Umierają też młodzi – Gazeta Kłobucka
Zdrowie

Umierają też młodzi

Zmarła młoda kobieta, która wcześniej nie chorowała. Przekonanie, że koronawirus jest groźny tylko dla starych i chorych – jest mitem. ARCH.
Umierają też młodzi

Mamy szóstą ofiarę pandemii wywołanej przez koronawirus z Wuhan. I nie jest to osoba ani w starszym wieku, ani cierpiąca na przewlekłe choroby

Niejednokrotnie powtarzano, że koronawirus, z którym walczymy teraz wszyscy, jest śmiertelnie groźny dla osób starszych i przewlekle chorych. Że osoby wcześniej zdrowe i młodsze nie są narażone na tak wysokie ryzyko śmierci. Mogło powstać błędne przekonanie, że choroba ta jest więc dla osób przed czterdziestką czy pięćdziesiątką po prostu równie „bezpieczna” jak w większości przypadków grypa. Otóż nie. I śmierć 27-latki w Łańcucie może – i powinna – zadziałać na beztroskich jak kubeł zimnej wody.
O śmierci 27-latki poinformowano dzisiaj. Jak ustalił najpierw RMF FM, kobieta nie miała wcześniej żadnych poważnych przewlekłych chorób. Zaraziła się, jak podano, od własnej matki, która wróciła z Włoch. 27-latka osierociła dziecko, które urodziła dosłownie kilka dni temu. Czy miało to decydujące znaczenie dla tego, że jej organizm nie poradził sobie z wirusem?
Wniosek jest jednak prosty. Młody wiek i brak chorób nie jest gwarancją przeżycia zakażenia koronawirusem. Statystyki wskazują, że prawdopodobieństwo śmierci jest w tym wypadku rzeczywiście mniejsze. Ale nikt nie ma gwarancji, że nie stanie się tym statystycznym jednym z setki chorych, którzy umrą. Oczywiście w każdym wieku można też stać się nosicielem wirusa – i narazić na niego swoich bliskich. A przy tym z powodu własnej beztroski przekreślić zbiorowe poświęcenie ludzi, którzy sumiennie przestrzegają kwarantanny. Tak, jak się podkreśla, stało się właśnie we Włoszech. Dziś liczba ofiar śmiertelnych w tamtym kraju przekroczyła 3,4 tys., liczba zarażonych – 41 tys. W Polsce zmarło 6 osób, zarażonych jest już blisko 400. Nie mamy prawa poprzez własną beztroskę powiększać tego krajowego bilansu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zdrowie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Zdrowie

ludzie

WHO wini młodych za roznoszenie koronawirusa?

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2020
komary

Co zrobić, żeby ukąszenia komarów nie swędziały? Rady lekarza

Ewa Chojnacka20 lipca 2020
zmija

Sezon na żmije i kleszcze

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
who

WHO alarmuje ws. pandemii koronawirusa: sytuacja na świecie pogarsza się

Ewa Chojnacka9 czerwca 2020
maseczka2

Z końcem maja częściowo znikają maseczki

Adam Świerczyński30 maja 2020
zel

Środek do dezynfekcji. Eksperci alarmują: nigdy nie zostawiaj go w aucie

Ewa Chojnacka23 maja 2020