Bramka Sławomira Ogłazy na wagę inauguracyjnej wygranej – Gazeta Kłobucka
IV liga

Bramka Sławomira Ogłazy na wagę inauguracyjnej wygranej

W wygranym 1:0 (1:0) inauguracyjnym IV-ligowym pojedynku z Sarmacją Będzin zwycięską bramkę dla Znicza Kłobuck zdobył doświadczony 31-letni Sławomir Ogłaza (przy piłce).

PIŁKA NOŻNA. W inaugurującym IV-ligowe rozgrywki w Śląskim Związku Piłki Nożnej piątkowym spotkaniu Znicz Kłobuck w obecności 300-osobowej widowni na obiekcie piłkarskim w Kamyku 1:0 (0:0) pokonał Sarmację Będzin. Zwycięską bramkę uderzeniem głową zdobył w 74. minucie doświadczony Sławomir Ogłaza, wykorzystując dokładne zagranie Karola Tomczyka z rzutu rożnego

W pierwszej połowie optyczną przewagę posiadał Znicza. Nie przekładała się ona jednak na zbyt wiele sytuacji podbramkowych. Trzykrotnie bez skutku bramkowego próbował Dawid Wojtyra (m.in. w 4. minucie był bliski zamienienia na gola błędu bramkarza gości, Rafała Dawida, przy wybiciu piłki). Zresztą młoda drużyna gości, prowadzona przez byłego szkoleniowca MKS-u Myszków Artura Mosnę, bardzo dobrze odrobiła zadanie domowe, skutecznie odcinając od dokładnych podań najlepszy w ubiegłym IV-ligowym sezonie duet napastników (łącznie 30 bramek) Kamila i Dawida Wojtrów bądź przerywając już w zarodku (często faulem) dobrze zapowiadające się akcje gospodarzy. Sarmacja mogła objąć prowadzenie w 44. minucie, gdy po podaniu Mateusza Kozłowskiego Alex Tyszczak strzelił tuż obok słupka bramki bronionej przez Piotra Węzika. Początek drugiej połowy należał do gości, którzy dwukrotnie, po bardzo dobrych akcjach oskrzydlających, stworzyli sobie dogodnie, niestety niewykorzystane sytuacje strzeleckie. Chwilę później w poprzeczkę trafił zza pola karnego Kamil Skrzypiński. Po zdobyciu bramki przez Ogłazę goście rzucili się do odrobienia strat, a Znicz zaczął wyprowadzać groźne kontry inicjowane przez prawie niewidocznego dotychczas Kamila Wojtyrę. Po jednej z nich w samej końcówce bardzo dobre zagranie wzdłuż bramki Sarmacji powinien był zamienić na kolejnego gola Maciej Wolski, wprowadzony chwilę wcześniej za Dawida Wojtyrę.
W drużynie gospodarzy całe spotkanie rozegrał pozyskany w ostatniej chwili z częstochowskiej Skry 18-letni Wiktor Podolski. W zespole gości na wyróżnienie zasłużył wszędobylski filigranowy skrzydłowy wychowanek Rozwoju Katowice (w przeszłości m.in. Polonia Poraj), 22-letni Kamil Adamczyk). Wzmocnieniem Sarmacji powinien być pozyskany tuż przed meczem (pojawił się na boisku w 75. minucie) 23-letni Roman Terbalyan, w ubiegłym sezonie podstawowy zawodnik bytomskich Szombierek (a testowany przed tegorocznym sezonem w III-ligowej Polonii).
– Wynikiem bardziej sprawiedliwym byłby dzisiaj remis. Niestety walka i determinacja nie wystarczą do końcowego sukcesu, gdy nie ma się skutecznego ataku… – stwierdził po meczu trener gości Artur Mosna.
W najciekawszym derbowym spotkaniu I kolejki ubiegłoroczny triumfator grupy pierwszej, czyli Szombierki Bytom (przegrana 0:2 po dogrywce w III-ligowych barażach z LKS-em Goczałkowice- -Zdrój), 2:1 (1:1) pokonał Ruch Radzionków. Posiadający III-ligowe aspiracje Raków II Częstochowa (w składzie m.in. z mieszkającymi na terenie powiatu kłobuckiego 18-latkami Oskarem Krzyżakiem i Bartoszem Chłodem i grającym od 60. minuty 16-letnim Adrianem Krysikiem oraz synem selekcjonera reprezentacji Polski Jerzego Brzęczka, Robertem) po golu 16-letniego Kamila Chilińskiego na wyjeździe 1:0 (1:0) wygrał z RKS-em Grodziec/Będzin. Prowadzona przez 36-letniego Tomasza Sobczaka (w przeszłości m.in. seniorskie drużyny Pogoni Blachownia, Victorii Częstochowa, Lotu Konopiska, Sokoła Wręczyca Wielka czy ostatnio IV-ligowej Polonii Poraj) Przemsza Siewierz (w której występuje kilku piłkarzy z regionu częstochowskiego: Bartłomiej Pałyga, Arkadiusz Porochnicki, Szymon Dróżdż czy Dominik Badora, ostatnio związany z A-klasowymi Czarnymi Starcza) w Łaziskach Górnych 3:1 (1:1) zwyciężyła miejscową Polonię. Pierwszym liderem została Unia Kosztowy, która w wyjazdowym meczu 5:0 (1:0) rozgromiła Dramę Zbrosławice.
W grupie II ostatecznie do rozgrywek przystąpił GKS Radziechowy- -Wieprz (przegrana 2:3 z Drzewiarzem Jasienica). Były II-ligowiec, który po 22 latach ponownie zameldował się na IV-ligowym poziomie, czyli Rozwój Katowice, 1:3 (0:2) uległ na wyjeździe pierwszemu liderowi tabeli, Odrze Centrum Wodzisław Śląski. Kompletny IV- -ligowy nowicjusz Orzeł Łękawica w końcówce spotkania (bramka Hiszpana Adriana Garcii Tabali w 89. minucie) przegrał 1:2 (0:1) z Odrą Wodzisław Śląski. Z powodu zagrożenia zdrowotnego (epidemia koronowirusa) nie odbył się mecz pomiędzy LKS Czaniec, a MRKS Czechowice-Dziedzice.
W najbliższej, II kolejce, w sobotę (01.08., 17.00): Znicz Kłobuck na wyjeździe w derbach regionu częstochowskiego zmierzy się ze znacznie wzmocnionym i przemeblowanym oraz nieukrywającym swoich III-ligowych aspiracji beniaminkiem z Myszkowa. Szeroką zawodniczą kadrę (w tym B-klasowe rezerwy) podopiecznych Damiana Nowaka jeszcze zimą 2020 roku wzmocnili bramkostrzelny napastnik Mateusz Kowalski (Polonia Poraj), Jakub Matyja i 20-letni Saba Jikija (AKS Mikołów), a przed nowym sezonem ściągnięto ponadto Marccela Gieronia (Ruch Radzionków), Bartosza Gieronia (Stadion Śląski Chorzów), Rafała Koteckiego (Zieloni Żarki) oraz Pawła Marchewkę i Dominika Marka ze… Znicza Kłobuck. Po kontuzji wraca również 24-letni Paweł Mazurek. Natomiast z drużyną pożegnali się m.in. bramkarz Mateusz Kępka (grający trener A-klasowego LKS-u Kamienica Polska) oraz doświadczeni ponad 30-letni zawodnicy, tj. obrońca Piotr Mastalerz (Lotnik Kościelec) i napastnik Piotr Andrzejewski (Unia Rędziny). W ostatnim przedsezonowym sparingu pierwszy piłkarski garnitur MKS-u Myszków 1:1 zremisował z III-ligowym RKS-em Radomsko, a dublerzy 0:5 ulegli Unii Oświęcim (IV liga małopolska).

Sarmacja: Rafał Dawid-Dawid Skrzypiński, Daniel Majka, Krystian
Dudała, Mateusz Kozłowski-Kamil Skrzypiński, Wojciech Bała, Mikołaj Gądek, Kamil Adamczyk (71 Roman Terbalyan), Kacper Zawadzki (79 Maciej Widurski), Alex Tyszczak.
Rezerwowi: Leon Fulianty, Jan Januszek, Dawid Kukuryk, Mateusz
Różański.
Trener: Artur Mosna.
Żółte kartki: D. Wojtyra, Kmieć, Podolski, Bielecki (znicz); Kozłowski,
Bała, Gądek, Majka (Sarmacja).

Wyniki (I kolejka):
Znicz Kłobuck-Sarmacja Będzin 1:0, RKS Grodziec/Będzin-Raków II Częstochowa 0:1, Polonia Łaziska Górne-Przemsza Siewierz 1:3, Szombierki Bytom-Ruch Radzionków 2:1, Śląsk Świętochłowice-Warta Zawiercie 1:1, Drama Zbrosławice-Unia Kosztowy 0:5, Gwarek Ornontowice-Unia Dabrowa Górnicza 1:1, Szczakowianka Jaworzno-AKS Mikołow 1:1, MKS Myszków-pauza.