Ilu mamy zarażonych w powiecie i okolicy? – Gazeta Kłobucka
Powiat, region

Ilu mamy zarażonych w powiecie i okolicy?

Jak radzimy sobie z koronawirusem? Jak duży procent mieszkańców jest dziś dotknięty osobistymi ograniczeniami z przyczyn sanitarno-epidemiologicznych? ARCH.
Ilu mamy zarażonych w powiecie i okolicy?

KORONAWIRUS. Ile osób jest hospitalizowanych i objętych kwarantanną w przyległych powiatach województwa śląskiego?

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w naszym województwie upubliczniają dane aktualizowane w każdym dniu roboczym. W powiecie kłobuckim mamy obecnie jedną osobę hospitalizowaną z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, 8 osób objętych kwarantanną i 179 osób pod nadzorem epidemiologicznym. Ta ostatnia grupa obejmuje osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, ale przebywały w tej samej co ona przestrzeni. Ponieważ istnieje ryzyko, że mogły się zarazić, mają obowiązek dwa razy dziennie mierzyć swoją temperaturę i przebywać w domu lub maksymalnie ograniczyć wyjścia oraz pozostawać w kontakcie z pracownikami inspekcji sanitarnej. Kwarantanną obejmowane są z kolei osoby, które miały styczność z osobami zarażonymi. Trwa 14 dni (lub dłużej – jeśli tak zdecyduje lekarz) i wymaga bezwzględnego przebywania w domu. Tu decyzja ma moc administracyjną. A reguły kwarantanny dotyczą też domowników osoby, która miała kontakt z chorym.

Jak jest po sąsiedzku?
Zestawmy dane o liczbie osób hospitalizowanych, objętych kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym w powiecie kłobuckim i w jego najbliższym śląskim sąsiedztwie.
Częstochowski Sanepid podaje, iż w mieście Częstochowa i w powiecie częstochowskim są obecnie 22 osoby hospitalizowane w związku z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Kwarantanną objęto 67 osób, a nadzorem epidemiologicznym 449 osób.
W powiecie lublinieckim hospitalizacja dotyczy 8 osób, kwarantanną objęto 26 osób, a nadzorem epidemiologicznym 290 osób.

Dużo to czy mało?
Z samych liczb wynika, że mamy w powiecie kłobuckim mniej przypadków wymagających wdrożenia jednego z trzech typów postępowania – czyli hospitalizacji, kwarantanny i nadzoru epidemiologicznego. Szczególnie dużo więcej takich przypadków odnotowano w Częstochowie. Ale jest oczywiste, że jest to miasto o liczbie ludności znacznie przekraczającej liczbę mieszkańców naszego powiatu. Na ile często występują przypadki wymagające interwencji służb sanitarnych u nas i u sąsiadów, może wykazać jedynie odniesienie ich do liczby ludności. Co to pokazuje?
W powiecie lublinieckim w tej chwili hospitalizacji z powodu koronawirusa wymaga statystycznie jedna osoba na 10 tys. mieszkańców. W Częstochowie i powiecie częstochowskim współczynnik ten wynosi 0,6. W powiecie kłobuckim tylko około 0,1. Czyli dziś u nas hospitalizacja okazuje się rozwiązaniem koniecznym około 10 razy rzadziej niż w powiecie lublinieckim. Z naszej perspektywy to oczywiście dobrze. Przy czym nie powinno usypiać czujności. Może po prostu jesteśmy jak dotąd wyjątkowo ostrożni? Na pewno warto, byśmy tacy pozostali.

ILU OSÓB NA KAŻDE 10 TYS. DOTYCZĄ OGRANICZENIA?
(uwzględniono osoby hospitalizowane, objęte kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym)

K - Stan epidemii w powiecie i okolicy wykres

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat, region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat, region

w

Wypadków mniej, ale zabitych więcej

Jarosław Jędrysiak12 sierpnia 2020
wirus

Koronawirus w powiecie kłobuckim!

Jarosław Jędrysiak11 kwietnia 2020
szpital

Dwa nowe zakażenia w powiecie

Jarosław Jędrysiak31 marca 2020
wozek

Co trzeci korzysta z 500+

Jarosław Jędrysiak14 listopada 2019
12

Autostradą za darmo

Jarosław Jędrysiak28 sierpnia 2017
3

W niedzielę nie dojedziesz

Redakcja1 lutego 2017