Mało na inwestycje we Wręczycy – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

Mało na inwestycje we Wręczycy

W tym roku gmina Wręczyca Wielka przeznaczy na inwestycje i zakupy inwestycyjne nieco ponad 4,15 miliona złotych. ARCH.
Mało na inwestycje we Wręczycy

FINANSE. W tym roku gmina Wręczyca Wielka przeznaczy na inwestycje i zakupy inwestycyjne nieco ponad 4,15 miliona złotych. Nie jest to mało, choć niektóre mniejsze gminy w powiecie zainwestują więcej. Na realizację jakich zadań zdecydowali dać publiczne pieniądze wręczyccy radni?

W wielu gminach wydatki inwestycyjne bywają zdominowane przez jedną potężną inwestycję. Czasem przez kilka, ale podobnych – np. w drogi, w kanalizację. W gminie Wręczyca w tym roku środki rozłożono raczej na większą liczbę nieco mniej kosztownych zadań. Najdroższe z nich sięga kwoty 1 miliona złotych.
Wydać, by oszczędzić
Ta najdroższa inwestycja to budowa, rozbudowa i modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy. Podobnego typu działania podejmuje się też zresztą po sąsiedzku – choćby w Kłobucku. Wydatki na modernizację oświetlenia dziś wyglądają na absolutnie celowe. Technologia poszła naprzód, lampy są dziś nie tylko energooszczędne, ale i bardziej technicznie zaawansowane. Taki wydatek to więc zarazem zapowiedź oszczędności w wydatkach na energię elektryczną w przyszłości.
Prawie milion na sprawy wodno-kanalizacyjne
W sumie 937 tys. zł gotowa jest wydać gmina na kilka zadań związanych z doprowadzaniem wody i odprowadzaniem ścieków. Główne zadanie to w tym roku przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków we Wręczycy Małej. Zarezerwowano na ten cel 0,5 miliona złotych. Za 100 tys. zł może być zmodernizowana przepompownia we Wręczycy Wielkiej. Stosunkowo drobne wydatki pochłonie też nieduża inwestycja w technikę oczyszczalni w Truskolasach oraz przede wszystkim aktualizacja projektu kanalizacji dla Kalei, Szarlejki i Pierzchna z transferem przez Grodzisko.
Trochę gmina włoży też w sprawy wodociągowe. Przebudowa fragmentu tej sieci we Wręczycy Małej na ulicy Kopalnianej kosztować ma do 80 tys. zł. O „dychę” mniej planuje się wydać na odkup wodociągu od prywatnego inwestora na terenie Nowin. Podobne odkupy dotyczyć będą też sieci na terenie Wręczycy wielkiej i Pierzchna. Do tego gmina szykuje zakup nowych pomp głębinowych.
Rekreacja za sołeckie
693,6 tys. zł z funduszy sołeckich przeznaczone będzie w tym roku zgodnie na zagospodarowanie terenów rekreacyjnych w 13 sołectwach gminy Wręczyca Wielka. Kwoty przeznaczane przez sołectwa wahają się tu od prawie 18 do niespełna 40 tys. zł. W samej Wręczycy Wielkiej sporo, bo 120 tys. zł, dołoży na ten cal bezpośrednio budżet gminy. Z kolei w Kalei fundusz sołecki pójdzie na rozbudowę placu zabaw, a w Nowinach na jego budowę – tak nazwano tu te zadania, podobne do podejmowanych w pozostałych sołectwach.
Drogi i budowy
Na budowę dróg gminnych w tym roku przewidziano 400 tys. zł, a na konkretne zadanie remontu przepustu w Wydrze – 200 tys. zł. Gmina zleci też wykonanie kosztorysu inwestorskiego dla odtworzenia ciągu komunikacyjnego w Grodzisku – przy czym ściśle rzecz biorąc pójdą na to środki z funduszu sołeckiego wsi w kwocie prawie 39,6 tys. zł.
Kilka innych funduszy sołeckich wydanych zostanie na wykup nieruchomości gruntowych. Wraz z wydatkami bezpośrednio z budżetu gminy przeznaczy się na to nieco ponad ćwierć miliona złotych. Modernizacja budynku gminnego w Golcach kosztować ma do 120 tys. zł i też jest wpisana w plan inwestycji na bieżący rok. Sześć razy mniej przeznaczono na docieplenie budynku tzw. weterynarii w Truskolasach. W grupie tego typu inwestycji jest jeszcze rozbudowa domku wiejskiego w Borze Zapilskim. Z funduszu sołeckiego może pójść na ten cel niemal 24 tys. zł. Z kolei w Węglowicach wyremontują świetlicę wiejską. Tu gmina wyłoży 150 tys. zł. Na świetlicę w Pile Pierwszej będzie natomiast niespełna 18 tys. zł z funduszu sołeckiego. Tu chodzi o zagospodarowanie części budynku.
300 tys. zł zabukowano dla strażaków. Tyle wkładu przewiduje gmina na zakup średniego samochodu ratowniczo- gaśniczego dla OSP w Kalei.

2 komentarze

2 Komentarze

  1. Anonim

    3 lutego 2020 at 17:17

    Chyba juz najwyższy czas zrobić coś na Borowym (proponuje na początek kanalizację a potem asfalt ) i jeszcze jedno jest tam stadion wypadało by chociaż dzieciom jakiś elegancki plac zabaw zrobić ….a nie kostkę sobie układać na jakieś żałosne festyny …..radni nic tam nie robią konkretnego !!!masakra

  2. Anonim

    24 stycznia 2020 at 14:25

    A radnemu z prubantowi nic nie jest uwzględnione prywatnie zrobił sobie oświetlenie złodziej za gminne to jego nie uwzględniono złodzieja z kalej radnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

K - Mieszkańcy pomogą, by śmieci były tańsze (8500) + fot

Mieszkańcy pomogą, by śmieci były tańsze?

Jarosław Jędrysiak26 lutego 2020
gmina skazana

Gmina skazana na Stracha?

Jarosław Jędrysiak20 lutego 2020
K - Czołówka na Częstochowskiej (1610) + fot

Czołówka na Częstochowskiej

Jarosław Jędrysiak17 lutego 2020
K - Ile tracą na reformach (2304) + fot

Ile tracą na reformach?

Jarosław Jędrysiak4 lutego 2020
K - Władza tłumaczy się ze śmieci (2754) + fot

Władza tłumaczy się ze śmieci

Jarosław Jędrysiak3 lutego 2020
K - Koncert Noworoczny 1

Koncert Noworoczny

Jarosław Jędrysiak26 stycznia 2020