Sołtysi z podwyżką – Gazeta Kłobucka
Popów

Sołtysi z podwyżką

Jesteśmy przekonani, że sołtysi, którzy aktywnie biorą udział w sesji i często zabierają głos, uczciwie zapracowują nawet na podwyższone teraz diety. W wielu wsiach to sołtys jest takim „samorządowcem pierwszego kontaktu”.
Sołtysi z podwyżką

FINANSE. Przeliczanie inkasa po równo i stówka więcej do diety za sesję – to nowe warunki finansowe dla sołtysów z gminy Popów

Inkasentami podatków lokalnych tradycyjnie są u nas wyznaczani sołtysi. Tak też zdecydowano ponownie w gminie Popów. Jednocześnie rada gminy ustaliła wynagrodzenie dla inkasentów – czyli w tej sytuacji w każdym przypadku dla sołtysów. Zastosowano tu metodę wyliczenia tego wynagrodzenia od pełnej kwoty wpływów podatkowych zebranych przez sołtysów-inkasentów. W ten sposób jest ono niezależne od tego, jak różni się liczba ludności poszczególnych wsi. Bez takiej zasady dochód sołtysów-inkasentów najmniejszych wsi siłą rzeczy byłby dosłownie symboliczny. Znane są też przypadki w powiecie, gdzie jest odwrotnie – i sołtysi dużych i ludnych wsi osiągają z tytułu inkasa całkiem pokaźny dochód. Dziś, gdy wielu mieszkańców opłaca podatki przelewami, dochody sołtysów-inkasentów z tytułu przyjmowania wpłat podatków generalnie drastycznie się obniżyły w stosunku do tego, jakie były jeszcze dekadę czy dwie dekady temu.
W gminie Popów zostały zmienione nie tylko zasady wynagradzania za funkcję inkasenta. Radni przyjęli też uchwałę dotyczącą wysokości diet dla sołtysów. Diety te są przyznawane sołtysom za udział w sesjach rady gminy. W końcu lutego zostały podniesione z 250 do 350 złotych płatne za udział w jednej sesji rady. Dodajmy – chcącym poczynić wyliczenia – że w gminie Popów w ostatnich latach w ciągu roku było zwykle nie więcej niż 10 sesji.
Dorzućmy też, że w gronie sołtysów z gminy Popów jest przynajmniej kilkoro aktywnie uczestniczących w sesjach i regularnie zabierających głos – podnoszących problemy ich miejscowości i te, które zgłaszają im mieszkańcy. Uczciwie zarabiają na dietę za udział w sesji. Choć – no cóż – są i tacy, którzy przychodzą na obrady posiedzieć w milczeniu. I wziąć dietę. Cóż, nie jest to karalne. Takich ich sobie mieszkańcy sami wybrali.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Popów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Popów

4

Szykują farmę fotowoltaiczną

Jarosław Jędrysiak20 maja 2020
fg

Gmina otworzy przedszkola

Jarosław Jędrysiak4 maja 2020
laptopy

Kupili i rozdali szkołom laptopy

Jarosław Jędrysiak24 kwietnia 2020
fg

W piątek urząd nieczynny

Jarosław Jędrysiak8 kwietnia 2020
K - Sesja w 8 minut (1602) + fot

Sesja w 8 minut

Jarosław Jędrysiak8 kwietnia 2020
popow

Pomoc społeczna zadba o seniorów

Jarosław Jędrysiak26 marca 2020