Szybka ścieżka karania stwarzających zagrożenie – Gazeta Kłobucka
Kraj

Szybka ścieżka karania stwarzających zagrożenie

O wdrażaniu nowych zasad w związku z epidemią koronawirusa szef MSWiA poinformował na wspólnej konferencji prasowej z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem. MATERIAŁY PRASOWE
Szybka ścieżka karania stwarzających zagrożenie

POLICJA. Będzie szybka ścieżka karania wyłamujących się z obywatelskiej solidarności osób, które narażają nie tylko siebie, ale również innych. Będą one ponosiły konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych działań – zapowiedział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

O wdrażaniu nowych zasad w związku z epidemią koronawirusa szef MSWiA poinformował na wspólnej konferencji prasowej z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem.
– Bardzo dziękuję obywatelom za ogromną dyscyplinę, za obywatelską solidarność, którą sobie okazujemy oraz za wykonywanie poleceń funkcjonariuszy, którzy są dzisiaj od tego, by dopilnować przestrzegania norm wdrożonych dla naszego wspólnego bezpieczeństwa – powiedział minister Mariusz Kamiński. – Poziom dyscypliny społecznej jest bardzo duży. W trakcie minionej doby funkcjonariusze policji odwiedzili 150 tys. obywateli objętych kwarantanną. Tylko w wypadku kilkuset osób mieliśmy do czynienia z naruszeniem rygorów, to jest około 0,5 proc. – dodał.
Szef MSWiA podkreślił jednak, że wobec osób przebywających w kwarantannie, które naruszyły nałożone na nie rygory, będą wyciągnięte konsekwencje. Za nieprzestrzeganie zasad związanych z zakazami dotyczącymi rozwoju epidemii w Polsce wprowadzono karę maksymalną do 30 tysięcy złotych.
– Dzisiaj odbyły się robocze spotkania przedstawicieli Komendy Głównej Policji i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na których wypracowano procedurę przekazywania przez policję informacji dotyczących bulwersujących przypadków łamania zasad zwalczania epidemii w naszym kraju –poinformował minister.

Codziennie ponad 20 tys. policjantów w służbie patrolowej
W związku ze zmianami, jakie wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów, zmienia się taktyka działań służb mundurowych. Znacząca część policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach miast i mniejszych miejscowości.
– Dzisiaj na ulice wyruszyło 20 tys. policjantów wspomaganych przez 1,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, głównie z Żandarmerii Wojskowej, która towarzyszy policji w patrolach. Te działania będą jeszcze bardziej wzmacniane – podkreślił minister Mariusz Kamiński. Dodał także, że policja będzie ściśle koordynowała pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne.
– Podjęliśmy decyzję o zmianie formuły kontroli osób pozostających w kwarantannie. Od teraz będziemy szczególnie pojawiać się pod adresami, gdzie widzimy, że jest problem, oraz tam, gdzie kwarantanna dopiero się rozpoczyna – poinformował podczas konferencji Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Pokreślił, że policja chce się mocno skoncentrować na kontroli przestrzegania obowiązków wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów, a więc tego, co dzieje się na ulicach. Dodał także, że od dzisiaj obowiązkowe jest korzystanie ze specjalnej aplikacji przez osoby objęte kwarantanną, i zaapelował o pozostanie w domach.
Komendant główny powiedział również, że policja otrzymuje sporo pytań od obywateli, jakie czynności są dozwolone podczas epidemii.
– Dzisiaj trzeba przewartościować to pytanie. Nie pytajmy siebie, co możemy, tylko pytajmy siebie, co my dzisiaj musimy. Musimy wyjść do sklepu, do apteki, czasami na spacer, ale zastanówmy się trzy razy, zanim wyjdziemy, czy na pewno musimy, bo to nasze wyjście może spowodować, że ktoś straci życie lub zdrowie – zaapelował gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Zainteresowany

    3 kwietnia 2020 at 20:45

    Gdyby rzeczywiście były nakładane te mandaty może dotarło by do świadomości co niektórych. Wystarczy żeby policja przejachala ze dwa razy w ciągu dnia po wioskach. W gminie Przystajń na Brzezinach smakosze podchmieleni na rowerach jeżdżą jak gdyby nigdy nic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kraj

Więcej w Kraj

lot

LOT chce obniżyć wymiar etatu dla pracowników personelu latającego i pokładowego o 50 procent

Ewa Chojnacka24 maja 2020
broniarz

Sławomir Broniarz: Dostajemy dramatyczne wiadomości

Ewa Chojnacka23 maja 2020
kombinezony

Wirus zaatakował najmocniej na śląsku!

Ewa Chojnacka12 maja 2020
piontkowski

Ministerstwo podaje terminy egzaminów

Adam Świerczyński24 kwietnia 2020
sggw

Śledczy będą sprawdzać domy dla seniorów

Adam Świerczyński23 kwietnia 2020
kosiniak

Polityk PSL twierdzi, że potrafi wyleczyć koronawirusa

Ewa Chojnacka22 kwietnia 2020