Remont Dworcowej główną inwestycją – Gazeta Kłobucka
Panki

Remont Dworcowej główną inwestycją

Trzy inwestycje na łączną kwotę 548 tys. zł związane są z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi.
Remont Dworcowej główną inwestycją

FINANSE. Długo oczekująca na przebudowę ulica Dworcowa w Pankach została wpisana do budżetu na rok 2020. W co jeszcze zainwestuje gmina Panki w tym roku?

Wydatki majątkowe według uchwalonego w grudniu budżetu gminy Panki wyniosą w tym roku 5,2 miliona złotych. Przyglądamy się, na jakie inwestycje starczyło pieniędzy.
Droga droga
Ta inwestycja czekała na swoją kolej od lat i – jeśli można tak to ująć – wyjątkowo długo nie było klimatu, by rada gminy podjęła decyzję o jej przebudowie. Stało się to dopiero w tym roku, w pierwszym całkowicie samodzielnym budżecie samorządowców obecnej kadencji. Zakres zadania jest jednak spory, a w związku z tym – nie jest ono tanie. Radni gminy Panki zapisali na jego realizację aż trzy miliony, przy czym połowa potrzebnej kwoty może tu pochodzić z Funduszu Dróg Samorządowych, reszta – ze środków gminy, konkretnie z obligacji. Trzy miliony to jednocześnie większość wydatków inwestycyjnych gminy zaplanowanych w tym roku.
To nie jedyne zadanie drogowe w budżecie. Wpisano tam bowiem również przebudowę drogi gminnej w Praszczykach. Chodzi tu o fatalny odcinek drogi, którego jeden z końców wychodzi na drogę wojewódzką koło tablic oznaczających koniec Panek i początek wsi Praszczyki. Na inwestycję zapewniono 600 tys. zł, z czego połowa ma pochodzić z dotacji zewnętrznej, a reszta – z obligacji. Wspomniane drogi to pierwsza i trzecia pod względem wartości wśród zaplanowanych inwestycji gminy Panki. Pomiędzy nimi lokuje się budowa instalacji fotowoltaicznej dla budynków użyteczności publicznej. Zapisano na to 710 tys. zł. Nieco ponad połowę gmina wyłoży tu ze środków własnych.
Trzy inwestycje na łączną kwotę 548 tys. zł związane są z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi. W tym roku najwięcej będzie wydane na przyłącza kanalizacji sanitarnej w Praszczykach i Kałmukach. 200 tys. wpisano z kolei na budowę ujęcia wody w Koskach – przy czym to tylko cząstka wydatków, bo łączne koszty (czyli nie tylko tegoroczne) określa się tu na pięć milionów. Ostatnia w tej grupie inwestycja to budowa sieci wodociągowej z przejściem pod Pankówką w rejonie ulicy Wspólnej.
Docieplą urząd
Kolejną kosztowniejszą inwestycją będzie docieplenie urzędu gminy i wymiana pieca centralnego ogrzewania. Wydane na ten cel pieniądze w kwocie o 200 tys. zł pozwolą jednak z czasem na oszczędności na wydatkach na energię. Gmina sfinansuje to zadanie w całości ze środków własnych.
Dziewięć kolejnych zaplanowanych inwestycji i zakupów inwestycyjnych wymagać będzie wydania już znacznie mniejszych kwot. Wśród nich wskażmy jeszcze zamiar przeprowadzenia renowacji rowów i przebudowę mostków i przepustów przy drodze gminnej w Jaciskach oraz termomodernizację i modernizację budynków OSP w Kałmukach i Kawkach. Między innymi w tych zadaniach angażowane będą środki funduszy sołeckich. Z kolei fundusz sołecki Panek pomoże w budowie oświetlenia ulicznego na Ogrodowej.
Ważnym wydatkiem z punktu widzenia wielu mieszkańców będzie z pewnością 46 tys. zł na nową instalację elektryczną w budynku przedszkola w Pankach. Sądzimy, że w takim przypadku nikogo nie trzeba przekonywać o celowości wydatkowania środków z budżetu gminy.


GŁÓWNE WYDATKI INWESTYCYJNE GMINY PANKI
wg budżetu na rok 2020

Przebudowa ulicy Dworcowej 3 000 000 zł
Fotowoltaika na budynkach publicznych 710 000 zł
Przebudowa drogi w Praszczykach 600 000 zł
Przyłącza kanalizacji w Praszczykach/Kałmukach 230 000 zł
Budowa ujęcia wody w Koskach 200 000 zł
Termomodernizacja urzędu gminy 200 000 zł

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Panki

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Panki

wypadek

Wypadek na Zielonej

Jarosław Jędrysiak24 stycznia 2020
K -Bogdan P. z zarzutami (1760) + fot

Bogdan P. z zarzutami

Jarosław Jędrysiak14 października 2019
pijany kierowca zapytał

Pijany kierowca zapytał o drogę policję

Jarosław Jędrysiak31 sierpnia 2019
furmanek - GŁÓWNA

W Pankach najbogatsi radni to nauczyciele

Jarosław Jędrysiak7 sierpnia 2019
Jubileusz 20-lecia Powiatowego Zrzeszenia LZS w Kłobucku1

Powiatowe Zrzeszenie LZS w Kłobucku ma 20 lat!

Stanisław Wrzesiński4 sierpnia 2019
df

Chciał się powiesić

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2019