Śląskie ma szanse z epidemią? – Gazeta Kłobucka
Region

Śląskie ma szanse z epidemią?

Łącznie na działania związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi jak dotąd przeznaczono z budżetu województwa śląskiego kwotę 3,43 mln zł. ARCH.
Śląskie ma szanse z epidemią?

KORONAWIRUS. Liczba łóżek to ogółem 11 tysięcy 688. Na okrągło pracuje 3,5 tysiąca lekarzy i 6,6 tysiąca pielęgniarek. Żadne inne województwo nie dysponuje tak dużą liczbą podmiotów leczniczych – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w sprawie pandemii

W regionie jest 7 szpitali, w których znajdują się oddziały zakaźne, dysponujące łącznie 203 łóżkami, w tym dwa marszałkowskie: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie i Szpital Specjalistyczny w Chorzowie.
– Liczba łóżek to ogółem 11 tysięcy 688. Na okrągło pracuje 3,5 tysiąca lekarzy i 6,6 tysiąca pielęgniarek. Żadne inne województwo nie dysponuje tak dużą liczbą podmiotów leczniczych – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
W dwóch szpitalach marszałkowskich wybudowano izolatki dla pacjentów – tak stało się w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Szpital chorzowski dysponuje oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym, Hepatologii Zakaźnej i Nabytych Niedoborów Odporności. Oddział Kliniczny posiada 40 łóżek, w tym 9 izolatoriów dla pacjentów z chorobami wysokozakaźnymi. Wyłączono jeden z budynków na potrzeby ewentualnego zwiększenia zapotrzebowania epidemiologicznego. Szpital w Częstochowie także dysponuje oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym z 24 łóżkami, w tym 2 izolatoriami dla pacjentów z chorobami wysokozakaźnymi. Województwo śląskie otrzymało z budżetu państwa dotację w kwocie blisko 3,8 mln zł z przeznaczeniem na zakup niezbędnego sprzętu medycznego związanego z zapobieganiem zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 oraz zwalczaniem zakażenia. Szpital w Chorzowie zakupił środki ochrony osobistej, środki do dezynfekcji, 3 szt. respiratorów, 9 szt. ssaków, urządzenie do masażu klatki piersiowej, EKG mobilne, łóżko OIOM, 2 szt. defibrylatorów, 20 szt. pomp infuzyjnych, 5 szt. laryngoskopów, bronchofiberoskopów, zestaw ultrasonograficzny, aparat do gazometrii, RTG przyłóżkowe, USG mobilne, 9 szt. lamp bakteriobójczych, 3 szt. urządzeń do dezynfekcji suchą mgłą.

Przygotowanie „Parkitki”
Częstochowski szpital zakupił środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji, 5 szt. respiratorów, przenośny aparat USG, 2 szt. defibrylatorów, 5 szt. pomp infuzyjnych, 3 szt. ssaków, 5 szt. laryngoskopów, 3 szt. pulsoksymetrów, 3 szt. kardiomonitorów, 10 szt. aparatów (ambu) do resuscytacji, mobilny aparat przyłóżkowy RTG, aparat EKG, urządzenie do masażu klatki piersiowej, 3 szt. lamp bakteriobójczych, 3 szt. urządzeń do dezynfekcji suchą mgłą.
Jeszcze na początku marca zarząd województwa zdecydował o przesunięciu z rezerwy ogólnej miliona złotych z przeznaczeniem na zakup niezbędnego sprzętu, materiałów i środków ochrony indywidualnej do zapobiegania oraz zwalczania zakażenia koronawirusem dla nadzorowanych przez województwo śląskie podmiotów leczniczych. W miarę rozwoju sytuacji epidemicznej zabezpieczono dodatkowe środki w kwocie 2,43 mln zł na zakupy środków ochrony osobistej i niezbędnego sprzętu. Szpital w Częstochowie otrzymał 970 tys. zł, w tym na 6 szt. respiratorów, przenośny aparat USG, gazometr, 3 szt. kardiomonitorów, 5 szt. pomp infuzyjnych, aparat EKG, ssak z systemem zamkniętym, wózki do transportu pacjentów, stetoskopy lekarskie, termometry bezdotykowe, aparaty do mierzenia ciśnienia. Chorzowski szpital otrzymał 450 tys. zł, w tym na EKG mobilne, USG mobilne, bronchofiberoskop, komorę laminarną, wózek do transportu chorych.
Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu w Katowicach przekazano 710 tys. zł, w tym na środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji, 10 szt. izolatorów transportowych, 4 szt. urządzeń do dezynfekcji (nocospray). Na działania związane z zakupem środków ochrony osobistej (maseczek i kombinezonów) przez województwo śląskie przeznaczono kwotę 1,3 mln zł.

Wielka reorganizacja
Łącznie na działania związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi jak dotąd przeznaczono z budżetu województwa śląskiego kwotę 3,43 mln zł. Warto przypomnieć, że w szpitalach wdrożono procedury dotyczące ograniczenia odwiedzin na oddziałach szpitalnych bądź też wprowadzono całkowity zakaz wizyt zewnętrznych. Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie zaangażowali się w przeprowadzanie badań u osób przebywających w kwarantannie domowej. Dziesięć szpitali postawionych jest w stan podwyższonej gotowości, ograniczyło przyjęcia planowe i niektóre z nich przejęło już pacjentów z innych szpitali. Szpitale wojewódzkie przejmują część pacjentów z placówek przekształconych w szpitale zakaźne.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Więcej w Region

pielgrzymki

Pielgrzymki będą się odbywać mimo pandemii

Adam Świerczyński21 maja 2020
szycie_maseczki

KOLEKCJA Z „CZASÓW ZARAZY”

Ewa Chojnacka13 maja 2020
lotnisko

Lotnisko rośnie

Jarosław Jędrysiak12 maja 2020
klobuck

Samorządy też potrzebują wsparcia

Jarosław Jędrysiak12 maja 2020
ikea

Ruszył punkt odbioru zamówień IKEA

Adam Świerczyński8 maja 2020
wniosek-zus

ZUS przelewa postojowe

Jarosław Jędrysiak7 maja 2020