Powiat

Sąd: pracownica poczty winna mobbingu

Sąd w wyroku nakazowym – wydanym bez udziału stron po rozpoznaniu sprawy z oskarżenia publicznego – uznał pracownicę poczty za winną czynu, o który została oskarżona.
Sąd: pracownica poczty winna mobbingu

SĄD. To świeży – wydany 25 maja – wyrok nakazowy Sądu Rejonowego w Częstochowie w głośnej sprawie mobbingu w pracy. Orzeczenie nie jest prawomocne

Sąd w wyroku nakazowym – wydanym bez udziału stron po rozpoznaniu sprawy z oskarżenia publicznego – uznał pracownicę poczty za winną czynu, o który została oskarżona. O sprawie pisaliśmy jakiś czas temu. Oskarżenie dotyczyło tego, że w okresie od roku 2011 do stycznia roku 2018, pracując w jednym z urzędów pocztowych w naszym powiecie, nie przeciwdziałając oraz samej stosując mobbing, polegający na zastraszaniu pracowników poprzez groźby pozbawienia należnej premii, pogorszenia warunków pracy przez zmianę stanowiska pracy lub rejonu służbowego oraz poniżając i ośmieszając w obecności innych osób, nękała oraz złośliwie, uporczywie i długotrwale naruszała prawa pracownicze innych pracowników poczty.
Sąd w dalszej części dotyczącej oskarżenia wylicza zmuszanie pracowników do uiszczenia nieformalnych finansowych kar porządkowych, zmuszanie do uiszczania „comiesięcznych składek, z których dokonywano m.in. obrotu w kantorze wymiany walut oraz zakupu produktów oferowanych przez pocztę w celu wykonania nałożonych planów sprzedażowych”. Wymienione jest też zmuszanie pracowników do „pokrywania braków w towarze nabywaniem produktów oferowanych przez pocztę z własnych środków” oraz zmuszanie pracowników do pracy w godzinach nadliczbowych, które wbrew przepisom nie były ewidencjonowane i rozliczane. Oskarżenie wskazuje 16 poszkodowanych osób. Zarzuty mają więc związek z artykułem 218 paragraf 1a Kodeksu karnego. Według tego paragrafu „kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Sąd Rejonowy w Częstochowie Wydział XI Karny w wyroku nakazowym 25 maja uznał oskarżoną za winną zarzucanego jej czynu i skazał ją na karę grzywny w wysokości 3 tys. zł oraz zasądził opłaty w wysokości łącznie 350 zł.
Wydany wyrok nakazowy staje się prawomocnego, o ile w określonym przepisami terminie nie zostanie wniesiony sprzeciw od tego wyroku. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Nie daj się zrobić „na pompę”

Jarosław Jędrysiak15 kwietnia 2024

Jak poprawnie głosować?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2024

„Bezpieczny cyklista”

Jarosław Jędrysiak30 marca 2024

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024