Emeryt może dorobić więcej – Gazeta Kłobucka
Praca

Emeryt może dorobić więcej

Kwoty, do których mogą dorobić emeryci i renciści, zmieniają się co trzy miesiące
Emeryt może dorobić więcej

ZUS. Jak informuje ZUS, osoby, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego i dorabiają do swojej emerytury lub renty, od 1 marca 2020 roku mogą więcej zarobić. Zmieniły się bowiem limity przychodów i są wyższe niż w poprzednim kwartale

Limity przychodów z dorabiania dotyczą rencistów oraz tych emerytów, którzy pobierają świadczenie, ale jeszcze nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65 lat).
– To właśnie wcześniejsi emeryci oraz renciści muszą kontrolować wysokość swoich przychodów z tytułu dodatkowej pracy. Świadczeniobiorca, który już osiągnął powszechny wiek emerytalny, może dorabiać bez żadnych ograniczeń i nie martwić się tym, że z powodu przekroczenia limitów jego emerytura będzie zawieszona lub zmniejszona. Taką samą sytuację mają renciści, którzy pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, a ich niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Kwoty, do których mogą dorobić emeryci i renciści, zmieniają się co trzy miesiące. Wpływ na zawieszenie lub pomniejszenie świadczenia ma przychód ze stosunku pracy, umowy-zlecenia, umowy agencyjnej, od której są odprowadzane obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.
Nowe limity obowiązują od 1 marca do 31 maja 2020 r. Należy powiadomić ZUS o wysokości osiąganego przychodu, jeśli przekroczymy limity. Jeżeli z zawiadomienia o wysokości przychodu, jaki zamierzamy osiągnąć, wynika, że nie przekroczymy 3639,10 zł miesięcznie – świadczenie będzie wypłacane w pełnej wysokości. Przekroczenie 3639,10 zł, ale nie więcej niż 6758,20 zł, powoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia. Dopiero przekroczenie 6758,20 zł spowoduje, że wypłata świadczenia będzie zawieszona.
– Zwiększa się liczba pracujących seniorów. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o około 30 proc. Dane z 2018 r. pokazują, że 90 proc pracujących emerytów to osoby w wieku 60-65 lat i więcej. W większości, po otrzymaniu świadczenia, aktywność podejmują panie (56 proc. wg danych za 2018 r.) – dodaje Beata Kopczyńska.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Praca

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Praca

33

Polska to nie jedyny kierunek pracowników z Ukrainy

Jarosław Jędrysiak14 maja 2020
zus

Jak to jest z emeryturami dla obcokrajowców?

Jarosław Jędrysiak15 stycznia 2020
kierunek

Zmiana pracy – czym się kierować?

Ewa Chojnacka26 sierpnia 2019
w-jakiej-branzy

W jakiej branży najlepiej szukać pracy po studiach?

Ewa Chojnacka22 sierpnia 2019
testy-kompetencji

Testy kompetencji

Ewa Chojnacka19 sierpnia 2019
kosmetyczka

Kto może zostać kosmetyczką?

Ewa Chojnacka15 sierpnia 2019