Dają nawet 300 tysięcy – Gazeta Kłobucka
Region

Dają nawet 300 tysięcy

Jeśli gospodarstwo zniszczy woda lub jeśli dotknie je inna klęska żywiołowa – jak choćby trąba powietrzna czy susza – można się ubiegać o pomoc na odtworzenie straconej części majątku. ARCH.
Dają nawet 300 tysięcy

ROLNICTWO. W ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu klęsk żywiołowych, mogą wnioskować o sporą pomoc finansową

Lista klęsk żywiołowych, które uprawniają do sięgania po wsparcie na odtwarzanie potencjału produkcji rolnej, jest długa. Mieszczą się na niej takie mogące wpłynąć na załamanie produkcji zdarzenia, jak powódź, deszcz nawalny, susza, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawina, grad, huragan, uderzenie pioruna. Dochodzi do tego jeszcze ASF – w przypadku tych rolników, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał likwidację świń w celu zwalczania choroby.
Dotacje są dostępne dla rolników stratnych w roku, w którym jest składany wniosek lub w jednym z dwóch lat poprzednich. Wysokość strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach musi wynieść co najmniej 30 procent średniej rocznej produkcji, aby pomoc mogła być przyznana. Wysokość tę określi komisja powołana przez wojewodę.
Wsparcie może sięgnąć kwoty do 300 tysięcy złotych, przy czym nie może przekroczyć poziomu 80 procent kosztów kwalifikowanych. Jeśli zniszczony składnik majątku był ubezpieczony, pomoc pomniejsza się o kwotę ubezpieczenia. Dotacja na pokrycie strat spowodowanych klęskami żywiołowymi może być przeznaczona na odtwarzanie zniszczonych składników gospodarstwa, czyli na przykład na odtworzenie plantacji, sadów, odbudowę budynków, zakup nowych maszyn. Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. W pierwszej kolejności warto się jeszcze doinformować poprzez portal www.arimr.gov.pl, infolinię 800 380 084 lub w biurze agencji. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

sad-czestochowa

Sądy anulują mandaty za brak masek

Ewa Chojnacka19 października 2020
a1

Ostatnie prace na obwodnicy Częstochowy

Jarosław Jędrysiak19 października 2020
K - PATRONAT - Górnicza1

W tym roku ”Barbórka” będzie inna. Spółki górnicze i związki zawodowe odwołują imprezy

Ewa Chojnacka16 października 2020
wieczorek-jaroslaw

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek na kwarantannie

Ewa Chojnacka16 października 2020
urzad-pracy

Skorzystaj z dotacji i załóż firmę

Ewa Chojnacka14 października 2020
blaszcz

Błaszczykowski niestety poza kadrą polski

Ewa Chojnacka14 października 2020