Rząd zaostrza zasady bezpieczeństwa – Gazeta Kłobucka
Powiat

Rząd zaostrza zasady bezpieczeństwa

Do 11 kwietnia włącznie w naszym kraju nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. MATERIAŁY PRASOWE
Rząd zaostrza zasady bezpieczeństwa

UWAGA. W związku z pandemią koronawirusa do 11 kwietnia włącznie w naszym kraju nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb, takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi

W czasie zwołanej w związku z dodatkowymi obostrzeniami konferencji premier zaapelował o wzajemne wsparcie obywateli.
– Ta lekcja wzajemnego pomagania sobie jest niezbędna – zaznaczył Mateusz Morawiecki. – Hasłem Solidarności było codziennie dbanie o drugiego człowieka. Powinniśmy dziś do tego powrócić – dodał.
Obecny na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował o rozsądek, który pozwoli uratować życie wielu osób.
– Jeżeli nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, to nie uda nam się uratować ludzkich żyć – zaznaczył. – Wiem, że to trudny czas. Bardzo proszę, zostańmy w domu – dodał.
Minister zapewnił, że w Polsce nie zabraknie testów na koronawirusa.
– Doszliśmy do poziomu ok. 3 tysięcy testów na dobę, a rozdysponowaliśmy ich już 100 tysięcy – poinformował Łukasz Szumowski.
Szef resortu zdrowia apelował do prezydentów miast o odpowiednią organizację transportu publicznego.
– Nie powodujmy takich sytuacji, w których gromadzenie się w autobusie czy tramwaju może doprowadzić do ryzyka zarażenia się – podkreślił Łukasz Szumowski.

Jakie obostrzenia wprowadzono?
Do 11 kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością. Inną grupą, która może się przemieszczać, to wolontariusze. Również załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego jest wyłączone z zakazu poruszania się. Możemy więc się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa. Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Mniej osób w autobusie
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.

Uroczystości religijne
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników i środków dezynfekcji. Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują. Mimo wprowadzanych zmian w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Więcej w Powiat

stetoskop

Teleporady u pediatry

Jarosław Jędrysiak4 czerwca 2020
maszt

Gigaherce na masztach

Jarosław Jędrysiak1 czerwca 2020
pilka

Piłkarskie seniorskie podsumowanie sezonu 2019/2020

Stanisław Wrzesiński31 maja 2020
autostarada

Kłobucczanin zginął na autostradzie

Jarosław Jędrysiak30 maja 2020
laptop

W dwunastym dniu kwarantanny zrób test

Adam Świerczyński26 maja 2020
orlik

Piłkarski koronawirusowy galimatias

Stanisław Wrzesiński21 maja 2020