Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – Gazeta Kłobucka
Gospodarka

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe

W przypadku osób pracujących na umowę o pracę ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe.
Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe

ZDROWIE. Zdarza się, że te dwa rodzaje ubezpieczenia bywają mylone, co z kolei prowadzi do przykrych konsekwencji. Czym się różnią?

– W uproszczeniu można powiedzieć, że ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie, a ubezpieczenie chorobowe zapewnia pieniądze na czas tego leczenia – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
– Ubezpieczenie chorobowe to jedno z ubezpieczeń społecznych. Daje prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Z kolei ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej, zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej – dodaje. Różnica jest też w sposobie postępowania ze składkami na każde z tych ubezpieczeń. Zdrowotne pobiera ZUS i przekazuje je do Narodowego Funduszu Zdrowia. Składki na ubezpieczenie chorobowe też pobiera ZUS, ale zapisuje je na indywidualnym koncie ubezpieczonego.
– Każdy, kto opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, zapewnia sobie prawo do świadczeń. Gdy będziemy niezdolni do pracy z powodu choroby czy urazu, otrzymamy zasiłek chorobowy. Jeżeli zachoruje nam dziecko, rodzic, czy małżonek i będą wymagali naszej opieki, również z ubezpieczenia chorobowego na czas tej opieki będą wypłacane nam pieniądze jako zasiłek opiekuńczy. W przypadku przedłużającej się naszej choroby z tego ubezpieczenia możemy mieć wypłacone świadczenie rehabilitacyjne – wyjaśnia rzeczniczka ZUS. W przypadku osób pracujących na umowę o pracę ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe. Natomiast osoby pracujące na umowie-zleceniu bądź prowadzące własną działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia mogą przystąpić dobrowolnie. – Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla każdego, kto wykonuje umowę o pracę, umowę-zlecenie, prowadzi działalność gospodarczą, jest emerytem albo osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Jeśli ktoś nie ma tytułu do tego ubezpieczenia, to powinien zostać do niego zgłoszony jako członek rodziny. Takie zgłoszenie nie powoduje, że jest odprowadzana większa kwota z wynagrodzenia. Niezależnie od liczby zgłoszonych osób składka wynosi zawsze 9% – wyjaśnia Kopczyńska.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Gospodarka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Gospodarka

zus-klobuck

Ilu skorzystało ze zwolnienia w ZUS?

Jarosław Jędrysiak13 maja 2020
K - Zmiany w małym ZUS (3978) + fot

Zmiany w „małym ZUS”

Jarosław Jędrysiak29 stycznia 2020
K - Od 2021 r. nowe prawo zamówień publicznych (5717 z ramką) + fot

Od 2021 r. nowe prawo zamówień publicznych

Jarosław Jędrysiak14 listopada 2019
K - ZUS przeszkoli przedsiębiorców (1901) + fot

ZUS przeszkoli przedsiębiorców

Jarosław Jędrysiak19 września 2019
yt

Fermy będą dalej

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2019
zz

Zmiana podatków od wiatraków. Czy gminy stracą?

Jarosław Jędrysiak8 września 2018