Przerwy na papierosa trzeba odpracować – Gazeta Kłobucka
PRZEPISY

Przerwy na papierosa trzeba odpracować

Przerwy na papierosa trzeba odpracować

PRACA. Przerwa na papierosa, fajrant czy wyjście na dymka – niezależnie od nazewnictwa dla palaczy to naturalne kilka minut przerwy w pracy. Wkrótce jednak nikotynowy czas relaksu może zostać ukrócony. W UE już zapadł ważny wyrok sądu w sprawie przerw na papierosa. W Polsce też są pomysły, by palaczy „uzdrowić” na siłę

Przerwy wynikające z wychodzenia przez pracowników na kawę lub papierosa nie mogą zostać zaliczone do czasu pracy – tak orzekł Sąd Karny i Administracyjny (Audiencia Nacional) w Madrycie, dodając, że przełożony może nakazać wtedy pracownikowi odpracować ten czas.
Proces dotyczył portugalskiej spółki paliwowej Galp, która została pozwana z inicjatywy załogi jej hiszpańskiego przedstawicielstwa. Sprawa została założona w grudniu 2019 roku ze względu na zapowiedzi zmian dotyczących wychodzenia z budynku firmy po wprowadzeniu kart magnetycznych.
Pozywający stwierdzili, że przerwa na papierosa, kawę czy nawet śniadanie to nieodłączny element dnia pracy i szef nie może odliczać tego czasu pracownikom lub nakazać im odpracować tych przerw. Sąd uznał, że karty magnetyczne nie miały na celu kontroli pracowników, a zwiększenie bezpieczeństwa w budynku firmy, chroniąc m.in. przed wejściem na teren Galp nieuprawnionych osób.
Zarazem jednak dodał, że Galp ma pełną swobodę w ustalaniu czasu, jaki pracownicy mogą spędzić na papierosie czy kawie i przerwy te, jeśli tak uzna pracodawca, będzie trzeba odpracować.
W Polsce podobny projekt pojawił się w 2018 roku. Zmiany w Kodeksie pracy miały wprowadzić zapis, który mówił, że pracownicy wychodzący na papierosa muszą ten czas odpracować i zostać dłużej w pracy. Na razie jednak zmiany nie zostały wprowadzone. (Źródło: (superbiz.se.pl)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

PRZEPISY

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w PRZEPISY

zmiany w powiadomieniach

Mniej informacji z ZUS-u dla pracodawców

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2019
K - Nie powiesz, kto prowadził Zapłacisz sporo (2504) + fot

Nie powiesz, kto prowadził? Zapłacisz sporo

Ewa Chojnacka31 lipca 2019
hgh

Dowód i polisę zostaw w domu

Jarosław Jędrysiak14 października 2018
work

Nowy kodeks pracy. Jakie zmiany nas czekają?

Ewa Chojnacka24 kwietnia 2018
ss

Kary dla urzędników za wyciek danych

Ewa Chojnacka28 września 2017
komornik

Ile komornik może wziąć z emerytury?

Ewa Chojnacka10 czerwca 2017