Wilki blisko – Gazeta Kłobucka
Region

Wilki blisko

Według stale aktualizowanego atlasu ssaków w Polsce wilki widywano na terenach między Częstochową i Koniecpolem, w okolicach Radomska i Kleszczowa, w lasach w rejonie Kalet i Lublińca, a także w pobliżu Olesna. ARCH.
Wilki blisko

PRZYRODA. Czasy, gdy wilki spotykało się tylko w bajkach, już minęły. Drapieżniki te obserwowano już całkiem blisko naszego powiatu

Jeśli ktoś sądzi, że w Polsce spotkać wilka można najwyżej gdzieś tam w lesistych górach czy w głębi największych puszcz, to jest w błędzie. Będące pod ochroną drapieżniki zajmują kolejne tereny i w coraz większej liczbie powiatów w Polsce były już w ostatnich latach widywane. Wilki spotyka się więc na terenie praktycznie całego warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, w sporej części pomorskiego, lubelskiego, kieleckiego. Oczywiście także w Karpatach i w Beskidach. A u nas?
Według stale aktualizowanego atlasu ssaków w Polsce wilki widywano na terenach między Częstochową i Koniecpolem, w okolicach Radomska i Kleszczowa, w lasach w rejonie Kalet i Lublińca, a także w pobliżu Olesna. Ich obecność – często niemająca charakteru stałego – jest też więc odnotowana praktycznie u bram naszego powiatu. Kwestią czasu pozostaje, kiedy zostaną zauważone w naszych lasach.
Czy wiąże się z tym niebezpieczeństwo? Doniesienia wskazują, że tam, gdzie wilków jest więcej, potrafią one zaatakować stada hodowlane zwierząt, które stanowią ich pokarm. Atakują i zagryzają też psy, które uważają za konkurencję. Przyjmuje się jednak, że wilki nie atakują ludzi. A przynajmniej nie my jesteśmy ich celem. Zagadnienie to trudno jednak streścić w kilku zadaniach. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

pieniadze-640x400

Milion plus dla gmin?

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
targ

Pomysł na wsparcie targowisk

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
owczarek

Psy potrzebują pomocy

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020
paszport

Potrzebny paszport? Już można

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020
pociag

Pociągi ruszą za granicę

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020
autostrada

Węzeł Blachownia jest gotowy

Jarosław Jędrysiak22 czerwca 2020