Pierwszy rajd rowerowy ku czci żołnierzy wyklętych – Gazeta Kłobucka
Przystajń

Pierwszy rajd rowerowy ku czci żołnierzy wyklętych

Upamiętnienie Warszyca i żołnierzy wyklętych połączone z rajdem rowerowym – to ciekawy pomysł. Miejmy nadzieję, że się przyjmie na stałe.
Pierwszy rajd rowerowy ku czci żołnierzy wyklętych

IMPREZA. . Z terenem gminy Przystajń bezpośrednie związki miał jeden z najsłynniejszych polskich żołnierzy wyklętych, Stanisław Sojczyński „Warszyc”. W tym roku zorganizowano tu I Rajd Rowerowy „Pamięci Żołnierzy Wyklętych” im. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”

Ma m y t o s z c z ę ś c i e , że gdy w ostatnich latach wracają dyskusje o tym, czy każdy z tak zwanych żołnierzy wyklętych jednakowo zasługuje na pamięć i uznanie, bohater antykomunistycznego podziemia związany z naszym terenem, Stanisław Sojczyński „Warszyc”, takich wątpliwości nie budzi. Przed wojną kształcił dzieci i młodzież w szkole w Borze Zajacińskim. Podczas niemieckiej okupacji służył ojczyźnie w szeregach AK. Gdy miejsce hitlerowców zajęli w Polsce sowieccy enkawudziści i okazało się, że dla wielu patriotów z AK w powojennej rzeczywistości nie ma innej perspektywy niż ubeckie kazamaty, pozostał w konspiracji. Podzielił losy wielu innych, których celem była Polska wolna, a nie sowiecki protektorat. W dobie wolnej ojczyzny nie może być wątpliwości, kto w tamtych latach był bohaterem, a kto nim nie był.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy 1 marca. Z tej okazji władze gminy Przystajń złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą postać Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, która znajduje się na ścianie budynku szkoły, w której przed wojną pracował. Następnie w trasę ruszył I Rajd Rowerowy „Pamięci Żołnierzy Wyklętych” im. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Wzięła w nim udział grupa 40 rowerzystów. Na trasie o długości 23 km odwiedzono kilka miejsc pamięci narodowej. Wiemy też, że nieprzypadkowo tegoroczny rajd nazywa się „pierwszym”. W zamyśle organizatorów jest to bowiem wydarzenie, które będzie organizowane odtąd co roku. Kto wie, może z każdą kolejną edycją będzie w niej brać udział coraz większa liczba osób – jeszcze większa niż liczne grono 40 osób w tym roku

2 komentarze

2 Komentarze

 1. Jac

  12 marca 2020 at 18:58

  Szkoda, że nie wiedziałem o tym rajdzie bo pamięć o prawdziwych bohaterach jest naszym obowiązkiem. Mam nadzieję, że za rok będzie to impreza o szerszej reklamie i co za tym idzie większej popularności.

  • zlasu

   13 marca 2020 at 16:33

   Tak jak kolega wyżej,dowiedziałem się o wydarzeniu po fakcie,a bardzo chętnie wziąłbym w nim udział.W przyszłym roku jestem na pewno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przystajń

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

dach

Nie położyli papy, tylko…

Jarosław Jędrysiak5 sierpnia 2020
mecz

Mecz piłkarskich pokoleń

Stanisław Wrzesiński29 lipca 2020
jazy

Naprawili jazy

Jarosław Jędrysiak28 lipca 2020
lampa

Oświetlą ulice taniej

Jarosław Jędrysiak20 lipca 2020
park

Przystajń też ma kino plenerowe

Jarosław Jędrysiak17 lipca 2020
przystajn-czek

Rządowe wsparcie na gospodarkę wodną

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2020