Zmiany w „małym ZUS” – Gazeta Kłobucka
Gospodarka

Zmiany w „małym ZUS”

„Mały ZUS” ma być łatwiej dostępny.
Zmiany w „małym ZUS”

UBEZPIECZENIA. Pierwszego lutego wchodzą w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców. To rozwiązanie dla tych firm, których przychód z poprzedniego roku nie przekroczył 120 tys. zł – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

Co wprowadzane obecnie zmiany oznaczają dla płatników ZUS?
– Dzięki nim z ulgi może skorzystać więcej osób prowadzących działalność gospodarczą niż dotychczas. Od lutego zmieni się nie tylko limit przychodu, ale też sposób obliczenia składki – mówi Kopczyńska z ZUS. Z „małego ZUS” na starych zasadach korzystało około 170 tysięcy przedsiębiorców. W styczniu do ulgi zgłosiło się ponad 50 tysięcy firm. Tyle w kraju. W Śląskiem między 1 a 8 stycznia zgłosiło się ponad 5,3 tys. firm. Teraz, w związku ze zmianami od 1 lutego, ZUS spodziewa się kolejnej fali zgłoszeń.
Co się zmienia?
Przede wszystkim wyraźnie w górę idzie limit przychodów, które pozwalają na skorzystanie z „małego ZUS”.
– Dotychczas ubiegłoroczny przychód musiał nie przekraczać 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. W styczniu było to maksymalnie 67,5 tys. zł. Od 1 lutego taki limit przychodu z poprzedniego roku kalendarzowego wyniesie 120 tys. zł – podaje rzeczniczka instytucji.
Druga kluczowa zmiana dotyczy sposobu liczenia składek.
– Teraz składka zależy od przychodu. Od lutego będzie zależała od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Co ważne, nie zmieni się sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek na „małym ZUS”. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku. W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Od lutego będzie zawierał dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS” po zmianach – podpowiada rzeczniczka.
Aby z „małego ZUS” skorzystać, trzeba w roku poprzednim prowadzić działalność gospodarczą przez minimum 60 dni. To nie wszystko.
– Z „małego ZUS” wykluczone są firmy, które rozliczają się na karcie podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT, oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym – informuje przedstawicielka instytucji.
Jeśli przedsiębiorca zdecydował się skorzystać z „ulgi na start” i z preferencyjnych składek, może skorzystać z „małego ZUS” dopiero po nich.
Od kiedy zgłoszenia?
Jeśli ktoś spełnia warunki uzyskania „małego ZUS”, musi zgłosić się do ulgi maksymalnie do 2 marca.
– Przedsiębiorca zrobi to, składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla „małego ZUS”: 05 90 albo 05 92). Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – podaje Kopczyńska.
– W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już w styczniu 2020 roku korzystają z „małego ZUS” i chcą kontynuować ulgę na nowych zasadach. Oni nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek. Najpierw w lutym za styczeń (z podstawą wyliczoną od przychodu) potem w marcu za luty (z podstawą wyliczoną od dochodu) – dodaje.
Okres korzystania z „małego ZUS” to maksymalnie 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Gospodarka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Gospodarka

zus-klobuck

Ilu skorzystało ze zwolnienia w ZUS?

Jarosław Jędrysiak13 maja 2020
Ubezpieczenie-zdrowotne-3070-fot

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2020
K - Od 2021 r. nowe prawo zamówień publicznych (5717 z ramką) + fot

Od 2021 r. nowe prawo zamówień publicznych

Jarosław Jędrysiak14 listopada 2019
K - ZUS przeszkoli przedsiębiorców (1901) + fot

ZUS przeszkoli przedsiębiorców

Jarosław Jędrysiak19 września 2019
yt

Fermy będą dalej

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2019
zz

Zmiana podatków od wiatraków. Czy gminy stracą?

Jarosław Jędrysiak8 września 2018