Prosto, tanio, ekologicznie – Gazeta Kłobucka
Panki

Prosto, tanio, ekologicznie

Prosta konstrukcja za grosze – i zupełnie za darmo przez większość letnich dni jest w domu ciepła woda z rozgrzanego promieniami słońca węża. Czy to nie ciekawy pomysł?
Prosto, tanio, ekologicznie

EKOLOGIA. Czasami proste pomysły są najlepsze. Dziś wiele mówi się o korzystaniu z odnawialnych źródeł energii. Wielu sięga po te rozwiązania. Okazuje się, że są też całkiem proste, „domowe” sposoby zaprzęgnięcia sił natury do pracy na nasz pożytek

Mieszkaniec Panek wpadł na prosty sposób wykorzystania energii promieni słonecznych do codziennych potrzeb w swoim gospodarstwie domowym. I teraz, gdy pogoda dopisuje, ma w domu ciepłą wodę praktycznie za darmo. – U mnie na podwórku słońce grzeje mocno przez większość dnia. Pomyślałem, że wykorzystam to, by ogrzewało też wodę, której używamy w domu – mówi nam Czesław Mirek.
Pewnie niejeden z nas myślał o wykorzystaniu energii słonecznej do grzania wody, bo tego rodzaju instalacje montowano u nas już dawniej. Rzecz w tym, że pan Czesław z żoną też chcieli takowe solary założyć, ale okazało się, że to tak od ręki nie jest oczywiste, bo firmy mają teraz terminy pozajmowane na montaże bardziej złożonej fotowoltaiki, takiej produkującej też prąd. A tu chodziło o proste ogniwa, które by najzwyczajniej zbierały energię do grzania wody. Nasz stały czytelnik, nie chcąc czekać na instalację solarów do momentu, aż ciepłe lato minie, wpadł na prosty i zarazem niecodzienny pomysł.
– Kupiłem więcej metrów grubego i czarnego węża do wody. Zwinąłem go odpowiednio gęsto i ustawiłem na płaskiej powierzchni prosto na słońcu. Do węża podpiąłem z jednej strony zimną wodę z sieci. Gdy słońce świeci, woda w wężu szybko się grzeje. W ciągu pogodnego dnia możemy kilka razy tę ciepłą wodę pobrać w domu. Bo drugi koniec węża odprowadza tę nagrzaną wodę prosto do instalacji – opisuje pan Czesław.
Jak dowiadujemy się dalej, gdy słońce pogrzeje, to woda w wężu staje się wręcz gorąca. Z kolei samego wystawionego na słońce węża jest dość, by pomieścić tyle wody, że starczy na kąpiel dla jednej osoby. Albo nawet dla dwóch osób – jeśli używać trochę oszczędniej. I to wszystko bez grosza wydatku na energię na podgrzanie wody. A koszt zakupu węża – nieporównywalnie niższy niż solarów. Nie chodzi tu zresztą o porównywanie obu rozwiązań. Chodzi o to, że można dość prosto być eko – i do tego oszczędzać. Wystarczy trochę pomysłowości domowego majsterkowicza. Może ktoś jeszcze spróbuje takiego rozwiązania? (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. SKLowiec

    7 września 2020 at 20:26

    W domkach kempingowych na pomorzu ludzie malują 60-209 litrowe beczki np. po oleju na czarno i też uzyskują podobny efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Panki

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Panki

beczka

Chemikalia na Dworcowej

Jarosław Jędrysiak23 października 2020
panki

Jednak zmiany na skrzyżowaniu

Jarosław Jędrysiak18 października 2020
stolido_11

Galeria Stollido obchodzi 11 urodziny !

Ewa Chojnacka13 października 2020
flaga

W Pankach też chcą flagę

Jarosław Jędrysiak13 października 2020
bujak

Koronawirus w urzędzie gminy!

Jarosław Jędrysiak9 października 2020
policja

Zderzenie dwóch szkolnych autobusów w Pankach. Wśród rannych dzieci

Ewa Chojnacka24 września 2020