Ruszyła gminna komunikacja – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

Ruszyła gminna komunikacja

Wójt podpisał dokumenty dotyczące gminnej komunikacji publicznej.
Ruszyła gminna komunikacja

KOMUNIKACJA. Gmina Wręczyca Wielka jest kolejną w powiecie, w której mieszkańcy będą mogli korzystać z lokalnej, gminnej komunikacji

Rozwiązaniem problemu wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców peryferyjnych miejscowości okazują się gminne linie komunikacyjne. Od tego tygodnia uruchomiono je także w gminie Wręczyca Wielka. Głównym celem jest tu umożliwienie przemieszczania się publicznym transportem po terenie gminy i docieranie do miejsc, z których możliwe są połączenia – realizowane już przez przewoźników komercyjnych – z pobliskimi miastami, czyli z Kłobuckiem, Częstochową i Blachownią.
W ramach gminnej komunikacji będą działały dwie linie gminne: 154 (trasa z Hutki przez Węglowice do Wręczycy) i 155 (trasa z Jeziora przez Wręczycę do Grodziska). Do tego dwie linie komercyjne: 161 (z Węglowic przez Blachownię do Częstochowy) i 162 (z Wręczycy przez Blachownię do Częstochowy). Dostępna jest też linia komercyjna Przystajń – Częstochowa przez Wręczycę.
Wybór przewoźnika
Przygotowując gminną komunikację, urząd przeprowadził postępowanie ofertowe dla przewoźników. Otrzymał w sumie 9 ofert na kwoty od 2,95 zł za wozokilometr do 4,50 zł za wozokilometr. Potem nastąpiły negocjacje z oferentami, w których wyniku urząd wybrał ofertę GTVBUS Polska Sp. z o.o. z ceną 3,78 zł za wozokilometr. Łatwo zauważyć, że nie jest to oferta najtańsza wśród złożonych (firma w pierwszym zapytaniu ofertowym złożyła wręcz propozycję najwyższej ceny). Jak zatem uzasadniany jest właśnie taki wybór? Wójt Tomasz Osiński podaje, że była to „najkorzystniejsza cenowo oferta posiadająca wymagane koncesje i zezwolenia”. Do tego ten oferent, w ocenie wójta, złożył najkorzystniejsze propozycje połączeń gminy z pobliskimi ośrodkami miejskimi.
Bilety?
Przejazd na trasach gminnych (Hutka – Wręczyca – Hutka i Jezioro – Grodzisko – Jezioro) jest bezpłatny, przy czym linie te automatycznie są kontynuowane na trasach Wręczyca – Częstochowa i Grodzisko – Kłobuck, gdzie kurs ma już charakter komercyjny i będzie kosztować odpowiednio 4,50 i 4,00 zł. Dwa kursy komercyjne z terenu gminy przez Blachownię to koszt przejazdu do Blachowni w wysokości 2 zł. Dostępne będą też opcje nabywania biletów miesięcznych.
Spora siatka połączeń
Dostępne kursy gminne i kursy komercyjne to łącznie spora liczba połączeń, z których będą mogli skorzystać mieszkańcy. Dla przykładu z Hutki w dni robocze będzie sześć połączeń do Wręczycy, z Grodziska do Wręczycy – kilkanaście. Tam, gdzie nakładać się będzie na siebie kilka linii, pasażer będzie miał sporo połączeń do wyboru. Mówiąc wprost: jest ich na tyle dużo, że nie sposób je tutaj przedstawić w artykule. Trzeba sięgać po rozkłady jazdy. A te są dostępne m.in. w materiałach gminnych. (jar)

PRZEBIEG DWÓCH BEZPŁATNYCH LINII GMINNYCH
na obu liniach ruch w obu kierunkach
Linia 154: Hutka – Truskolasy – Zamłynie – Brzezinki – Kuleje – Nowiny – Bór Zapilski – Czarna Wieś – Węglowice – Czarna Wieś – Bieżeń – Borowe – Długi Kąt – Wręczyca Wielka (i dalej trasa komercyjna do Częstochowy).
Linia 155: Jezioro – Puszczew – Bieżeń – Borowe – Wręczyca Wielka – Wręczyca Mała – Grodzisko (i dalej trasa komercyjna do Kłobucka).

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

policja8

Miał ponad 4 promile, ale jechał

Jarosław Jędrysiak16 października 2020
osinski

Nie wręczą stypendiów

Jarosław Jędrysiak13 października 2020
flaga

Też chcą maszt i flagę narodową

Jarosław Jędrysiak6 października 2020
alkomat

Pijana wjechała w ciężarówkę

Jarosław Jędrysiak23 września 2020
pogrzeb

Pogrzeb bohaterów Września

Jarosław Jędrysiak20 września 2020
osinski

Laptopy trafiły do szkół

Jarosław Jędrysiak14 września 2020