Naradzą się aktywni społecznie – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Naradzą się aktywni społecznie

Jest szansa na to, że wymiana idei między samorządem a aktywnymi mieszkańcami, którzy w samorządzie nie zasiadają, będzie w gminie Krzepice lepsza niż wcześniej.
Naradzą się aktywni społecznie

SAMORZĄD. Niedawno pisaliśmy, że są uwagi co do dialogu między krzepickim samorządem a lokalnymi organizacjami i osobami pragnącymi udzielać się na rzecz społeczności. Teraz dobrą informacją jest zapowiedź spotkania, które może stworzyć podstawy bliższej współpracy między władzą lokalną i aktywnymi mieszkańcami

Czasy są takie, że ludzie coraz częściej chcą brać sprawy w swoje ręce i robić coś także z myślą o własnej społeczności. Chcą po prostu mieć wpływ na lokalne sprawy i współtworzyć jak najlepsze warunki do życia w miejscu, w którym żyją. Takie obywatelskie zaangażowanie kiedyś było wskazywane jako wzór do naśladowania i cecha dojrzałych demokracji. U nas długo to nie funkcjonowało. Ale sytuacja zmienia się na lepsze – i czas, by oddolnym inicjatywom wychodzić naprzeciw. By co najmniej słuchać opinii tych, którym zależy nie tylko na własnej zagrodzie, ale i na własnej wsi, mieście i gminie. Po to tworzy się fora, na których taka wymiana myśli i propozycji jest możliwa.
W Krzepicach na ostatniej sesji było nieco krytycznych uwag na temat sposobu funkcjonowania takiego dialogu wewnątrz gminy. Podano tam przykłady gmin, gdzie działa on lepiej i nieraz w oparciu o istniejące już organizacje wspierające. W naszym artykule powątpiewaliśmy, że w Krzepicach coś w tej materii drgnie w najbliższym czasie. Tym bardziej cieszy, że tym razem ocenialiśmy krzepicki samorząd nazbyt krytycznie. Bo coś będzie się tu działo już w lutym.
To coś – to dokładnie Gminne Forum Organizacji Pozarządowych i Liderów Lokalnych, które zaplanowano na 18 lutego (wtorek) na godzinę 16.00 w GOK-u przy ul. Krótkiej. Spotkanie to współorganizuje Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej i krzepicki magistrat. Osoby zainteresowane aktywnością na rzecz lokalnej społeczności na pewno powinny się tam wybrać, bo JOWES z Częstochowy będzie przedstawiać m.in. formy wsparcia, z jakich dla tego rodzaju działalności można skorzystać. W ogóle ramy, w jakich taka pożyteczna działalność może się odbywać, warto poznać od fachowców, którzy się tą materią zajmują na co dzień. Na pewno można na takim spotkaniu znaleźć sporo inspiracji i pomysłów. A zakładamy też, że i kwestie współpracy z lokalnym krzepickim samorządem będą poruszane. I w efekcie samorząd i aktywni mieszkańcy nie będą tylko współistnieć, ale zaczną realnie współdziałać na rzecz wspólnego dobra gminy i mieszkańców. Wciąż wielu ludzi ma chęć robienia czegoś nie tylko dla siebie. Najważniejsze, by ich do tego zachęcać – a nie zniechęcać.
Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej ma doświadczenie w łączeniu potencjałów samorządu, różnych instytucji i osób fizycznych, które są zainteresowane rozwojem ekonomii społecznej w regionie. Miejmy nadzieję, że w Krzepicach przyniesie to pozytywne efekty. A spotkanie 18 lutego będzie tylko pierwszym z serii podobnych forów wymiany idei i sposobów pomocy między lokalnymi ośrodkami decyzyjnymi i mieszkańcami.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

kotynia

Orzeszkowej i Prusa nie wyjdzie drogo

Jarosław Jędrysiak30 czerwca 2020
synagoga

Remont synagogi może się rozpocząć

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2020
kino

Kino samochodowe w Krzepicach

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020
gok-krzepice

Zajęcia w GOK-u ruszyły w poniedziałek

Jarosław Jędrysiak15 czerwca 2020
synagoga

Powinno starczyć kasy na bożnicę

Jarosław Jędrysiak9 czerwca 2020
laptopy

Kupili laptopy dla uczniów

Jarosław Jędrysiak1 czerwca 2020