Kto ma wybierać gwiazdę Dni Jakubowych? – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Kto ma wybierać gwiazdę Dni Jakubowych?

Czy gwiazdę Dni Jakubowych mieszkańcy mogliby wybierać podobnie, jak w Kłobucku wybierają artystę na dni miasta?
Kto ma wybierać gwiazdę Dni Jakubowych?

PROBLEM. W naszych czasach mieszkańcy przyzwyczajają się do tego, że decydują o sprawach, które ich dotyczą. Nie wszędzie jednak możliwość współdecydowania o wspólnych sprawach jest dla nich dostępna. Nawet w dziedzinie lokalnej kultury

Marcin Pyzik jest wiceprzewodniczącym młodzieżowego sejmiku województwa śląskiego, a jednocześnie mieszkańcem Dankowic. To jeden z przedstawicieli tej młodzieży, którą sołtys Dankowic Jakub Zalewski przekonał, że warto starać się coś robić dla własnej społeczności. Taka aktywność rodzi też naturalne zainteresowanie lokalnymi sprawami. I chęć współdecydowania o nich. Przy czym wcale nie chodzi tu o jakieś niezdrowe ambicje podejmowania decyzji o strategicznym znaczeniu. – Chciałbym, aby młodzi partycypowali w decyzjach i mieli realny wpływ na to, co się dzieje. Na przykład przy wyborze artysty na Dniach Jakubowych – mówił podczas sesji rady miejskiej młody dankowiczanin.
To tylko jeden przykład, ale dość znamienny. Bo decyzja w sprawie tego, kto ma latem wystąpić na scenie na rynku w Krzepicach, nie jest tutaj – jak w Kłobucku – uzależniana od sondowania preferencji mieszkańców. Jednocześnie trudno uznać, że jest to decyzja, której nie można by tak po prostu oddać mieszkańcom. Oczywiście zakreślając z góry rozsądny zakres wyboru.
Pyzik w ogóle chciałby, żeby krzepicki samorząd bardziej wsłuchiwał się w to, co ma do powiedzenia młode pokolenie. Uważa, że miewa ono czasem lepsze pomysły niż dorośli. Kontakt z dorosłym samorządem Reklama Reklama z powiatu jest jednak – jak się wydaje – zbyt mały. Pyzik wspomniał o kilkumiesięcznym poszukiwaniu dogodnego terminu, w którym uda się spotkać z burmistrzem. Nawet zakładając tylko obiektywne przeszkody – to dość długi okres.
– To ważny i cenny głos, który powala nam spojrzeć z innego punktu widzenia – docenił głos młodego mieszkańca przewodniczący Mateusz Kluba.
Szef rady uważa, że takie kontakty z młodym pokoleniem mogą być cenne, choć konkrety pozostawia tu jeszcze, obrazowo mówiąc, w szufladzie z napisem „szczegóły do ustalenia”. Zastanawiamy się, czy i tu najbliższe dogodne terminy będą za kilka miesięcy.
Przykładowej propozycji włączenia mieszkańców w wybór niestety na sesji nie komentowano. A szkoda.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

we

Targowisko częściowo ruszy w czwartek

Jarosław Jędrysiak6 kwietnia 2020
dezynfekcja

Zdezynfekują miejsca publiczne

Jarosław Jędrysiak6 kwietnia 2020
najelpsze matury

Absolwenci spotkają się, ale za rok

Jarosław Jędrysiak4 kwietnia 2020
gok-krzepice

GOK będzie działać online

Jarosław Jędrysiak31 marca 2020
profesor-zembala

Profesor Zembala pozytywnie o walce z koronawirusem

Jarosław Jędrysiak26 marca 2020
K - Autobusy po krzepicku (2500) + fot

Bez targów w Krzepicach

Jarosław Jędrysiak19 marca 2020