Zmiany w „małym ZUS” – Gazeta Kłobucka
Gospodarka

Zmiany w „małym ZUS”

„Mały ZUS” ma być łatwiej dostępny.
Zmiany w „małym ZUS”

UBEZPIECZENIA. Pierwszego lutego wchodzą w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców. To rozwiązanie dla tych firm, których przychód z poprzedniego roku nie przekroczył 120 tys. zł – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

Co wprowadzane obecnie zmiany oznaczają dla płatników ZUS?
– Dzięki nim z ulgi może skorzystać więcej osób prowadzących działalność gospodarczą niż dotychczas. Od lutego zmieni się nie tylko limit przychodu, ale też sposób obliczenia składki – mówi Kopczyńska z ZUS. Z „małego ZUS” na starych zasadach korzystało około 170 tysięcy przedsiębiorców. W styczniu do ulgi zgłosiło się ponad 50 tysięcy firm. Tyle w kraju. W Śląskiem między 1 a 8 stycznia zgłosiło się ponad 5,3 tys. firm. Teraz, w związku ze zmianami od 1 lutego, ZUS spodziewa się kolejnej fali zgłoszeń.
Co się zmienia?
Przede wszystkim wyraźnie w górę idzie limit przychodów, które pozwalają na skorzystanie z „małego ZUS”.
– Dotychczas ubiegłoroczny przychód musiał nie przekraczać 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. W styczniu było to maksymalnie 67,5 tys. zł. Od 1 lutego taki limit przychodu z poprzedniego roku kalendarzowego wyniesie 120 tys. zł – podaje rzeczniczka instytucji.
Druga kluczowa zmiana dotyczy sposobu liczenia składek.
– Teraz składka zależy od przychodu. Od lutego będzie zależała od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Co ważne, nie zmieni się sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek na „małym ZUS”. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku. W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Od lutego będzie zawierał dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS” po zmianach – podpowiada rzeczniczka.
Aby z „małego ZUS” skorzystać, trzeba w roku poprzednim prowadzić działalność gospodarczą przez minimum 60 dni. To nie wszystko.
– Z „małego ZUS” wykluczone są firmy, które rozliczają się na karcie podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT, oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym – informuje przedstawicielka instytucji.
Jeśli przedsiębiorca zdecydował się skorzystać z „ulgi na start” i z preferencyjnych składek, może skorzystać z „małego ZUS” dopiero po nich.
Od kiedy zgłoszenia?
Jeśli ktoś spełnia warunki uzyskania „małego ZUS”, musi zgłosić się do ulgi maksymalnie do 2 marca.
– Przedsiębiorca zrobi to, składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla „małego ZUS”: 05 90 albo 05 92). Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej – podaje Kopczyńska.
– W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już w styczniu 2020 roku korzystają z „małego ZUS” i chcą kontynuować ulgę na nowych zasadach. Oni nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek. Najpierw w lutym za styczeń (z podstawą wyliczoną od przychodu) potem w marcu za luty (z podstawą wyliczoną od dochodu) – dodaje.
Okres korzystania z „małego ZUS” to maksymalnie 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Gospodarka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Gospodarka

Ubezpieczenie-zdrowotne-3070-fot

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2020
K - Od 2021 r. nowe prawo zamówień publicznych (5717 z ramką) + fot

Od 2021 r. nowe prawo zamówień publicznych

Jarosław Jędrysiak14 listopada 2019
K - ZUS przeszkoli przedsiębiorców (1901) + fot

ZUS przeszkoli przedsiębiorców

Jarosław Jędrysiak19 września 2019
yt

Fermy będą dalej

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2019
zz

Zmiana podatków od wiatraków. Czy gminy stracą?

Jarosław Jędrysiak8 września 2018
asd

Łupili państwo na VAT. Zaniedbanie poprzednich rządów?

Redakcja16 lutego 2017