Wybory „wirusowo” bezpieczne – Gazeta Kłobucka
Powiat

Wybory „wirusowo” bezpieczne

Choroba ujawnia się najczęściej przed drugim tygodniem po zakażeniu, więc jeśli ktoś zaraziłby się przy urnie, już byłby odnotowany w statystykach jako chory lub hospitalizowany. Nie ma tymczasem – przynajmniej według poniedziałkowych danych – żadnego drastycznego wzrostu liczby takich osób. ARCH.
Wybory „wirusowo” bezpieczne

BEZPIECZEŃSTWO. Już dość czasu upłynęło od obu tur wyborów, by móc odnotować, że nie doszło u nas do żadnego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, który dałby się powiązać z tym, że masowo poszliśmy do urn

W zasadzie powszechnie przestrzegano u nas zasad bezpieczeństwa, redukujących ryzyko zarażeń. Jednocześnie samo to ryzyko po prostu wygląda już na mniejsze, bo nie notuje się wzrostów, a spadek liczby chorych w naszym powiecie. I okres wyborów oraz spotykania się z innymi ludźmi w lokalach do głosowania nie spowodował żadnego zauważalnego pogorszenia sytuacji. Ta zresztą od dłuższego czasu już wygląda na ustabilizowaną. Takie względne poczucie spokoju mogą dawać statystyki.
Chorych wciąż ubywa
Spójrzmy na te liczby. Według stanu na poniedziałek 20 lipca mieliśmy w powiecie 15 osób zarażonych koronawirusem – w powiecie mającym ponad 80 tysięcy mieszkańców – i już 57 osób, które tę chorobę pokonały. Nie wzrósł też u nas bilans ofiar. Od początku epidemii zmarła jedna osoba i nie było konieczności dopisywania na tę listę kolejnych nazwisk. Mamy obecnie 20 osób w kwarantannie na mocy decyzji sanepidu. Jedną osobę hospitalizowaną z podejrzeniem zakażenia. Jest też grono osób w profilaktycznej kwarantannie po powrocie z zagranicy. Przede wszystkim jednak te kluczowe dla stanu zagrożenia liczby są znacząco niższe niż jeszcze późną wiosną.
Mniej niż przed wyborami
Co warte odnotowania, najwyraźniej nie zmieniły tu nic istotnego wybory. Choroba ujawnia się najczęściej przed drugim tygodniem po zakażeniu, więc jeśli ktoś zaraziłby się przy urnie, już byłby odnotowany w statystykach jako chory lub hospitalizowany. Nie ma tymczasem – przynajmniej według poniedziałkowych danych – żadnego drastycznego wzrostu liczby takich osób. Bo, przypomnijmy, w poniedziałek, 20 lipca, mieliśmy w powiecie 15 osób chorych, a w sobotę przed drugą turą wyborów było u nas takich osób 19. Więcej było też wtedy osób objętych kwarantanną. Od tamtej pory przybyło nam za to aż dziesięciu ozdrowieńców.
Mamy w tym swój udział
Nie bez znaczenia są tu zapewne środki ostrożności, które w mniejszym lub większym stopniu ma na uwadze większość z nas. Często widzi się ludzi robiących zakupy w maskach na twarzy. Tu w końcu chodzi nawet nie tyle o własne bezpieczeństwo tych, którzy je noszą, ale o to, by nieświadomi tego, że chorują, nie zarażali innych. Kto więc maskę nosi, temu nie jest wszystko jedno, czy zaszkodzi innym, kto nie nosi – tego być może obchodzi tylko jego własna wygoda. Ważne też, że w wielu punktach, które odwiedzają ludzie, łatwy jest dziś dostęp do środków dezynfekcji. Coraz mniejsze zagrożenie zakażeniami może wynikać i z czynników obiektywnych, i z tego, że po prostu wielu z nas poświęca tę chwilę, by – choćby na wyrost – minimalizować ryzyko szerzenia się choroby. Także dzięki temu mamy dziś chwilę oddechu. Chwilę – bo już się mówi o kolejnej, jesiennej fali zakażeń. No ale… zawsze jest szansa, że i tym razem jako kraj przejdziemy przez to stosunkowo bezpiecznie.
Ogniska się zdarzają
Przykłady, że ryzyko jednak istnieje, mamy też z regionu. W ubiegłym tygodniu ognisko zakażeń wykryto w magistracie w Wieluniu. Od ręki wskazano tam 9 osób zakażonych. Wcześniejsze ognisko w fabryce spożywczej w Działoszynie podniosło i u nas w powiecie liczbę osób chorych. Wniosek z tego taki, że w miejscach publicznych lepiej jednak uważać. W końcu nie mamy gwarancji, że przejdziemy chorobę bezobjawowo. A jeśli czytać aktualne doniesienia, wciąż pisze się o różnych nieznanych wcześniej przypadkach dalekich powikłań u osób, które tej tegorocznej plagi doświadczyły na własnej skórze.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

senior

Start kampanii „Bezpieczny Senior”

Adam Świerczyński26 października 2020
kosciol

Wytyczne kurii na czas pandemii

Adam Świerczyński25 października 2020
termometr

Jak się zachować, kiedy mamy objawy COVID-19?

Adam Świerczyński24 października 2020
lok

Konkurs LOK i Polska

Jarosław Jędrysiak24 października 2020
kiepura

Starosta z koronawirusem

Jarosław Jędrysiak23 października 2020
zwierzeta-dzikie

Sporo kolizji z dzikimi zwierzętami

Jarosław Jędrysiak23 października 2020