Co zrobić, żeby ukąszenia komarów nie swędziały? Rady lekarza – Gazeta Kłobucka
Zdrowie

Co zrobić, żeby ukąszenia komarów nie swędziały? Rady lekarza

Shutterstock
Co zrobić, żeby ukąszenia komarów nie swędziały? Rady lekarza

Są nieodłącznym elementem wakacji. W tym roku komarów jest wyjątkowo dużo. Dlaczego? Sprzyja im pogoda – jest ciepło i wilgotno, a to dla nich idealne warunki. Niestety, atakują już nie tylko na łonie natury, ale też w centrum miasta. Po ugryzieniu przez brzęczącego owada pojawia się zaczerwienienie, opuchlizna, a skóra bardzo swędzi. Jak złagodzić te przykre objawy? Zapytaliśmy dr Joannę Pietroń, internistkę z Centrum Medycznego Damiana o to, co zrobić, żeby ukąszenia tak nie swędziały. Tekst jest częścią cyklu Onet Wakacje.

 • Dla osoby, która nie jest uczulona, ukąszenie nie jest problemem – mówi specjalistka. Jednak u części osób komar może wywołać silną reakcję alergiczną
 • Lekarka tłumaczy, co należy zrobić, jeśli jesteśmy alergikami i wybieramy się w miejsce, gdzie jest dużo komarów
 • Czy domowe sposoby działają? Czy warto wziąć wapno po ukąszeniu? Lekarska rozwiewa te wątpliwości
 • Sylwia Stachura, Medonet: Pani doktor, dlaczego po ukąszeniu przez komara skóra swędzi i robi się bąbel?
  Dr Joanna Pietroń, internista: Komary należą do grupy stawonogów, dla których człowiek jest żywicielem pośrednim. Podczas ukąszenia przenoszą do ludzkiego organizmu wiele substancji immunogennych (mających zdolność do wywołania przeciwko sobie swoistej odpowiedzi odpornościowej), które są odpowiedzialne za powstawanie (po ukąszeniu) reakcji miejscowych typu bąbel czy naciek zapalny.

  Czy ukąszenie jest groźne? Mogą nas czymś zarazić?
  W Polsce mamy o tyle lepiej, że do tej pory komary nie przenoszą takich chorób jak malaria, filarioza czy żółta gorączka. Najczęściej mamy do czynienia z powstawaniem odczynu zapalnego, który zazwyczaj (u osób nieuczulonych) znika samoistnie po kilku dniach.

  Najczęstszą reakcją na ukąszenie komara, którą spotykamy jest miejscowy i ograniczony obrzęk w miejscu ekspozycji. Czasem jednak zdarza się, że mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe – głównie u dzieci. Pamiętajmy, że ukąszenie komara nie jest problemem dla osoby, która nie jest na to uczulona.

  A co z osobami uczulonymi?
  U niektórych osób ślina komarów wywołuje reakcję alergiczną. Wtedy we krwi możemy mieć przeciwciała odpowiedzialne za pojawianie się tych odczynów. Jeśli wiemy, że jesteśmy uczuleni na ślinę komarów, to przed planowaną ekspozycją (np. przebywanie nad wodą, w parku czy na działce) lekarz internista lub alergolog może zalecić zażycie leku przeciwhistaminowego (jednak zawsze zażycie danego środka powinno być uprzednio ustalone ze specjalistą). Takie działania stosuje się jednak tylko u osób z nadwrażliwością na ślinę komarów.

  Wyskakuje wtedy duży bąbel, który bardzo swędzi i po prostu nas drażni.
  Warto podkreślić, że problemem związanym z ukąszeniami przez komary jest to, że może dochodzić do nadkażeń bakteryjnych tych miejsc. Odczyny powstałe po ukąszeniu komarów czy meszek mogą się wtedy trudniej goić i w konsekwencji prowadzić do powstawania blizn, przebarwień lub dołączą się objawy ogólne związane z infekcją.

  Co możemy zrobić, żeby bąbel był mniejszy?
  W łagodzeniu odczynów stosuje się np. kremy i żele przeciwhistaminowe, które łagodzą uczucie świądu, a także sprawiają, że bąbel w miejscu ukąszenia jest mniejszy (hamują wydzielanie mediatorów zapalnych). Są to leki działające miejscowo. Mogą one dodatkowo zawierać np. chłodzący mentol czy łagodzący pantenol, dlatego przynoszą ulgę. W poważniejszych sytuacjach, miejscowo stosuje się także sterydy, oczywiście po konsultacji lekarskiej.

  Czy domowe sposoby działają? Wiele osób przykłada do skóry cebulę albo robi okłady z octu.
  Jeśli chodzi o domowe sposoby, to pomocne okazują się olejki eteryczne, a także stosowanie miejscowo na skórę limonki czy aloesu. Ponadto, domowe sposoby nie pomogą w każdej sytuacji, bowiem wszystko zależy od typu reakcji organizmu i przyczyny jej wystąpienia.

  A co z wapnem? Sięgamy po nie bardzo często, gdy zostaniemy pokąsani.
  Nie ma udokumentowanych badań świadczących o tym, że w minimalizowaniu bąbli po ukąszeniu komara pomaga wapno.

  Czego nie robić po ukąszeniu przez komara?
  Przede wszystkim starajmy się nie drapać miejsca ukąszenia. Pod paznokciami znajdują się bakterie, które mogą doprowadzać do nadkażenia bakteryjnego w miejscu ukąszenia. Ponadto powstałe nadżerki opóźniają gojenie.

  Żeby zapanować nad przykrym uczuciem pieczenia, swędzenia, podrażnienia skóry, sprawdzają się naturalne sposoby, czyli użycie chłodzących okładów, żeli, aloesu lub limonki. Jeśli dojdzie do nadkażenia, mogą pojawić się nawet ropnie i stany zapalne skóry.

  Najlepszym sposobem na komary jest… unikanie ich. Co najlepiej nas ochroni?
  Najlepszą profilaktyką jest ochrona poprzez właściwy ubiór, stosowanie repelentów (czyli środków odstraszających owady), moskitier, świec odstraszających itd.

  źródło: https://www.medonet.pl/

  Kliknij aby dodać komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  Zdrowie

  Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

  Tel. 34 317-33-23

  Więcej w Zdrowie

  mrozonki

  Koronawirus na mrożonkach!

  Jarosław Jędrysiak19 października 2020
  nie-zwalniaj-wf

  Dzień Nauczyciela – doceniajmy lekcje WF i inspirujmy do sportu!

  Ewa Chojnacka14 października 2020
  maseczka

  Koronawirus. Jak poznać, że przechodzisz zakażenie bezobjawowo?

  Ewa Chojnacka9 października 2020
  ludzie

  WHO wini młodych za roznoszenie koronawirusa?

  Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2020
  zmija

  Sezon na żmije i kleszcze

  Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
  who

  WHO alarmuje ws. pandemii koronawirusa: sytuacja na świecie pogarsza się

  Ewa Chojnacka9 czerwca 2020