Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – Gazeta Kłobucka
Gospodarka

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe

W przypadku osób pracujących na umowę o pracę ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe.
Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe

ZDROWIE. Zdarza się, że te dwa rodzaje ubezpieczenia bywają mylone, co z kolei prowadzi do przykrych konsekwencji. Czym się różnią?

– W uproszczeniu można powiedzieć, że ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie, a ubezpieczenie chorobowe zapewnia pieniądze na czas tego leczenia – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
– Ubezpieczenie chorobowe to jedno z ubezpieczeń społecznych. Daje prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Z kolei ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej, zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej – dodaje. Różnica jest też w sposobie postępowania ze składkami na każde z tych ubezpieczeń. Zdrowotne pobiera ZUS i przekazuje je do Narodowego Funduszu Zdrowia. Składki na ubezpieczenie chorobowe też pobiera ZUS, ale zapisuje je na indywidualnym koncie ubezpieczonego.
– Każdy, kto opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, zapewnia sobie prawo do świadczeń. Gdy będziemy niezdolni do pracy z powodu choroby czy urazu, otrzymamy zasiłek chorobowy. Jeżeli zachoruje nam dziecko, rodzic, czy małżonek i będą wymagali naszej opieki, również z ubezpieczenia chorobowego na czas tej opieki będą wypłacane nam pieniądze jako zasiłek opiekuńczy. W przypadku przedłużającej się naszej choroby z tego ubezpieczenia możemy mieć wypłacone świadczenie rehabilitacyjne – wyjaśnia rzeczniczka ZUS. W przypadku osób pracujących na umowę o pracę ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe. Natomiast osoby pracujące na umowie-zleceniu bądź prowadzące własną działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia mogą przystąpić dobrowolnie. – Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla każdego, kto wykonuje umowę o pracę, umowę-zlecenie, prowadzi działalność gospodarczą, jest emerytem albo osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Jeśli ktoś nie ma tytułu do tego ubezpieczenia, to powinien zostać do niego zgłoszony jako członek rodziny. Takie zgłoszenie nie powoduje, że jest odprowadzana większa kwota z wynagrodzenia. Niezależnie od liczby zgłoszonych osób składka wynosi zawsze 9% – wyjaśnia Kopczyńska.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Gospodarka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Gospodarka

K - Zmiany w małym ZUS (3978) + fot

Zmiany w „małym ZUS”

Jarosław Jędrysiak29 stycznia 2020
K - Od 2021 r. nowe prawo zamówień publicznych (5717 z ramką) + fot

Od 2021 r. nowe prawo zamówień publicznych

Jarosław Jędrysiak14 listopada 2019
K - ZUS przeszkoli przedsiębiorców (1901) + fot

ZUS przeszkoli przedsiębiorców

Jarosław Jędrysiak19 września 2019
yt

Fermy będą dalej

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2019
zz

Zmiana podatków od wiatraków. Czy gminy stracą?

Jarosław Jędrysiak8 września 2018
asd

Łupili państwo na VAT. Zaniedbanie poprzednich rządów?

Redakcja16 lutego 2017