Czas na fotowoltaikę i wymianę kotłów – Gazeta Kłobucka
Opatów

Czas na fotowoltaikę i wymianę kotłów

Pierwszy element składowy projektu to budowa instalacji fotowoltaicznych.
Czas na fotowoltaikę i wymianę kotłów

EKOLOGIA. W gminie Opatów ruszy realizacja projektu, w ramach którego powstaną instalacje służące do czerpania energii z odnawialnych źródeł

Pierwszy element składowy projektu to budowa instalacji fotowoltaicznych. Tu jednak nie skorzystają indywidualni mieszkańcy, bo zakres prac obejmie jedynie instalację 3 kompletów takich instalacji na potrzeby obiektów użyteczności publicznej w gminie Opatów. Każdy z tych obiektów ma związek z gospodarką wodno-ściekową. Fotowoltaikę uzyska więc oczyszczalnia ścieków w Opatowie, położona również w miejscowości gminnej stacja uzdatniania wody oraz ujęcie wody w Wilkowiecku. Instalacje w perspektywie pozwolą gminie na oszczędności na energii, co w pewnym stopniu jest korzystne dla każdego mieszkańca.
Z punktu widzenia jednak samych mieszkańców znacznie ciekawszy jest drugi element składowy projektu. To montaż 21 fabrycznie nowych kotłów na biomasę wraz z towarzyszącym im oprzyrządowaniem. Tu beneficjentami będą mieszkańcy. Kto skorzysta z możliwości udziału w projekcie, pokryje z własnej kieszeni jedynie 15 procent kosztów kwalifikowanych i podatek VAT. Tym samym uzyska własny kocioł na pellet znacznie taniej.
Oczywiście liczba 21 kotłów to jak na gminę niewiele. Ale warto przypomnieć, że niedawno w całym regionie gminy składały wnioski o dofinansowanie na odnawialne źródła energii, w których zakładano setki beneficjentów – i w zasadzie wszystkie te projekty nie uzyskały dofinansowania. W takim kontekście każdy krok naprzód może cieszyć.
Gmina Opatów właśnie ogłosiła przetargi, w których wybrani będą wykonawcy obu wyżej wspomnianych elementów projektu. Kto jest projektem zainteresowany, może pytać w urzędzie, również telefonicznie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Opatów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Opatów

oddali-kew

Honorowo oddawali krew

Jarosław Jędrysiak26 maja 2020
oddaj_krew

Oddaj krew w niedzielę

Jarosław Jędrysiak14 maja 2020
K - Decyzje rządu wpływają na gminę (2445) + fot

Wybrali, co zrobią w sołectwach

Jarosław Jędrysiak2 maja 2020
straz1

Złożyli się i kupili maski dla medyków

Jarosław Jędrysiak24 kwietnia 2020
K - Pijana złapana dwa razy (1712) + fot

Pijana złapana dwa razy

Jarosław Jędrysiak18 kwietnia 2020
opatow

Ośrodek znów czynny

Jarosław Jędrysiak3 kwietnia 2020