Starostwo zakupiło bramę odkażającą – Gazeta Kłobucka
Kłobuck, powiat

Starostwo zakupiło bramę odkażającą

Brama umożliwia dokładne odkażenie kombinezonów chroniących przed zakażeniem. STAROSTWO POWIATOWE W KŁOBUCKU
Starostwo zakupiło bramę odkażającą

ZDROWIE. 28 kwietnia w Szpitalu Rejonowym w Kłobucku zamontowano bramę dekontaminacyjną – czyli urządzenie, które odkaża kombinezony ochronne przechodzących przez nią osób. To dopiero drugie tego rodzaju urządzenie w Polsce. I działa właśnie w Kłobucku

Bramę odkażającą zakupiło Starostwo Powiatowe w Kłobucku z myślą o bezpieczeństwie naszych lekarzy i ratowników medycznych. Urządzenie to opracowane zostało przez pracowników i absolwentów Politechniki Śląskiej we współpracy z firmą WAAM.
– Brama odkażająca pozwala na odkażenie kombinezonów ochronnych za pomocą dostępnego środka dezynfekującego, używanego na co dzień we wszystkich szpitalach. Personel ratowniczy może więc odkazić kombinezony ochronne, których używał podczas wyjazdu do pacjentów chorych na COVID-19 lub tych, u których występuje podejrzenie zarażenia koronawirusem. Chodzi o to, aby ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 przy ich ściąganiu zostało zminimalizowane – mówi starosta Henryk Kiepura. – Zakup i montaż bramy odkażającej to kolejne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa medyków w naszym regionie – dodaje.
Jak to działa? W ocenie lekarzy i ratowników: prosto, szybko i skutecznie. Szczegóły opisuje starosta.
– Osoby wchodzą do bramy na minutę i w tym czasie ich kombinezony są spryskiwane, aby usunąć bakterie i wirusy. W kłobuckim szpitalu jest już tzw. oddział brudny, przeznaczony do opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem. Bramka została zamontowana w takim miejscu, aby mogli przez nią przejść lekarze opuszczający oddział, a także ratownicy wracający z interwencji – mówi Henryk Kiepura.
Proces odkażania jest automatyczny. Dzięki specjalnym dyszom możliwe jest dokładne zdezynfekowanie osoby w pełnym kostiumie. Szanse wirusów na przetrwanie gdzieś na kombinezonie spadają znacząco. Konstruktorzy oceniają, że brama usuwa ponad 90 procent patogenów. Kombinezony można więc zdejmować znacznie bezpieczniej niż wtedy, gdy nie były odkażane. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. asior36

    11 maja 2020 at 21:54

    Wszystko jest super. Ale dlaczego personel,pracujący na drugim piętrze,z pacjentami z podejrzeniem,bądź zakażonych,nie może może korzystać z tej bramki… Gratuluję pomysłu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck, powiat

policja

Za szlabanem stali

Jarosław Jędrysiak14 lipca 2020
zoz-klobuck

ZOZ szuka lekarzy

Jarosław Jędrysiak1 czerwca 2020
zyczenia

Życzenia Burmistrza Kłobucka z okazji Dnia Świętego Floriana

Ewa Chojnacka4 maja 2020
rap

Gmina Kłobuck – raport 26.03.2020 12:00

Ewa Chojnacka26 marca 2020
zostanwdomu-klobuck

INFORMACJE GMINY KŁOBUCK

Ewa Chojnacka26 marca 2020
re

Kiedy zachoruje pierwszy kłobucczanin?

Jarosław Jędrysiak25 marca 2020