Ilu skorzystało ze zwolnienia w ZUS? – Gazeta Kłobucka
Gospodarka

Ilu skorzystało ze zwolnienia w ZUS?

ZUS zwalnia ze składek i płaci postojowe. Na jaką skalę się to odbywa?
Ilu skorzystało ze zwolnienia w ZUS?

ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dane dotyczące zakresu zwolnień przedsiębiorców z opłacanych składek. Warto rzucić okiem na te liczby

Wcałym kraju ze zwolnień w ZUS skorzystało już 436 tysięcy płatników, co przekłada się na kwotę 591 milionów złotych. Korzystanie z tej możliwości jest też na porządku dziennym w naszym województwie.
Spore zainteresowanie
Jesteśmy województwem silnym gospodarczo, z dużą liczbą firm. Ponad jedna dziesiąta z wszystkich zwolnień w kraju przypada więc właśnie na – jedno z szesnastu – województwo śląskie. Kwota zwolnień ze składek ZUS za marzec wyniosła u nas prawie 66 milionów złotych. Skorzystało z niej ponad 46 tysięcy firm w województwie. ZUS ma miesiąc na rozpatrywanie tego rodzaju wniosków, ale instytucja zapewnia, że minimalizuje ten czas.
– Robimy wszystko, żeby pomoc dotarła tam, gdzie jest ona potrzebna. Wiemy, jak bardzo jest to ważne dla przedsiębiorców w tych trudnych czasach. Dlatego rozpatrywanie wniosków traktujemy priorytetowo – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak jest u nas w regionie?
ZUS ma dane z dokładnością do części województwa. I tak w naszym, częstochowskim regionie śląskiego wsparcie wyżej wspomniane otrzymało 6524 przedsiębiorców. To kwota ponad 8,1 miliona złotych. Większe liczby wniosków i kwoty wystąpiły jednak gdzie indziej w województwie – np. w Rybniku, w Chorzowie. Konkrety trafią wprost do zainteresowanych.
– Przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek. Będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych w najbliższych dniach – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Dla kogo pomoc?
Przypomnijmy, że ze zwolnienia ze składek ZUS mogą skorzystać małe firmy – zgłaszające do ubezpieczeń społecznych 9 osób. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni.
– Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę do 9 ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych – dodaje Kopczyńska.
Co z postojowym?
– ZUS na bieżąco rozpatruje wnioski o świadczenie postojowe. W województwie śląskim do końca kwietnia na konta 21 302 przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych trafiło już prawie 43 miliony złotych – informuje Beata Kopczyńska. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Gospodarka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Gospodarka

Ubezpieczenie-zdrowotne-3070-fot

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe

Jarosław Jędrysiak6 lutego 2020
K - Zmiany w małym ZUS (3978) + fot

Zmiany w „małym ZUS”

Jarosław Jędrysiak29 stycznia 2020
K - Od 2021 r. nowe prawo zamówień publicznych (5717 z ramką) + fot

Od 2021 r. nowe prawo zamówień publicznych

Jarosław Jędrysiak14 listopada 2019
K - ZUS przeszkoli przedsiębiorców (1901) + fot

ZUS przeszkoli przedsiębiorców

Jarosław Jędrysiak19 września 2019
yt

Fermy będą dalej

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2019
zz

Zmiana podatków od wiatraków. Czy gminy stracą?

Jarosław Jędrysiak8 września 2018