Podejrzanie atrakcyjne ogłoszenie? To może być pułapka! – Gazeta Kłobucka
Powiat

Podejrzanie atrakcyjne ogłoszenie? To może być pułapka!

Aby uniknąć tego typu oszustwa, w czasie internetowych zakupów zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.
Podejrzanie atrakcyjne ogłoszenie? To może być pułapka!

POLICJA. Przestępcy cały czas szukają nowych pomysłów lub modyfikują dotychczasowe sposoby działania, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać nasze zaufanie. Swoje ofiary często znajdują wśród osób korzystających z internetowych portali ogłoszeniowych, umieszczając w nich bardzo atrakcyjne ogłoszenia, w których oferują nawet oddanie rzeczy za darmo. Policja apeluje o ostrożność

Tego typu przestępstwa zawsze zaczynają się od umieszczenia w popularnym serwisie internetowym ogłoszenia, w którym wystawiony do sprzedaży przedmiot jest w bardzo okazyjnej cenie lub nawet ogłaszający chce oddać go za darmo, po opłaceniu symbolicznych kosztów przesyłki kurierskiej.
– Następnie oszust wysyła kupującemu specjalnie przygotowany link, za którego pomocą ma on możliwość bezpośredniego wykonania przelewu celem opłacenia kuriera – informuje młodszy aspirant Michał Sklarczyk, oficer prasowy lublinieckiej komendy policji.
– Niczego nieświadomy nabywca korzystając z linku, przekierowany jest do przygotowanej przez przestępców strony, poprzez którą wykonuje przelew, natomiast przestępcy uzyskują wszystkie dane niezbędne do zalogowania się do jego konta bankowości internetowej. Potem oszuści wykonują nieautoryzowany przelew środków z konta ofiary na znaczne kwoty.
Aby uniknąć tego typu oszustwa, w czasie internetowych zakupów zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie korzystajmy z linków przesłanych przez sprzedającego, zarazem zawsze stosujmy dwuskładnikowe uwierzytelnianie logowania do swoich kont. Należy również każdorazowo weryfikować, czy połączenie z bankiem odbywa się z wykorzystaniem protokołu bezpieczeństwa SSL (w większości przeglądarek sygnalizuje to pojawienie się „kłódki”, a początek adresu powinien rozpoczynać się od ciągu znaków https://). Ponadto zawsze chrońmy hasła, loginy oraz swój telefon.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Więcej w Powiat

bodnar

Zakaz wchodzenia do lasu jest bezprawny?

Adam Świerczyński9 kwietnia 2020
ewa

Licytacje dla Ewy

Jarosław Jędrysiak8 kwietnia 2020
klobuck-11listopada

Już czworo zarażonych w powiecie

Jarosław Jędrysiak8 kwietnia 2020
dezynfekcja

Dezynfekują miejsca publiczne

Jarosław Jędrysiak8 kwietnia 2020
policja

Mandaty za lekceważenie środków ostrożności

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2020
probki

Stan epidemii w poszczególnych gminach. Gdzie jest najwięcej zakażonych?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2020