Wielka Orkiestra zagrała w kłobuckim! – Gazeta Kłobucka
Powiat

Wielka Orkiestra zagrała w kłobuckim!

KŁOBUCK: W holu MOK-u kwestował osobiście także burmistrz miasta.
Wielka Orkiestra zagrała w kłobuckim!

WOŚP. W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy korzystała z dość sprzyjającej, niemal wczesnowiosennej aury. Do pracy wzięło się ponownie sześć sztabów. Wiemy już, jaki jest efekt tegorocznej pracy wolontariuszy i ofiarności mieszkańców

Zanim o ósmej zgodnie z tradycją WOŚP puszczano światełko do nieba, w wielu miejscach w powiecie sporo się działo. Wolontariusze z puszkami pojawili się bodaj w większości miejscowości, a w kilku salach odbywały się specjalne koncerty.
Zabawa na sześć sztabów
Zacznijmy od Kłobucka. Tu sztab działa pod skrzydłami ZHP i pod kierownictwem Danuty Papierz.
Poza zbiórkami ulicznymi do puszek – nie tylko w Kłobucku, bo także na terenie powiatu – organizuje się tu koncert WOŚP zarówno w Kłobucku, jak i w gminie Popów. W kłobuckim MOK-u impreza ruszyła od drugiej po południu. Ciężar wydarzeń scenicznych wzięli na siebie uczniowie kłobuckich szkół, dzieci z tutejszych przedszkoli i tancerze. Wystąpili też goście z gminy Popów.
Przed MOK-iem na strawę z kuchni polowej zapraszali motocykliści z SKL Dragon, tuż przy wejściu z puszkami na datki dyżurowali strażacy ochotnicy, a w holu domu kultury – harcerze. Kwestował też osobiście burmistrz Jerzy Zakrzewski. A chętni mogli skorzystać z działającej okazjonalnie kawiarenki.
Koniecznie trzeba dodać, że na Zakrzewie własną imprezę WOŚP organizowały Kłobuckie Morsy.
Popów, który gra po skrzydłami sztabu z Kłobucka, miał też własną imprezę. Tu zorganizowano się w Gminnym Centrum Kultury. Występowały dzieci, młodzież, ale grano też rocka. A o elementy biesiady zadbało kilka kół gospodyń.
W Krzepicach sztab tradycyjnie mieścił się w liceum i ponownie działał pod kierunkiem Bożeny Drab, natomiast sam koncert odbywał się w odnowionej sali widowiskowej krzepickiego domu kultury. Nim ruszyła impreza w GOK, w Krzepicach i okolicznych miejscowościach z puszkami kwestowali wolontariusze. Sam wieczorny koncert cieszył się natomiast dużym zainteresowaniem. Odwiedziliśmy wszystkie duże imprezy WOŚP w powiecie – i właśnie w Krzepicach widownia była najgęściej zapełniona. Po prostu zabrakło miejsc siedzących. I tu występowała młodzież, dzieci szkolne i przedszkolne. Wystąpił też zespół złożony z młodych utalentowanych muzyków. W holu własne stoisko mieli harcerze. Oczywiście jak wszędzie i tu była licytacja gadżetów.
W gminie Wręczyca znów działały aż trzy sztaby: w samej Wręczycy, w Węglowicach i w Truskolasach. W tym roku Wręczyca i Truskolasy, kierowane odpowiednio przez Anitę Mazik i Aleksandrę Rabendę-Tukaj, organizowały tym razem tylko zbiórkę uliczną. Także w okolicznych miejscowościach. Natomiast w Węglowicach, gdzie sztab prowadziła Grażyna Chrząstek, odbyła się pełnoprawna impreza WOŚP. Na scenie w sali gimnastycznej szkoły występowały dzieci. Obok urządzono minikawiarenkę dla wszystkich chętnych, w drugim końcu sali stoisko miały panie z koła gospodyń.
W ogóle całą dostępną przestrzeń zagospodarowano w miarę różnorodnie – żeby było ciekawie. W Przystajni impreza odbyła się w domu kultury.
– Dzieci grały, tańczyły i śpiewały – zgodnie z głównym hasłem tegorocznego WOŚP złapały wiatr w żagle i chętnie występowały na scenie. Zagrała także orkiestra dęta gminy Przystajń, a strażacy z OSP Wrzosy-Brzeziny zaprezentowali podstawy pierwszej pomocy – mówi nam szefowa sztabu Małgorzata Izydorczyk. Wolontariusze kwestowali tu do późnych godzin, a łączny efekt akcji zadowala.
Czasem mała zadyszka, ale suma się zgadza
Znamy już wyniki zbiórki w sztabach WOŚP na terenie naszego powiatu. Tradycyjnie już kwoty są dość spore. Choć – no cóż – nie da się nie zauważyć, że w tym roku w jednej trzeciej sztabów zebrano troszeczkę mniej niż ostatnio i na pobijanie rekordów przyjdzie poczekać do następnego finału. Nie są to różnice duże – ot, o tysiąc mniej zebrano w Krzepicach, o 3 tysiące w Węglowicach. Ale spodziewamy się, że to tylko chwilowa zadyszka – i za rok suma datków będzie tym większa.
Sztab kłobucki zebrał tym razem o około 11 tysięcy więcej. O 4 tysiące poprawiły wynik Truskolasy – tu jest to wzrost praktycznie o połowę w stosunku do poprzedniego finału. O niespełna 3 tysiące więcej zgromadzono także w sztabie w Przystajni. Do tego dochodzi Wręczyca, gdzie rok temu sztab chwilowo nie działał, a w tym roku dorzucił do puli WOŚP prawie 13,5 tysiąca.
Szczegółowo wyniki podajemy obok. Co szczególnie zwraca uwagę, suma zbiórki z całego powiatu wyraźnie przekracza ubiegłoroczny wynik o ponad 26 tysięcy złotych! Brawo dla wszystkich, którzy się do tego przyczynili.
Co nam daje WOŚP?
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy publikuje w swoich materiałach dokładne dane odnośnie do tego, co zakupiła ze zbiórki i przekazała do szpitali, dla służby zdrowia i na cele ratownicze na terenie naszego powiatu. I tak dowiadujemy się, że do Kłobucka trafił sprzęt za 113 408,95 zł, a do Krzepic za 6162,33 zł. Przy czym są to dane nie dla jednego roku, a dla wszystkich lat funkcjonowania WOŚP. Do Kłobucka sprzęt oznaczony serduszkiem przekazywany był po pięciu finałach WOŚP – dokładnie po 4. oraz po 11. i 12., a także po 24. i 25. Do Krzepic sprzęt WOŚP trafił na potrzeby straży pożarnej – jednorazowo.
Spodziewamy się, że krytycy WOŚP wychwycą, że w ciągu roku w naszym powiecie zbieramy dla WOŚP więcej niż w ciągu wszystkich tych 28 lat przekazano z tych zbiórek do naszego powiatu w postaci sprzętu medycznego. To fakt, ale istota sprawy tkwi w tym, że więcej wyposażenia przekazywano w tym czasie np. do szpitali w Częstochowie, a to tam często leczone są potem dzieci z terenu powiatu kłobuckiego. Nie można więc powiedzieć, że u nas zbieramy dla innych – na sprzęt WOŚP można trafić w wielu miejscach. I niejednokrotnie mieszkańcy Kłobucka i okolic korzystają z niego także poza naszym powiatem.
Jest coś jeszcze. WOŚP jest wyjątkową szkołą wolontariatu i dobroczynności dla całych rzesz dzieci i młodzieży. Ta nauka odbierana poprzez osobiste zaangażowanie młodego pokolenia procentuje w dalszym życiu – a korzyści nie da się tutaj przeliczyć na żadne pieniądze.


WYNIKI 28. FINAŁU WOŚP W POWIECIE KŁOBUCKIM
wg danych lokalnych sztabów WOŚP
sztab Kłobuck 69 038,46 zł
sztab Krzepice 29 692,50 zł
sztab Węglowice 25 137,75 zł
sztab Wręczyca 13 450,60 zł
sztab Przystajń 11 910,24 zł
sztab Truskolasy 11 708,47 zł i 13 euro
= powiat kłobucki 160 938,02 zł i 13 euro

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

K - Nowy pomysł na lokal po porodówce (1437) + fot-REZERWA

Starosta szefem sztabu wyborczego

Jarosław Jędrysiak24 lutego 2020
straz

22 jednostki w KSRG

Jarosław Jędrysiak20 lutego 2020
K - Dziki atakują (1429)

Dziki atakują

Jarosław Jędrysiak17 lutego 2020
telefon senior

Oszuści znów dzwonią

Jarosław Jędrysiak14 lutego 2020
K - Szkolny sport z dotacją (1290) + fot

Szkolny sport z dotacją

Jarosław Jędrysiak12 lutego 2020
komputer

Podejrzanie atrakcyjne ogłoszenie? To może być pułapka!

Adam Świerczyński6 lutego 2020