„Bezpieczny pieszy” – Gazeta Kłobucka
Powiat

„Bezpieczny pieszy”

Na wykroczeniach przyłapano wielu kierowców.
„Bezpieczny pieszy”

POLICJA. Policja nie odpuszcza. W ostatnich dnach ponownie zorganizowała akcję, podczas której m.in. obserwowano zachowania użytkowników dróg w pobliżu przejść dla pieszych

Tu swoje na sumieniu mają i kierowcy, i sami piesi. Ci drudzy przechodzą przez jezdnię gdzie popadnie. Ci pierwsi ignorują przepisy na przejściach dla pieszych. Tym razem nasza policja przyłapała na wykroczeniach sporą grupę kierowców.
– W czasie działań stróże prawa byli wspierani przez Ruchome Stanowisko Dowodzenia, czyli specjalistyczny pojazd rejestrujący wykroczenia. Mundurowi ujawnili łącznie 49 wykroczeń, z czego 31 zostało popełnionych przez kierowców łamiących przepisy względem pieszych. Akcja tradycyjnie miała na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i była ukierunkowana na kontrolę wzajemnych relacji pomiędzy kierowcami i pieszy mi – podaje rzecznik kłobuckiej policji, mł. asp. Joanna Wiącek-Głowacz. Skoro wykroczeń jest tak wiele, może warto wyliczyć, co „kierowca musi” wobec pieszego?
W strefie zamieszkania – ten duży niebieski znak często stoi przed wjazdem na osiedlowe uliczki – pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami. Kierujący musi mu więc ustąpić w każdym wypadku. W innych miejscach pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych. Jeśli przed przejściem zatrzymał się jakiś pojazd, kierowca innego pojazdu nie może go omijać. Podobnie nie wolno na przejściu lub bezpośrednio przed nim wyprzedzać. Łamanie obu przed chwilą wspomnianych zakazów grozi szczególnie niebezpiecznymi wypadkami, z ciężkimi obrażeniami pieszych. I stosownie poważnymi konsekwencjami dla kierowcy, który stanie się sprawcą wypadku. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

itd

Uwaga na oszustów w transporcie

Adam Świerczyński2 lipca 2020
przychodnia

Przychodnie powinny umożliwiać osobistą wizytę

Adam Świerczyński1 lipca 2020
kolo-gospodyn

Są środki dla kół gospodyń

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020
wybory

Powiat poparł głównie Andrzeja Dudę

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020
abx

PKS zamknięty? Nie trzeba się martwić. ABX2BUS zabezpieczy nasze potrzeby

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2020
gazeta

Kłobucczanie tracą pracę

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2020