Życzymy 200 lat! – Gazeta Kłobucka
Waleńczów

Życzymy 200 lat!

Pan Józef Połacik doczekał się licznej rodziny. Przeżył sto lat. A za tajemnicę długowieczności uważa po prostu codzienną pracę i stałe zainteresowanie światem.
Życzymy 200 lat!

JUBILEUSZ. Pan Józef Połacik, mieszkaniec Waleńczowa, urodził się, gdy dopiero powstawała, po latach niewoli, niepodległa Polska. Dziś jeszcze może opowiadać, jak żyło się w czasach Drugiej Rzeczypospolitej – bo widział to na własne oczy. Teraz skończył sto lat. Z tej okazji odwiedzili go przedstawiciele gminy Opatów oraz Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie

Gminę reprezentowali tu wójt Bogdan Sośniak, szef rady Mirosław Szewczuk i kierująca urzędem stanu cywilnego Iwona Karkowska. Taka oficjalna delegacja jest ważna, bo reprezentuje z jednej strony lokalną społeczność, z drugiej – władze państwowe. Z okazji setnych urodzin szacowni jubilaci otrzymują z zasady listy gratulacyjne od premiera. Z pewnością cieszy też wtedy wizyta KRUS. Bo na stuletnie urodziny instytucja ta przyznaje specjalne emerytury. W Waleńczowie reprezentował KRUS Krzysztof Sosnowski, zastępca dyrektora instytucji na nasz region.
KRUS chętnie dzieli się też z naszymi czytelnikami wrażeniami z wizyty u Pana Józefa Połacika.
– Jubilat urodził się w Kobyłczycach koło Mstowa. Pamięć wciąż ma dobrą. W 1931 roku jego ojciec sprzedał swoje gospodarstwo, dołożył pieniędzy i kupił część dóbr od bankrutującego dziedzica, który przehulał spory majątek. Całą rodziną pieszo z dobytkiem, w tym z krowami, przeszliśmy potem do Posadówki w Waleńczowie. Tu ziemia znajdowała się w jednym kawałku, a teren był płaski, lepszy do uprawy niż pagórki w okolicach Mstowa i rozrzucone między nimi małe kawałki pól – przytacza opowieść jubilata Ireneusz Leśnikowski z KRUS. Jak dowiadujemy się również, pan Józef całe życie przepracował w gospodarstwie rolnym. Uprawiał kilkanaście hektarów zbóż, hodował zwierzęta, prowadził sad, a owoce sprzedawał w mieście. Co ciekawe, jak wielu stulatków podaje bardzo podobny przepis na długowieczność.
– Trzeba pracować. Praca daje zdrowie. Jak się leży, to się choruje – cytuje nam przedstawiciel KRUS.
Pracy powinno też towarzyszyć zainteresowanie światem. Pan Józef Połacik do tej pory stara się interesować wszystkim, czytać. Choć zdrowie nie pozwala mu już na pracę w polu, stara się zachowywać aktywność – w miarę możliwości. Za to nigdy nie bawił się w żadne specjalne diety – ot, po prostu tylko nie pali tytoniu, a i kawę pije z umiarem. W ciągu tych stu lat doczekał się pięciorga dzieci, jedenaściorga wnucząt i dwanaściorga prawnucząt. Życzymy więc, by mógł jeszcze długo cieszyć się jak najlepszym zdrowiem i kolejnymi potomkami.
K - Życzymy 200 lat 2

Życzymy jeszcze wielu okazji do zdmuchiwania świeczek z urodzinowego tortu!

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Waleńczów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Waleńczów

r1

840 tysięcy, by wreszcie mieli wodę

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2020
kran

Kolejny krok ku wodociągowi na Zakrzewskiej

Jarosław Jędrysiak4 czerwca 2020
K - Będą robić wodociąg na Zakrzewskiej (1664) + fot

Będą robić wodociąg na Zakrzewskiej

Jarosław Jędrysiak19 maja 2020
K - Motorem w słup (722) + fot

Motorem w słup

Jarosław Jędrysiak3 września 2019
hyr

Podwyższają diety, a mieszkańcy nie mają wody

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2019
46

Żyją bez wody w kranach. Gmina o nich zapomniała?

Jarosław Jędrysiak5 listopada 2018