Wakacje za granicą. Wracasz i darmowy test. Kwarantanna mało realna – Gazeta Kłobucka
Kraj

Wakacje za granicą. Wracasz i darmowy test. Kwarantanna mało realna

Fot: Kinga Jurga
Wakacje za granicą. Wracasz i darmowy test. Kwarantanna mało realna

Bez kwarantanny, ale za to z obowiązkowymi badaniami po powrocie – tak mogą wyglądać powroty Polaków z zagranicznych wakacji. – Za wszystkie tego typu badania w Polsce płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Tu nie byłoby wyjątku – mówi money.pl minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Koronawirus nie odpuszcza. W poniedziałek w Polsce odnotowano 575 nowych zakażeń, zmarła 1 osoba. W sumie nad Wisłą mamy już ponad 47 tys. zachorowań od początku pandemii. Jakby tego było mało, wirus jest też tam, gdzie Polacy jeżdżą na wakacje.

W niemal dziesięciokrotnie mniej licznej od Polski Chorwacji od kilku dni mamy po 70-80 zakażeń koronawirusem dziennie. W równie popularnej wśród naszych rodaków Hiszpanii w ostatnich dniach przypadków Covid-19 zanotowano ponad 2000. Większość w Katalonii, a więc regionie najczęściej odwiedzanym przez turystów. Niedługo znowu ma zostać zamknięty.

W Grecji co chwila słychać o przypadkach koronawirusa na wyspie Zakynthos. Tam przypadki dotyczą też przebywających na wakacjach Polaków. Problemy są też z Bułgarią czy Czarnogórą.

Co na to polski rząd? Minister zdrowia w rozmowie z money.pl prostuje informacje o ewentualnej kwarantannie dla wracających z kierunków, gdzie widać wzrosty zakażeń.
– Nie można wykluczyć, że zamiast kwarantanny byłaby konieczność przeprowadzenia testu. Analizujemy w tej chwili możliwość robienia badań po powrocie do kraju – tłumaczy Łukasz Szumowski w rozmowie z money.pl.

Co ważne, to nie turyści czy biura podróży miałyby za testy płacić. Koszty ich wykonania wzięłoby na siebie najprawdopodobniej państwo.

– Zapewne mogłoby to zostać sfinansowane z budżetu NFZ. Ale za wcześnie jeszcze na decyzję – deklaruje Szumowski.

W takim przypadku badanie mogłoby zostać wykonane już po wylądowaniu. W Grecji np. wykonuje się takie testy przesiewowo na turystach już na lotnisku. Można sobie wyobrazić podobny scenariusz w Polsce.

To ważna informacja dla biur podróży. Tym, odkąd pojawiły się informacje o ewentualnej kwarantannie dla powracających z zagranicy, sprzedaż siadła. Mało kto decyduje się bowiem na ryzyko tygodniowych wczasów na greckiej plaży i dwóch tygodni izolacji we własnym mieszkaniu.

Minister zaraz jednak dodaje, że zaleca sprawdzać też kraje, w których odsetek zakażonych dynamicznie rośnie.

– Na pewno mamy rekomendacje ostrożnościowe. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby nie wyjeżdżać do krajów, gdzie jest dużo zakażeń. Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Hiszpania – to są miejsca, gdzie mamy wysoki odsetek chorych – stwierdza Łukasz Szumowski.

Podobnego zdania co minister jest Jarosław Pinkas. Główny Inspektor Sanitarny, który przygotowuje rekomendacje związane z walką z koronawirusem, zadeklarował w programie „Money. To się liczy”, że sprawa kwarantanny dla powracających z zagranicy jest przedmiotem analiz.

– Głównym problemem jest to, że nasi rodacy uwielbiają wypoczywać w miejscach, w których w tej chwili jest niebezpieczne. Mówię tu o Hiszpanii, Bałkanach, Portugalii – mówił Pinkas. Jak dodał, jego urząd będzie analizował sytuację w tych krajach i podejmował decyzję.

Szef Sanepidu skrytykował przy okazji organizacje międzynarodowe, m.in. OECD czy Unię Europejską. Jego zdaniem decyzje w tego typu sprawach powinny zapadać nie tylko w jednym kraju. Jak dodał, jedną z opcji jest po prostu testowanie wczasowiczów.

– Taka możliwość jest. Mamy 150 laboratoriów, milion testów w magazynach, a także dwa zakłady produkujące testy bardzo dobrej jakości. Jest to więc bardzo prawdopodobne, że w taki sposób będziemy działać – mówił Pinkas.

Stwierdził, że decyzja w tej sprawie musi zapaść szybko. Problemem jest logistyka, bo poza lotniskami, testy trzeba by było robić także na granicach lądowych.

źródło:money.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kraj

wypadek

To nie Ukraińcy powodują najwięcej wypadków

Jarosław Jędrysiak28 października 2020
wymaz

Koronawirus. Dwa regiony nowymi epicentrami COVID-19. Szokujące statystyki testów

Ewa Chojnacka20 października 2020
lekarz

Śląska Izba Lekarska ma rozwiązanie problemu braków kadrowych

Ewa Chojnacka19 października 2020
chmury

Duże zachmurzenie, ale więcej przejaśnień. Prognoza pogody na niedzielę

Ewa Chojnacka18 października 2020
kprm

Nowe obostrzenia w walce z wirusem ogłoszone podczas konferencji premiera.

Ewa Chojnacka15 października 2020
zegar

Za 10 dni zmieniamy czas na zimowy

Ewa Chojnacka14 października 2020