukrainie. Co ważne, okresy te nie mogą się pokrywać.
– Nie jest więc prawdą, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie finansował emerytury i renty obywateli Ukrainy za okresy pracy na terenie ich macierzystego kraju. Polsko-ukraińska umowa o zabezpieczeniu społecznym została zawarta na analogicznych zasadach jak inne tego typu dwustronne umowy zawarte przez stronę polską. Zapisy umowy ułatwiają otrzymanie emerytury lub renty osobom, które pracowały legalnie w obydwu krajach, zarówno Polakom, jak i Ukraińcom.
Podobne uprawnienia przysługują także Polakom mieszkającym na Ukrainie, jak również podlegających ubezpieczeniom społecznym w innych krajach, z którymi Polska zawarła umowy, oraz na obszarze Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pamiętać należy, że zasada równego traktowania stron, na której oparta jest umowa, zobowiązuje Polskę do uwzględnienia uprawnień obywateli państwa trzeciego w takim samym zakresie, jak robi to państwo będące stroną umowy – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami możliwe jest pobieranie obu świadczeń, z ZUS-u i Funduszu Emerytalnego Ukrainy, na jedno konto. Może to być konto w Polsce, może – na Ukrainie. Podobne umowy międzynarodowe umożliwiają więc także Polakom korzystanie z ułatwień, gdy część okresu ubezpieczeniowego przepracowali w Polsce, a część w innym okraju, który ma zawarty z Polską tego rodzaju umowę.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Praca

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Praca

senior

Emeryt może dorobić więcej

Jarosław Jędrysiak12 marca 2020
kierunek

Zmiana pracy – czym się kierować?

Ewa Chojnacka26 sierpnia 2019
w-jakiej-branzy

W jakiej branży najlepiej szukać pracy po studiach?

Ewa Chojnacka22 sierpnia 2019
testy-kompetencji

Testy kompetencji

Ewa Chojnacka19 sierpnia 2019
kosmetyczka

Kto może zostać kosmetyczką?

Ewa Chojnacka15 sierpnia 2019
dj

Jak zostać popularnym DJ-em?

Ewa Chojnacka12 sierpnia 2019