Sesja w cieniu epidemii – Gazeta Kłobucka
Miedźno

Sesja w cieniu epidemii

Obawy o zdrowie dotyczą też radnych. W Miedźnie sesja częściowo odbyła się niezależnie od tego. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Sesja w cieniu epidemii

SAMORZĄD. Sesję miedzieńskiej rady gminy zwołano na poniedziałek 16 marca. Większość radnych oponowała jednak przeciw zapowiadającym się jako długie obradom – w sytuacji, gdy z powodu epidemii ogranicza się wydarzenia gromadzące w jednym miejscu grupy osób

Sesję rady gminy zaplanowano już wcześniej, gdy jeszcze nic nie było wiadomo o tym, że w kraju zostaną wprowadzone jakieś ograniczenia. Dopiero potem ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego i zakazano większych zgromadzeń oraz zalecono, by w ogóle unikać przebywania w grupie ludzi. A najlepiej siedzieć w domu. W związku z tymi decyzjami odwołano sesję śląskiego sejmiku, która też miała się odbyć w poniedziałek. O 9. rano ruszyły za to obrady w Miedźnie.
Tematu zagrożenia koronawirusem nie udało się jednak uniknąć. Plan obrad zakładał realizację kilkunastu punktów. W praktyce potrzeba na to zwykle około 2 godzin – czy więcej albo mniej, to już zależy od tego, czego poszczególne punkty dotyczą. W Miedźnie obrady mogły się jednak przeciągnąć. Jak zauważyła radna Elżbieta Makles, są w planie obrad punkty, które na pewno wymagają dłuższej dyskusji. A dyskusji w samorządowym gronie nie powinno się ograniczać z powodu czynników niezależnych – jak obecna epidemia. Krytykowano w ogóle sam fakt, że sesja nie została odwołana, i poddawano w wątpliwość, czy wszystkie punkty jej programu naprawdę są aż tak pilne do realizacji, by zajmować się nimi koniecznie teraz, gdy dopiero ogłoszono ograniczenia wynikające z zagrożenia epidemicznego. Argumenty formułował tu m.in. wiceprzewodniczący Zbigniew Graj. Argumenty, w naszej ocenie, brzmiały bardzo sensownie. Czy sesja w poniedziałek rzeczywiście była konieczna?
Wójt Piotr Derejczyk zajął stanowisko, że przynajmniej niektóre punkty programu muszą być zrealizowane właśnie w poniedziałek, bo narzucone przepisami terminy załatwienia spraw, których one dotyczą, uniemożliwiają przełożenie ich na kolejny miesiąc. Chodziło to o dość formalną, ale jednak wymaganą od gmin uchwałę w sprawie programu opieki nad zwierzętami. Ważne okazały się też podejmowane zmiany w budżecie gminy.
Pewnym kuriozum jest sam fakt, że choć celem dyskusji, która rozgorzała niemal od początku obrad, było uzasadnienie przełożenia bądź skrócenia poniedziałkowych obrad, to sama ta dyskusja trwała około pół godziny. Padały zresztą głosy, że w tym czasie można było zrealizować już kilka punktów zaplanowanych na tę sesję. Ostatecznie stanęło na tym, aby w poniedziałek podjąć wspomniane wyżej uchwały, których nie można było odłożyć, a resztę obrad – kontynuację sesji – przenieść na 11 kwietnia. Takie rozwiązanie poparła większość radnych. Cała sesja zamknęła się w niespełna godzinie. Większość tego czasu dyskutowano o tym, by obrady skrócić.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Miedźno

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Miedźno

derejczyk

Spór wójta i odwołanej dyrektorki trwa w sądach

Jarosław Jędrysiak7 czerwca 2020
wq

Ile wydali na delegacje?

Jarosław Jędrysiak7 czerwca 2020
BRON

Groził bronią szwagrowi

Jarosław Jędrysiak19 maja 2020
policja

Domowy oprawca trafił do aresztu

Jarosław Jędrysiak18 kwietnia 2020
miedzno-urzad-gminy

Porady prawne na odległość

Jarosław Jędrysiak6 kwietnia 2020
K - Uczniowie pojechali do Włoch 1

Uczniowie pojechali do Włoch

Jarosław Jędrysiak4 lutego 2020