Praca

Jak to jest z emeryturami dla obcokrajowców?

Osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom społecznym w obu państwach, emeryturę może uzyskać zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. ARCH.
Jak to jest z emeryturami dla obcokrajowców?

PRAWO. Wiadomo doskonale, że w Polsce pracuje wielu obcokrajowców. Większość z nich to obywatele Ukrainy. Wiadomo, że płacą składki emerytalne w Polsce, więc wspierają dzisiejsze funkcjonowanie naszego systemu emerytalnego. A co z pobieraniem przez nich polskich emerytur? Czy nasz ZUS na tym nie traci?

Sprawy te w zakresie obywateli Ukrainy reguluje międzypaństwowa umowa z 2014 roku. Zgodnie z jej zapisami osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom społecznym w obu państwach, emeryturę może uzyskać zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. Oczywiście w Polsce świadczenia te są wyższe. Przy czym polska emerytura należy się tylko za okresy ubezpieczenia w Polsce. Za resztę pracy będzie to emerytura ukraińska. Warto to podkreślić, gdyż słyszy się błędne opinie, że to Polska płaci obcokrajowcom świadczenie za wszystkie lata ich pracy – i ponosi z tego tytułu straty. Nie, tak nie jest. Nasz system emerytalny nie jest tak „naiwny”. Płaci tylko za okres odprowadzania składek w naszym kraju.
Dodaje się natomiast długość okresów ubezpieczenia. To znaczy wymagana liczba lat pracy, by móc dostać emeryturę, może się składać z lat przepracowanych w Polsce i na Ukrainie. Co ważne, okresy te nie mogą się pokrywać.
– Nie jest więc prawdą, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie finansował emerytury i renty obywateli Ukrainy za okresy pracy na terenie ich macierzystego kraju. Polsko-ukraińska umowa o zabezpieczeniu społecznym została zawarta na analogicznych zasadach jak inne tego typu dwustronne umowy zawarte przez stronę polską. Zapisy umowy ułatwiają otrzymanie emerytury lub renty osobom, które pracowały legalnie w obydwu krajach, zarówno Polakom, jak i Ukraińcom.
Podobne uprawnienia przysługują także Polakom mieszkającym na Ukrainie, jak również podlegających ubezpieczeniom społecznym w innych krajach, z którymi Polska zawarła umowy, oraz na obszarze Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pamiętać należy, że zasada równego traktowania stron, na której oparta jest umowa, zobowiązuje Polskę do uwzględnienia uprawnień obywateli państwa trzeciego w takim samym zakresie, jak robi to państwo będące stroną umowy – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami możliwe jest pobieranie obu świadczeń, z ZUS-u i Funduszu Emerytalnego Ukrainy, na jedno konto. Może to być konto w Polsce, może – na Ukrainie. Podobne umowy międzynarodowe umożliwiają więc także Polakom korzystanie z ułatwień, gdy część okresu ubezpieczeniowego przepracowali w Polsce, a część w innym okraju, który ma zawarty z Polską tego rodzaju umowę.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Praca

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Praca

4-dniowy tydzień pracy w Niemczech. „Gigantyczny eksperyment”

Ewa Chojnacka17 sierpnia 2020

Zatrudnimy Pracownika Działu Sprzedaży!

Ewa Chojnacka29 lipca 2020

Pewna praca w Niemczech czeka

Ewa Chojnacka17 lipca 2020

Nagrody za stare zdjęcia

Jarosław Jędrysiak2 lipca 2020

Nagrody za stare zdjęcia

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020

Będzie spis rolny, można dorobić

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020