„Koronawirus, a targ w sobotę to był” – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

„Koronawirus, a targ w sobotę to był”

W zwykły dzień targowy jest tu tłoczno. W sobotę, jak zaobserwowano, ludzie byli bardziej ostrożni. A dla pewności do końca marca targowisko pozostanie teraz zupełnie zamknięte. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
„Koronawirus, a targ w sobotę to był”

NASZE INTERWENCJE. Nasza czytelniczka zastanawia się, czy dzień targowy w poprzednią sobotę nie powinien był zostać odwołany Co dalej z targami w Kłobucku?

– Tyle ograniczeń w kraju, żeby tylko koronawirus się nie rozprzestrzeniał, a w Kłobucku w najlepsze działało w sobotę targowisko. Gdzie tu logika? Gdzie zapobieganie epidemii? Ktoś w ogóle to przemyślał? Dlaczego tego nie odwołano? – pyta jedna z naszych czytelniczek.
Przekierowujemy te pytania od razu do dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłobucku, który ma w swej pieczy miejskie targowisko.
– Tak, targ odbył się w sobotę. Ale wcześniej dokładnie przeanalizowaliśmy sytuację, to znaczy skonsultowaliśmy się zarówno z Sanepidem, jak i z prawnikami co do zakresu wprowadzonych ograniczeń – odpowiada nam Jacek Krakowian.
Jak zapewnia dyrektor, wprowadzone w Polsce zakazy i ograniczenia nie dotyczyły targowisk i w tej materii szczegółowo analizowano to właśnie z prawnikami. Innymi słowy: nie było tak, że istniał jasno wyrażony obowiązek zamknięcia targowiska, więc to się nie stało i targ się w sobotę odbył. Podobnie konsultacja z Sanepidem upewniła odpowiedzialnych za targowisko, że nie ma potrzeby zamykania go za wszelką cenę i od razu. Dyrektor OSiR podkreśla tu, że decyzje dla całego kraju wydane zostały w zasadzie krótko przed sobotnim targiem. Nie znajdując powodów prawnych i mając uspokajające sygnały z Sanepidu, zdecydowano się więc sobotniego targu nie odwoływać. Ale dziś sytuacja jest już inna.
– Teraz w środę targ już się nie odbył. Pan burmistrz Jerzy Zakrzewski wydał w tej sprawie zarządzenie. Na jego mocy od 18 do 28 marca włącznie targowisko będzie zamknięte. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców gminy i osób korzystających z placu targowego. Odpowiednia informacja jest już ogłoszona i łatwo dostępna na stronie gminy – mówi dyrektor OSiR-u.

Tak jak w sklepach
Jacek Krakowian opowiada nam też o szczegółach, które również miały wpływ na decyzję, by nie odwoływać sobotniego targu.
– Kontaktowali się z nami sprzedawcy, którzy mieli już przygotowany towar, aby jeszcze targowiska w sobotę nie zamykać. Owoce czy warzywa, które mieli do zaoferowania, też nie mają nieograniczonego terminu przydatności. Pada tu też argument w formie pytania: czym się różnią zakupy na targowisku od zakupów w marketach, które są przecież cały czas otwarte? – dodaje dyrektor.
To fakt. W kolejce w sklepie zarazić się nie trudniej niż na świeżym powietrzu na targowisku. Co ważne, ludzie zachowywali się w minioną sobotę bardzo odpowiedzialnie.
– Mieszkańcy przychodzili po konkretne towary, po ziemniaki, warzywa. Każdy po to, co zamierzał kupić. Nie było raczej niepotrzebnego spacerowania po targowisku, nie było oglądania wszystkich towarów, jak to ma miejsce zazwyczaj. Każdy kupował to, co mu potrzebne, i szedł do domu – dzieli się obserwacjami Krakowian.
Nas to przekonuje. A jeszcze bardziej wiadomość, że na wszelki wypadek po tym sobotnim kolejne dni targowe zostały czasowo zawieszone. Choć przez jakiś czas lepiej przesadzić z ostrożnością, niż cokolwiek zaniedbać.

4 komentarze

4 Komentarze

 1. Anonim

  20 marca 2020 at 21:37

  Pozamykajmy wszystko będzie fajnie. Ciekawe gdzie Ty mądry urzędniku zrobisz zakupy jak padnie targowisko. Fajnie siedzieć w biurze i się wymądrzać. Dobrze, że chociaż burmistrz nas rozumie.

 2. Hanlujacy na targu ktoś

  20 marca 2020 at 21:22

  Nie wiem czy ktokolwiek z piszących na temat targu w Kłobucku z dnia 14.03.2020 był tam na miejscu i widział ilu było handlujących, ilu kupujących, bo publikacja zdjęcia sprzed dwóch lat to trochę słaby argument.A niezadowolona mieszkanka Kłobucka pewnie robi codziennie zakupy w sklepie, fajnie że ma za co , bo większość handlujących za chwilę nie będzie miała za co żyć. Nie dajcie się zwariować, wszystkim zdrowia życzę i trochę empatii

 3. Anonim

  20 marca 2020 at 15:30

  Nie komentuje anonimów, a „Urzędnik Magistratu „ powinien znać podstawowe procedury. Jacek Krakowian.

 4. urzędnik magistratu

  20 marca 2020 at 09:39

  Was to przekonuje?

  A mnie nie. Sklepy wprowadziły ograniczenia, na raz w małych placówkach handlowych wpuszczane są jedna, dwie osoby. W większych sklepach, pięć, czasami dziesięć osób przy dużych powierzchniach. Na rynku było stale kilkaset osób.

  Pan Krakowian konsultował z Sanepidem? Kiedy? Jakie ma na to dowody? W piątek przed godziną 20:00 wprowadzono ograniczenia, w sobotę po godzinie szóstej rano już trwał ruch na rynku. Rozumiem, że tłumaczenia post factum trzeba jakieś mieć, jednak słabo to wygląda. Skoro inspektorzy zgodzili się w sobotę, to dlaczego burmistrz wydał informację o tymczasowym zamknięciu targu do końca marca?

  To że redkację kłobuckiej przekonują tłumaczenia, to oczywiste i nie trzeba tłumaczyć nikomu dlaczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

maseczki

MASECZKI DLA AKADEMII TRZECIEGO WIEKU W KŁOBUCKU

Ewa Chojnacka2 kwietnia 2020
raport0220

Gmina Kłobuck – raport 02.04.2020 12:00

Ewa Chojnacka2 kwietnia 2020
klobuck

Straszył koronawirusem. Czemu nie miał kwarantanny?

Jarosław Jędrysiak2 kwietnia 2020
ulgi

ULGI DLA MIESZKAŃCÓW GMINY KŁOBUCK

Ewa Chojnacka1 kwietnia 2020
raport0104

Gmina Kłobuck – raport 01.04.2020 12:00

Ewa Chojnacka1 kwietnia 2020
gmk

POMOC DLA SŁUŻBY ZDROWIA W KŁOBUCKU

Ewa Chojnacka31 marca 2020