Stan epidemii w Polsce. Premier: przed nami trudne tygodnie – Gazeta Kłobucka
Kraj

Stan epidemii w Polsce. Premier: przed nami trudne tygodnie

ARCH.
Stan epidemii w Polsce. Premier: przed nami trudne tygodnie

Wprowadzono stan epidemii w Polsce. – Mam nadzieję, że po świętach (niedziela 12 kwietnia) będziemy mogli zmienić tryb funkcjonowania. Póki co, musimy przestrzegać nowych zasad – oświadczył premier na konferencji prasowej z ministrem zdrowia. Rząd, w ciągu kilku dni, spodziewa się 10 tys. zachorowań na koronawirusa.

-Rząd zdecydował o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy
-Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni
-Podwyższono karę za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł
-W ciągu kilkunastu dni możemy mieć nawet 10 tys. chorych. Przygotowujemy się na wysokie liczby, na to, co nas czeka – podkreślił minister Łukasz Szumowski
– Stan epidemii nie oznacza, że wybory będę w Polsce odłożone – wskazał premier
-Trwa konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia

– Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się koronawirusa. Oznacza to dla społeczeństwa nowe obowiązki – oświadczył premier. – Robimy wszystko, by przygotować Polskę na trudne, nadchodzące tygodnie – podkreślił.

Stan epidemii w Polsce. Wstrzymanie lekcji do świąt Wielkanocnych
– Podjęliśmy więc decyzję o wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkiejnocy. To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa – przekazał na konferencji prasowej szef rządu.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia.

Wcześniej zgodnie z decyzją rządu wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca. To oznacza, że nie odbywają się w nich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Nauczyciele mają być w gotowości do pracy. MEN zaleca, by prowadzili z uczniami zajęcia zdalnie. 92 proc. szkół korzysta z e-learningu. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni.

– Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych od 25 marca – dodał szef MEN.

Stan epidemii w Polsce. Kara za złamanie kwarantanny wzrasta do 30 tys. zł

Rząd zdecydował więc, że kara za złamanie kwarantanny (z 5 tys. zł) wzrasta do 30 tys. zł. – Codziennie pojawia się już teraz kilkadziesiąt tysięcy osób w kwarantannie domowej. Wdrażamy aplikację, która pomoże w dochowaniu kwarantanny – to rzecz fundamentalna – oświadczył Mateusz Morawiecki.

– Ta społeczna izolacja nie może oznaczać samotności. Dbamy o to, żeby osoby starsze nie zostały pozostawione same sobie, bez zakupów, bez wyprowadzenia psów. Rzesze młodzieży w całym kraju solidarnie organizują się do pomocy międzypokoleniowej – podkreślił szef rządu.

Koronawirus w Polsce – stan epidemii. „Egzamin z odpowiedzialności”
Premier podczas konferencji prasowej w KPRM podkreślił również, że obecna sytuacja w Polsce związana z epidemią koronawirusa to „egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy”. – Robimy to w dużym stopniu dla nas samych, dla wszystkich Polaków, ale w szczególności dla osób starszych, dla seniorów – podkreślał.

Powołując się na dane statystyczne z Europy szef rządu podkreślał, że seniorzy są bardzo narażeni na skutki koronawirusa. – Ta nasza kwarantanna narodowa, a jednocześnie ta tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły. Nie, te najbliższe, kolejne dwa, trzy tygodnie do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga – podkreślał.

Jak podało w piątek Ministerstwo Zdrowia, liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 411, po tym, gdy wykryto go u kolejnych 33 osób. W wyniku COVID-19 umarło 5 pacjentów.

źródło: onet.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kraj

namiot-covid

Koronawirus. Blisko rekordu. Nowe przypadki i ofiary śmiertelne. Ministerstwo Zdrowia o pandemii – 30 września

Ewa Chojnacka30 września 2020
dowod

Nowe dowody osobiste z odciskami palców w warstwie elektronicznej

Ewa Chojnacka30 września 2020
solorz-zak

Firmy Zygmunta Solorza zbudują największą farmę fotowoltaiczną w Polsce

Ewa Chojnacka30 września 2020
namiot

Koronawirus w Polsce. Najwięcej potwierdzonych przypadków na Śląsku. Mniej niż tysiąc zakażonych w lubuskim

Ewa Chojnacka29 września 2020
4

W Polsce stoi dom, który jest bezpieczny jak forteca. Oto jak go zaprojektowano

Ewa Chojnacka27 września 2020
arimr

Wyłudzenie 128 mln zł dofinansowania z rządowej agencji

Ewa Chojnacka24 września 2020