Więcej radarów na drogach – Gazeta Kłobucka
Region

Więcej radarów na drogach

Z 358 fotoradarów dokładnie 100 ma stanąć w zupełnie nowych lokalizacjach. PIXABAY.COM
Więcej radarów na drogach

BEZPIECZEŃSTWO. ITD informuje o planach instalowania w Polsce dodatkowych fotoradarów. Instytucja zakupi 358 takich urządzeń. Większość na zamianę tych starych. Ale całkiem sporo też do miejsc, gdzie ich dotąd nie było

Z 358 fotoradarów dokładnie 100 ma stanąć w zupełnie nowych lokalizacjach. Wybrane zostaną w tym celu najbardziej niebezpieczne miejsca na drogach w kraju. W wytypowaniu tych lokalizacji pomógł wykaz miejsc szczególnie niebezpiecznych, czyli takich, w których dochodziło do wypadków i gdzie istnieją czynniki zwiększające prawdopodobieństwo takich zdarzeń.
– Pod uwagę wzięto obecność obiektów takich jak przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe czy miejsca użyteczności publicznej, generujące większy ruch. Występowanie tego typu obiektów w promieniu 500 m od miejsca koncentracji zdarzeń stanowiło dodatkowy argument za objęciem odcinka drogi lub obiektu drogowego automatycznym nadzorem nad ruchem drogowym – informują służby prasowe ITD.
Dobrze znane fotoradary to nie wszystko. System nadzoru nad ruchem drogowym będzie rozbudowywany także o urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości oraz o rejestratory wjazdu na czerwonym świetle. Niestosowanie się do sygnalizacji wciąż jest przyczyną wielu wypadków. I tu lokalizacja rozstrzygana jest na podstawie analizy statystyk.
Za rozbudową sieci urządzeń służących kontroli przemawiają też liczne wnioski ze strony zarządców dróg, policji, samorządów, a nawet samych mieszkańców. Całkowity koszt realizacji projektu tej rozbudowy to 162 mln zł. Większość wyłoży Unia Europejska. Dziś wiadomo, że nowe urządzenia będą montowane w ostatnim kwartale tego roku.
Dodajmy, że mapa obecnie działających fotoradarów jest dostępna w internecie (wyszuka ją w Google hasło: „mapa fotoradarów”). Jeśli chodzi o urządzenia nowe, których najpierw pojawi się 26, to żadne z nich nie stanie w najbliższym nam regionie – ani w powiecie kłobuckim, ani w okolicy. Warto jednak pamiętać, że w tym roku podczas dalszych wyjazdów na fotoradar będzie można trafić także w tych miejscach, gdzie go dotąd nie było.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

szpital

ZUS wydłuża ważność orzeczeń lekarskich o 3 miesiące

Jarosław Jędrysiak6 kwietnia 2020
biedronka nacinała

Nowe godziny otwarcia sklepów Lidl, Biedronka, Kaufland

Ewa Chojnacka6 kwietnia 2020
rower

BĘDZIE NOWA TRASA ROWEROWA. Olsztyn i Żarki mają powód do radości

Ewa Chojnacka6 kwietnia 2020
zmp

Chcą innego terminu wyborów

Jarosław Jędrysiak3 kwietnia 2020
probki

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w województwie

Adam Świerczyński3 kwietnia 2020
kombajn

Wniosek wrzucisz do wrzutni

Jarosław Jędrysiak2 kwietnia 2020