Naradzą się aktywni społecznie – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Naradzą się aktywni społecznie

Jest szansa na to, że wymiana idei między samorządem a aktywnymi mieszkańcami, którzy w samorządzie nie zasiadają, będzie w gminie Krzepice lepsza niż wcześniej.
Naradzą się aktywni społecznie

SAMORZĄD. Niedawno pisaliśmy, że są uwagi co do dialogu między krzepickim samorządem a lokalnymi organizacjami i osobami pragnącymi udzielać się na rzecz społeczności. Teraz dobrą informacją jest zapowiedź spotkania, które może stworzyć podstawy bliższej współpracy między władzą lokalną i aktywnymi mieszkańcami

Czasy są takie, że ludzie coraz częściej chcą brać sprawy w swoje ręce i robić coś także z myślą o własnej społeczności. Chcą po prostu mieć wpływ na lokalne sprawy i współtworzyć jak najlepsze warunki do życia w miejscu, w którym żyją. Takie obywatelskie zaangażowanie kiedyś było wskazywane jako wzór do naśladowania i cecha dojrzałych demokracji. U nas długo to nie funkcjonowało. Ale sytuacja zmienia się na lepsze – i czas, by oddolnym inicjatywom wychodzić naprzeciw. By co najmniej słuchać opinii tych, którym zależy nie tylko na własnej zagrodzie, ale i na własnej wsi, mieście i gminie. Po to tworzy się fora, na których taka wymiana myśli i propozycji jest możliwa.
W Krzepicach na ostatniej sesji było nieco krytycznych uwag na temat sposobu funkcjonowania takiego dialogu wewnątrz gminy. Podano tam przykłady gmin, gdzie działa on lepiej i nieraz w oparciu o istniejące już organizacje wspierające. W naszym artykule powątpiewaliśmy, że w Krzepicach coś w tej materii drgnie w najbliższym czasie. Tym bardziej cieszy, że tym razem ocenialiśmy krzepicki samorząd nazbyt krytycznie. Bo coś będzie się tu działo już w lutym.
To coś – to dokładnie Gminne Forum Organizacji Pozarządowych i Liderów Lokalnych, które zaplanowano na 18 lutego (wtorek) na godzinę 16.00 w GOK-u przy ul. Krótkiej. Spotkanie to współorganizuje Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej i krzepicki magistrat. Osoby zainteresowane aktywnością na rzecz lokalnej społeczności na pewno powinny się tam wybrać, bo JOWES z Częstochowy będzie przedstawiać m.in. formy wsparcia, z jakich dla tego rodzaju działalności można skorzystać. W ogóle ramy, w jakich taka pożyteczna działalność może się odbywać, warto poznać od fachowców, którzy się tą materią zajmują na co dzień. Na pewno można na takim spotkaniu znaleźć sporo inspiracji i pomysłów. A zakładamy też, że i kwestie współpracy z lokalnym krzepickim samorządem będą poruszane. I w efekcie samorząd i aktywni mieszkańcy nie będą tylko współistnieć, ale zaczną realnie współdziałać na rzecz wspólnego dobra gminy i mieszkańców. Wciąż wielu ludzi ma chęć robienia czegoś nie tylko dla siebie. Najważniejsze, by ich do tego zachęcać – a nie zniechęcać.
Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej ma doświadczenie w łączeniu potencjałów samorządu, różnych instytucji i osób fizycznych, które są zainteresowane rozwojem ekonomii społecznej w regionie. Miejmy nadzieję, że w Krzepicach przyniesie to pozytywne efekty. A spotkanie 18 lutego będzie tylko pierwszym z serii podobnych forów wymiany idei i sposobów pomocy między lokalnymi ośrodkami decyzyjnymi i mieszkańcami.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

synagoga

Krok ku remontowi synagogi

Jarosław Jędrysiak25 maja 2020
policja4

Zabrali prawko na Muznerowskiego

Jarosław Jędrysiak20 maja 2020
t2

Nie mają wody, nie mają kanalizacji

Jarosław Jędrysiak19 maja 2020
muzeum

Muzeum znów dostępne

Jarosław Jędrysiak10 maja 2020
we

Nie przekażą danych wyborców

Jarosław Jędrysiak1 maja 2020
krzepice

Targowisko znów działa

Jarosław Jędrysiak28 kwietnia 2020