Jedną drogę kończą, na drugą na razie nie dostali – Gazeta Kłobucka
Powiat, Zajączki, Lipie, Parzymiechy

Jedną drogę kończą, na drugą na razie nie dostali

Szanse na budowę drogi Lipie–Parzymiechy jeszcze w tym roku ważą się poza naszym powiatem.
Jedną drogę kończą, na drugą na razie nie dostali

DROGI. O ile mieszkańcy Zajączek Pierwszych już oglądają efekty robót przy drodze biegnącej przez ich wieś, to mieszkańcy Lipia, Napoleona i Parzymiech na razie muszą się obejść smakiem. Bo nie wiadomo, czy drogę łączącą ich wsie uda się wybudować w tym roku

Zainteresowanie tematem inwestycji powiatu w drogi wyraził na ostatniej sesji Jerzy Kiepura.
– Proszę o krótką informację: co robimy, gdzie robimy i na jakim etapie są te roboty? – pytał podczas sesji radny.
Starosta wskazał w odpowiedzi prowadzoną renowację poboczy i rowów przy drogach wojewódzkich, co jest realizowane wraz z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach. A jaka jest sytuacja, gdy chodzi o drogi zarządzane przez sam powiat?
– Jest na ukończeniu zadanie w Zajączkach, zgodnie z umową termin jego zakończenia to 30 czerwca. Zadanie to jest realizowane z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych. Mamy w budżecie przebudowę drogi Parzymiechy–Napoleon– Lipie. To duże zadanie za blisko 10 milionów złotych – odpowiadał radnemu starosta Henryk Kiepura.
Parzymiechy–Lipie na liście rezerwowej
W pierwszym rozdaniu powiat nie otrzymał dofinansowania na tę ostatnią wspomnianą przez starostę drogę. Planowana inwestycja wylądowała więc „w poczekalni”, w gronie zadań rezerwowych. Co to znaczy? Otóż nie dostała finansowania, ale wciąż jest pewna szansa, że jeszcze je dostanie. Pod kluczowym warunkiem. Na innych inwestycjach w regionie, również korzystających z tej samej puli dofinansowania, muszą się pojawić przetargowe oszczędności. Tu sprzyja trochę takiej możliwości obecna koniunktura czasów „pokoronawirusowych”. Przetargi na podobne roboty budowlane dają teraz dość umiarkowane ceny. A przynajmniej starosta ma informacje z powiatów sąsiednich, że tam pojawiły się oszczędności. Czyli ciągle istnieje szansa, że droga w gminie Lipie będzie dofinansowana z tych oszczędności. I da się ją realizować jeszcze w tym roku. Ze swej strony dokłada tu sporo także gmina Lipie. No ale to te środki zewnętrzne, spoza powiatu i gminy, których na tę chwilę brak, musiałyby najpierw być do wzięcia, by powiat mógł budowę drogi z Lipia do Parzymiech podjąć. Na razie ciągle możliwe jest też, że do inwestycji tej nie dojdzie. I mieszkańcy będą na nią czekać jeszcze dłużej, niż sądzili. (jar)

4 komentarze

4 Komentarze

 1. szyszkowiak

  28 czerwca 2020 at 13:59

  od zborów do szyszkowa droga zaraz się rozpadnie, nie da się minąć trzeba się zatrzymać bo się wpadnie na pole, ale pensje się zgadzają w gminie i dla radnych!! Dobrze, że wóź dla strażaków nowy można do wypadku dojechać w razie czego…

 2. prawda

  27 czerwca 2020 at 01:10

  Tluki z psl – to state komuchye – tylko na swoich patrza I sie bogaca a innych niedopuszczaja . tyle lat znarnowanych na te sprzedajne gnidy z psl . Ludzie z psl to wieksozsc zyci albo ich kukielki . Ludzie Bez honoru mozesz im napluc a oni to zliza z usmiechem w imie pieniedzy i wladzy .
  Do poki te jehowy I inne takie sa to nic sie niezmieni . A to wina rolnikow tak wasza ! Tyle lat na to bydlo glosowaliscie i co !? Moze teraz chociarz cod zrobicie dla kraju i polakow . :/

  A to dziadistwo ktore rozpylacie ponpolach to jest dipiero . W calej eropie wycofuja bo rak za rakiem ! I u dzieci i u kobiet a to ci krydytow wam nadawali a teraz trzeba pryskac na potege zeby bylo czym splacac . Juz sie nowotwory piersi zaczely w okolicy . To takie z was chlopy ! Tak dbaciie o kobiety ktore Sa tak cenne i o dzieci !? Wstyd !!!

 3. MIEJSCOWY

  25 czerwca 2020 at 21:54

  NA NAPOLEONIE JUŻ SIĘ NIE DA JECHAĆ. TO SĄ JAKIEŚ KPINY Z MIESZKAŃCÓW. RZĄDY PSL-U

 4. Kluczowy obywatel

  25 czerwca 2020 at 17:06

  I tu widac co moze gmina i jaka ma kadre razem z dowodztwem, nie wspomne o radnych.Na remizy pomysl maja, a dalej nic! Przedszkole a nie gmina !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat, Zajączki, Lipie, Parzymiechy

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat, Zajączki, Lipie, Parzymiechy