Jest trochę lepiej od prognoz – Gazeta Kłobucka
Kraj

Jest trochę lepiej od prognoz

Prognoza wg modelu ExMetrix przewidywała około 9 tys. chorych w Polsce ze szczytem epidemii około 20 kwietnia. Nowe dane z kolejnych dni skłoniły autorów do reestymacji modelu – do zmiany na nieco bardziej optymistyczny. ARCH.
Jest trochę lepiej od prognoz

KORONAWIRUS. Przedstawialiśmy kilka dni temu prognozę rozwoju epidemii i wzrostu liczby zakażeń w Polsce. W rzeczywistości okazało się, że jest nieco bardziej optymistycznie. Minimalnie – ale jednak

To cieszy, że wysiłki i poświęcenie zdają się mieć sens. Prognoza wg modelu ExMetrix przewidywała około 9 tys. chorych w Polsce ze szczytem epidemii około 20 kwietnia. Nowe dane z kolejnych dni skłoniły autorów do reestymacji modelu – do zmiany na nieco bardziej optymistyczny. Zmiana ta jest niewielka i zakłada wciąż zbliżoną do 9 tys. liczbę zachorowań i szczyt epidemii około 20 kwietnia, ale jednak poprawę stanu faktycznego w stosunku do przewidywań też da się dostrzec.
Przede wszystkim w ostatnich dniach zakładana w obliczeniach modelu liczba codziennego przyrostu zachorowań w rzeczywistości okazywała się mniejsza. 29 marca liczba osób, u których stwierdzono koronawirusa, była w Polsce o ponad 200 mniejsza niż zakładały wcześniejsze statystyczne wyliczenia. Ta różnica to ledwie kilkanaście procent mniej chorych, niż się spodziewano. Ale to dość, by było miejsce na nutkę optymizmu. I na gram satysfakcji, że to, co wszyscy odpowiedzialni w Polsce starają się teraz robić – od najwyższych urzędników po szarego obywatela – przynosi jednak jakiś efekt. A dodajmy jeszcze, że po reestymacji modelu nadal codzienne dane są nieco korzystniejsze niż zakładają uaktualnione wyliczenia ExMetrix.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kraj

lot

LOT chce obniżyć wymiar etatu dla pracowników personelu latającego i pokładowego o 50 procent

Ewa Chojnacka24 maja 2020
broniarz

Sławomir Broniarz: Dostajemy dramatyczne wiadomości

Ewa Chojnacka23 maja 2020
kombinezony

Wirus zaatakował najmocniej na śląsku!

Ewa Chojnacka12 maja 2020
piontkowski

Ministerstwo podaje terminy egzaminów

Adam Świerczyński24 kwietnia 2020
sggw

Śledczy będą sprawdzać domy dla seniorów

Adam Świerczyński23 kwietnia 2020
kosiniak

Polityk PSL twierdzi, że potrafi wyleczyć koronawirusa

Ewa Chojnacka22 kwietnia 2020