Wydatki głównie na kanalizację – Gazeta Kłobucka
Popów

Wydatki głównie na kanalizację

Większość środków, które gmina Popów wyda w tym roku na inwestycje, pochłoną dwie duże inwestycje kanalizacyjne.
Wydatki głównie na kanalizację

FINANSE. Większość środków, które gmina Popów wyda w tym roku na inwestycje, pochłoną dwie duże inwestycje kanalizacyjne. Na co jeszcze starczy pieniędzy?

W uchwalonym budżecie gminy Popów plan finansowy zadań inwestycyjnych opiewa na kwotę niespełna 8,5 miliona złotych. W sumie przewiduje się do realizacji aż 27 takich zadań, przy czym większość za kilkanaście- kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bo lwią część budżetu na inwestycje pochłonie kanalizacja.
Piekielnie droga, ale niezbędna
Budowa kanalizacji jest dla każdej gminy wiejskiej sporym wyzwaniem nawet mimo tego, że zadania te rozpisuje się na etapy i lata realizacji. Ta najświeższa, planowana na rozpoczęty rok część budowy tej niezbędnej w naszych czasach instalacji, ujęta jest w gminie Popów w dwa zadania. Droższe z nich – budowa kanalizacji w Wąsoszu Górnym i Wąsoszu Dolnym – ma zapewnioną w budżecie kwotę 3 milionów złotych.
Nieco tylko tańsza, z kwotą 2,6 mln zł, będzie podobna inwestycja w ramach dużego zadania obejmującego Dąbrowę, Więcki, Annolesie oraz część Wąsosza i Marianów.
Celowość budowy kanalizacji nie podlega dyskusji. Warto też zauważyć, że gmina Popów jest już w tym zakresie mocno zaawansowana, a docelowo sieć obejmie sporą liczbę wsi. Nie wszędzie w gminach w regionie mogą się pochwalić takim osiągnięciem.
Kilka wydatków w setkach tysięcy
Z punktu widzenia mieszkańców można dodać, że dobrze się stało, iż na ten rok można było zaplanować także kilka innych inwestycji – poza drogą kanalizacją. Kilka takich zadań inwestycyjnych ma w budżecie zapewnione kwoty przekraczające (nieraz znacznie) sto tysięcy. Najdroższa będzie tu budowa drogi gminnej w Antoniach. Ponad pół miliona kosztować może też zagospodarowanie terenu przy Gminnym Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 w Popowie. Około ćwierć miliona złotych pozwoli przeprowadzić termomodernizację OSP w Zborach i montaż tam instalacji do odnawialnych źródeł energii.
Po dwieście tysięcy przeznaczono w budżecie na budowę wodociągu na ul. Szkolnej w Więckach oraz na dotację gminy do zakupu średniego samochodu gaśniczego dla OSP w Popowie. Nieco mniej gmina dołoży powiatowi – do przebudowy drogi przez Zbory. Z kolei 100 tys. zł zapisano w budżecie na przebudowę i adaptację zdegradowanego budynku dawnego przedszkola w Zawadach.
Trochę dróg, trochę instalacji
Na długiej liście mniej kosztownych zadań kilka dotyczy infrastruktury związanej z drogami. Stan tej infrastruktury to w wielu gminach wciąż stały powód do ponoszenia kolejnych wydatków. W gminie Popów mają więc w tym roku przebudować nie tylko drogę w Antoniach, ale także ulice Piwną i Jasną w Zawadach oraz drogę gminną w Lelitach. W kilku miejscach planuje się rozbudowę oświetlenia ulicznego. Tak stanie się w Kamieńszczyźnie, Zawadach i Nowej Wsi.
Po kilkadziesiąt tysięcy ma być wydane na instalacje centralnego ogrzewania w budynkach OSP w Więckach i w Rębielicach Królewskich. Za drobniejsze kwoty planuje się zakup altan dla Zawad, Płaczek, Kul i Dębia. W Marianowie i w Popowie będą z kolei wydatki na place zabaw. Nie wymieniamy tu każdej inwestycji – wyliczamy tylko większość z nich.
Plany na przyszłość
Już tegoroczny budżet zawiera zapowiedź kolejnego kosztownego zadania inwestycyjnego, z którym gminie przyjdzie się zmierzyć: 70 tys. zł przeznaczono na opłacenie wykonania projektu gminnej hali sportowej. Projekt oczywiście to tylko cząstka kosztów – bo te są spore dopiero podczas wykonania hali. Jednocześnie samorząd uznaje, że przymierzanie się do tej inwestycji na przyszłość jest w gminie Popów celowe.


PIĘĆ NAJDROŻSZYCH INWESTYCJI GMINY POPÓW NA ROK 2020
Kanalizacja Wąsosza Górnego i Dolnego 3 000 000 zł
Kanalizacja m.in. Dąbrowy i Więcek 2 600 000 zł
Budowa drogi w Antoniach 800 000 zł
Zagospodarowanie terenu szkoły w Popowie 600 000 zł
Termomodernizacja i OZE dla OSP w Zborach 260 000 zł

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Popów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Popów

4

Szykują farmę fotowoltaiczną

Jarosław Jędrysiak20 maja 2020
fg

Gmina otworzy przedszkola

Jarosław Jędrysiak4 maja 2020
laptopy

Kupili i rozdali szkołom laptopy

Jarosław Jędrysiak24 kwietnia 2020
fg

W piątek urząd nieczynny

Jarosław Jędrysiak8 kwietnia 2020
K - Sesja w 8 minut (1602) + fot

Sesja w 8 minut

Jarosław Jędrysiak8 kwietnia 2020
popow

Pomoc społeczna zadba o seniorów

Jarosław Jędrysiak26 marca 2020