Czas na fotowoltaikę i wymianę kotłów – Gazeta Kłobucka
Opatów

Czas na fotowoltaikę i wymianę kotłów

Pierwszy element składowy projektu to budowa instalacji fotowoltaicznych.
Czas na fotowoltaikę i wymianę kotłów

EKOLOGIA. W gminie Opatów ruszy realizacja projektu, w ramach którego powstaną instalacje służące do czerpania energii z odnawialnych źródeł

Pierwszy element składowy projektu to budowa instalacji fotowoltaicznych. Tu jednak nie skorzystają indywidualni mieszkańcy, bo zakres prac obejmie jedynie instalację 3 kompletów takich instalacji na potrzeby obiektów użyteczności publicznej w gminie Opatów. Każdy z tych obiektów ma związek z gospodarką wodno-ściekową. Fotowoltaikę uzyska więc oczyszczalnia ścieków w Opatowie, położona również w miejscowości gminnej stacja uzdatniania wody oraz ujęcie wody w Wilkowiecku. Instalacje w perspektywie pozwolą gminie na oszczędności na energii, co w pewnym stopniu jest korzystne dla każdego mieszkańca.
Z punktu widzenia jednak samych mieszkańców znacznie ciekawszy jest drugi element składowy projektu. To montaż 21 fabrycznie nowych kotłów na biomasę wraz z towarzyszącym im oprzyrządowaniem. Tu beneficjentami będą mieszkańcy. Kto skorzysta z możliwości udziału w projekcie, pokryje z własnej kieszeni jedynie 15 procent kosztów kwalifikowanych i podatek VAT. Tym samym uzyska własny kocioł na pellet znacznie taniej.
Oczywiście liczba 21 kotłów to jak na gminę niewiele. Ale warto przypomnieć, że niedawno w całym regionie gminy składały wnioski o dofinansowanie na odnawialne źródła energii, w których zakładano setki beneficjentów – i w zasadzie wszystkie te projekty nie uzyskały dofinansowania. W takim kontekście każdy krok naprzód może cieszyć.
Gmina Opatów właśnie ogłosiła przetargi, w których wybrani będą wykonawcy obu wyżej wspomnianych elementów projektu. Kto jest projektem zainteresowany, może pytać w urzędzie, również telefonicznie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Opatów

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Opatów

K - Złapany z amfetaminą (1456) + fot

Złapany z amfetaminą

Jarosław Jędrysiak10 lutego 2020
K - Pół setki oddało krew (1742) + fot

Pół setki oddało krew

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2020
K - Historię można śpiewać (889) + fot

Historię można śpiewać

Jarosław Jędrysiak26 grudnia 2019
K - Strażacy mają nowy wóz 1

Strażacy mają nowy wóz

Jarosław Jędrysiak15 października 2019
K - Rekonstruowali zdobycie Monte Cassino (1425) 2 fot 1

Rekonstruowali zdobycie Monte Cassino

Jarosław Jędrysiak25 września 2019
K - Decyzje rządu wpływają na gminę (2445) + fot

Decyzje rządu wpływają na gminę

Jarosław Jędrysiak23 września 2019