Mamy czym oddychać? – Gazeta Kłobucka
Powiat

Mamy czym oddychać?

Dane o jakości powietrza są bardzo ważne i możliwość sprawdzenia ich – bezcenna. Teraz możemy to już zrobić w zasadzie w całym powiecie.
Mamy czym oddychać?

EKOLOGIA. Smog potrafi dokuczyć każdemu z nas. Już wiemy, że nie tylko w dużym mieście jakość powietrza może być niebezpieczna dla zdrowia. Teraz możemy sprawdzić, jak jest dokładnie na naszym terenie

Nie są to co prawda pomiary osobne dla każdej ulicy i każdej wioski, ale… Nie oszukujmy się – w dużym mieście też podaje się w komunikatach pewne dane uśrednione, dotyczące jakiegoś większego obszaru miasta. A niekoniecznie konkretnego zaułka, gdzie akurat ktoś strasznie kopci. Tak czy inaczej dane o jakości powietrza są bardzo ważne i możliwość sprawdzenia ich – bezcenna. Teraz możemy to już zrobić w zasadzie w całym powiecie. Możemy sprawdzić, jaki aktualnie jest stan powietrza.
I zdecydować, czy wybrać się na spacer, czy może lepiej go odłożyć. A tym bardziej: czy „wyganiać” dzieci na podwórko, na „świeże powietrze”, czy może pozwolić im tego dnia przesiadywać w domu.
Jak sprawdzić, jaki jest w tej chwili stan powietrza? To proste. Na stronie sozp.pl/klobuck – dla całego powiatu. Na stronie zobaczymy mapę, nad nią – menu, z którego wybieramy miejscowość, dla której chcemy poznać aktualne pomiary. W tej chwili poziom smogu mierzony jest dla 9 lokalizacji: to Kłobuck, Krzepice, Lipie, Miedźno, Opatów, Panki, Przystajń, Popów i Wręczyca Wielka. Odpowiednie urządzenia pomiarowe umieszczono więc w każdej miejscowości gminnej. Z reguły na obiektach użyteczności publicznej. Najczęściej są to urzędy gminy (położone zwykle właśnie w środku wsi, więc w najgęstszej zabudowie) lub szkoły. W Pankach mierzy się smog na orliku, w Przystajni przy rejonie dróg, we Wręczycy na OSP. Tak czy inaczej pomiar daje dość dobre pojęcie o tym, jaki jest stan powietrza w każdej miejscowości i w okolicy. Bo często sprzyjająca pogoda sprawia, że zagrożenie zanieczyszczeniami wzrasta w zasadzie w całej okolicy. A i przyzwyczajenia ludzkie są wszędzie podobne. W tym drugim przypadku mamy na myśli wzrost zanieczyszczeń w godzinach popołudniowych, gdy wielu po powrocie z pracy rozpala piece o podobnej porze dnia. Warto zobaczyć, jak wówczas zachowują się wskaźniki.
Wyniki podawane są dla obecności zanieczyszczeń pyłowych PM 10 i PM 2,5. Warto tu zaznaczyć, że według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dopuszczalne stężenia dobowe wynoszą tu odpowiednio 50 i 25 μg/m3.
Dodajmy, że system pomiarowy da nam też wgląd w dane dotyczące warunków pogodowych: temperatury, ciśnienia, wilgotności i wiatru. Co ciekawe, dołączone wykresy pokazują też, jak te parametry kształtowały się w ostatnim czasie. W jaki sposób uzyskaliśmy możliwość podglądu pomiarów jakości powietrza w naszym powiecie? To efekt realizacji programu „Powiat kłobucki – bez smogu żyje się lepiej”. Nasz powiat realizuje go we współpracy z firmą Geofabryka Sp. z o.o. i finansuje ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz z własnego budżetu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

probki

Stan epidemii w poszczególnych gminach. Gdzie jest najwięcej zakażonych?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2020
julia-bojur

Talent z powiatu wygrywa „Szansę na sukces”

Jarosław Jędrysiak5 kwietnia 2020
las

Do lasu też nie wolno

Jarosław Jędrysiak3 kwietnia 2020
cxv

Wspierają walkę z koronawirusem

Jarosław Jędrysiak30 marca 2020
zus

Setki firm zawieszają ZUS. Co z naszą gospodarką?

Jarosław Jędrysiak30 marca 2020
policja

Kontrolują liczbę pasażerów

Jarosław Jędrysiak30 marca 2020