Więcej na OZE, ale nie dla nas – Gazeta Kłobucka
Region

Więcej na OZE, ale nie dla nas

Nowe środki, które o których tu mowa, pozwoliły na wskazanie dodatkowych 10 projektów z listy rezerwowej w konkursie na odnawialne źródła energii.
Więcej na OZE, ale nie dla nas

EKOLOGIA. Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego za zgodą Komisji Europejskiej został zasilony dodatkowymi 164 milionami złotych na projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii (OZE). Na liście projektów publikowanej w materiałach urzędu marszałkowskiego nie widać jednak beneficjentów z terenu powiatu kłobuckiego

Dodatkowe pieniądze są, co zrozumiałe, okazją do otrąbienia tryumfu przez władze samorządowe województwa. Zwłaszcza w sytuacji, gdy doskonale pamiętamy, jak ogromne było wcześniej zainteresowanie mieszkańców środkami na OZE w ramach projektów zgłaszanych przez gminy – i jak malutko środków wówczas na to przeznaczono. Zapotrzebowanie było dziesięciokrotnie większe niż pula przeznaczona na dotacje. W większości gmin w województwie pozostał więc niedosyt. Tylko częściowo mają szansę zaspokoić go nowe środki w wysokości 164 milionów złotych.
Sytuacja jest po prostu paradoksalna. Sporo się mówi o redukcji smogu, o potrzebie wymiany źródeł energii na ekologiczne. Jednak gdy potem pojawia się wielkie zainteresowanie mieszkańców, a do zapisów w gminnych programach ustawiają się kolejki chętnych – to środków na realizacje brakuje. Zostaje smog. I zawiedzione nadzieje, a czasem nawet wzajemne pretensje mieszkańców i samorządów w gminach.
Nowe środki, o których tu mowa, pozwoliły na wskazanie dodatkowych 10 projektów z listy rezerwowej w konkursie na odnawialne źródła energii. Te 10 projektów to realizacja tak oczekiwanych inwestycji w 24 gminach. Żadna z nich nie znajduje się jednak w powiecie kłobuckim. Ba – żadna nie jest położona w północnej, „częstochowskiej” części województwa śląskiego. Na liście beneficjentów są: Tychy, Bielsko-Biała, Tarnowskie- Góry, Czechowice-Dziedzice, Ogrodzieniec, Rydułtowy, Buczkowice, Ożarowice, Koziegłowy i Kornowac. Wszystkie te miejsca położone są w centrum i na południu województwa.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

zmp

Chcą innego terminu wyborów

Jarosław Jędrysiak3 kwietnia 2020
probki

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w województwie

Adam Świerczyński3 kwietnia 2020
kombajn

Wniosek wrzucisz do wrzutni

Jarosław Jędrysiak2 kwietnia 2020
lekarz-stetoskop

Koronawirus zabił w Częstochowie

Jarosław Jędrysiak1 kwietnia 2020
K - Koronawirus nie zatrzymał drogowców (1169) + fot

Koronawirus nie zatrzymał drogowców

Jarosław Jędrysiak29 marca 2020
Ponad-1000-litrów-alkoholu-z-kontrabandy-do-dezynfekcji

Alkohol z kontrabandy w służbie walki z epidemią

Adam Świerczyński23 marca 2020